Close

#normalizebreastfeeding

Jedzenie to podstawa dla każdego organizmu. Żeby żyć musimy jeść. Nie tylko my, ale wszystkie żyjące organizmy. Nawet rośliny. Jedzenie ma wymiar symboliczny – Jabłko Adama, Ostatnia Wieczerza, Wigilia Bożego Narodzenia i kulturowy – kobiety od zawsze i wszędzie przygotowują posiłki dla członków swojej rodziny. Jest elementem mody – jak slow food, programy kulinarne, aktualnie odwiedzane restauracje i biznesu – jak fast food  i programy kulinarne. Bywa też integralną częścią światopoglądu – mamy wegetarian, wegan, a nawet freegan. Dlaczego więc tak podstawowa czynność jak karmienie niemowlaka budzi nadal tyle kontrowersji?

Nie jestem w stanie zrozumieć tego, że w dobie Master Chefa, gwiazdek Michelin i blogów kulinarnych wypraszamy z restauracji kobietę karmiącą swoje dziecko. Właśnie rozpoczyna precedensowy w Polsce proce. Pani Liwia Małkowska z Gdańska, której kelner w restauracji zwrócił uwagę, że nie powinna karmić piersią, postanowiła zawalczyć o swoje prawa i poszła do sądu. Brawo! Za odwagę, determinację i – nie owijajmy w bawełnę – ryzyko finansowe. Bo może też przegrać.

breatsefeed3

Jest coraz więcej knajp, do których można wejść z psem. Jeszcze 5 lat temu wszyscy akceptowaliśmy to, że przy stoliku obok ktoś palił papierosa, a bary i restauracje były przepełnione dymem. Na ulicach nie słychać lamentu i zbulwersowania na widok billboardów wielkości 10-cio piętrowego bloku z roznegliżowaną parą reklamującą najmodniejsze w tym sezonie stroje plażowe. Latem nie tylko nad morzem ale i w miejskich parkach i na ulicach spotkać można gołe torsy mniej lub bardziej wysportowanych panów. I to jest ok. To jest akceptowalne. To jest normalne.

Ale kobieta karmiąca niemowlę to skandal. WHO rekomenduje karmienie piersią niemowlęta minimum przez pierwsze 6 miesięcy życia. Czy to znaczy, że wszystkie młode matki mają przez pół roku siedzieć zamknięte w domach? Dlaczego godzimy się na łamanie podstawowych praw kobiet i ich dzieci? Dlaczego godzimy się na kąciki do karmienia w toaletach?

breatsfeed1

Ten temat ciągle wraca, nie tylko w Polsce. Niedawno meksykańskie prezenterki telewizyjne nakarmiły swoje dzieci na antenie w geście solidarności w kobietą, która została  upomniana przez policjanta za karmienie w parku. Film można zobaczyć tutaj.

Protestują amerykańskie celebrytki, gwiazdy sportu, modelki, które wrzucają na Instagram swoje zdjęcia podczas karmienia. Mila Kunis, Karina Kurkova, Alanis Morisette czy Pink.

Czas na nas. Dziewczyny, dołączamy do #normalizebreastfeeding !

breatfeed2

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!