Close

Warszawa Centralna

Dworzec kolejowy Warszawa Centralna jest całkiem przyjazny podróżującym z dziećmi. Ale nie jest intuicyjny. Jednak gdy już się odkryje gdzie szukać wind i toalet można poruszać się po nim całkiem sprawnie.

Dojazd

Ale zanim o samym dworcu, to o dojściu do niego. Pod koniec 2016 r. utworzono przejście naziemne do niego prowadzące. Długo wyczekiwana, ogromna zmiana, która miała pozwolić na bezproblemowe dostanie się na dworzec osobom niepełnosprawnym i tym z wózkami dziecięcymi. Ale niestety jest to inwestycja niedokończona. Czemu? Sami zobaczcie:

Zrzut ekranu 2017-06-22 o 12.28.26

Jest to jedyna droga, aby dostać się na dworzec z Al. Jerozolimskich oraz z tramwajów, które się na Alejach zatrzymują. Jeśli wysiadacie z tramwaju na al. Jana Pawła to niestety czeka Was przygoda ze schodami. Autobusy i taksówki podjeżdżają na poziom hali głównej i nie ma już większych przeszkód, aby się na nią dostać.

Windy, gdzie ich szukać i jak korzystać

Dworzec centralny ma trzy poziomy: Halę główną, na której znajdują się główne kasy i poczekalnia, poziom -1 ze sklepami, toaletami i mniejszymi kasami oraz poziom -2, czyli perony. Niestety nie da się bezpośrednio z hali głównej zjechać na perony. Dlatego jeśli mamy wózek trzeba się przesiąść.

Winda z hali głównej na poziom -1 znajduje się tuż obok Centrum Obsługi Pasażerskiej PKP, czyli po prawej stronie głównych schodów na hali. Tą windą zjedziemy tylko jeden poziom, chociaż oznakowanie może sugerować coś innego.

IMG_0999

Następnie z poziomu -1 trzeba się przesiąść do windy przy odpowiednim peronie. Windy znajdują się po przeciwnej stronie niż schody ruchome. Patrzcie na znaki, one Was poprowadzą.

batch_IMG_0970

Niestety wbrew oznaczeniu w windzie nią zjedziemy tylko na wybrany peron, na halę główną już nie. Przycisk – mimo, że jest – nie działa.

batch_IMG_0969

Gdy wysiądziecie z pociągu też nie powinniście mieć problemu ze zlokalizowaniem windy, oznaczenia na peronach są dobrze widoczne.

batch_IMG_1013.jpg

 

Kasy i bilety

Kasy znajdują się zarówno na hali głównej, jak i na poziomie -1. Jednak na górze można skorzystać z kasy pierwszeństwa jeśli podróżujecie z niemowlakiem lub kobieta jest w ciąży. To kasa nr 16.

O biletach pisałam TU. Pamiętajcie, że w pociągach Pendolino dopłata za zakup biletu u konduktora to aż 500 zł!

Toalety

Toalety znajdują się na poziomie 0 i poziomie -1. Całodobowa toaleta to ta przy Hali Głównej, koło kasy nr 16. Wszystkie toalety na dworcu są płatne.

Na poziomie -1 znajduje się toaleta z pokojem rodzinnym. Ciężko ją znaleźć, ale warto się pofatygować. To kolorowy pokój z przewijakiem, toaletą dla dzieci, koszem na pieluchy, a nawet rozmieniarką drobnych, środkiem do dezynfekcji rąk i przyciskiem do wezwania pomocy. Toaleta znajduje się w Galerii Północnej, pomiędzy wejściem do Złotych Tarasów i schodami prowadzącymi na ul. Emilii Plater.

 

Chcesz mieć te informacje pod ręką? Pobierz infografikę!

0 thoughts on “Warszawa Centralna

  1. Centralna Warszawa to rzeczywiści specyficzne miejsce, w którym można się zakochać. Ale jak dla mnie po remoncie straciła już swój niepowtarzalny klimat…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!