Dworzec kolejowy Warszawa Centralna jest całkiem przyjazny podróżującym z dziećmi. Ale nie jest intuicyjny. Jednak gdy już się odkryje gdzie szukać wind i toalet można poruszać się po nim całkiem sprawnie.
Dojazd
Ale zanim o samym dworcu, to o dojściu do niego. Pod koniec 2016 r. utworzono przejście naziemne do niego prowadzące. Długo wyczekiwana, ogromna zmiana, która miała pozwolić na bezproblemowe dostanie się na dworzec osobom niepełnosprawnym i tym z wózkami dziecięcymi. Ale niestety jest to inwestycja niedokończona. Czemu? Sami zobaczcie:
Jest to jedyna droga, aby dostać się na dworzec z Al. Jerozolimskich oraz z tramwajów, które się na Alejach zatrzymują. Jeśli wysiadacie z tramwaju na al. Jana Pawła to niestety czeka Was przygoda ze schodami. Autobusy i taksówki podjeżdżają na poziom hali głównej i nie ma już większych przeszkód, aby się na nią dostać.
Windy, gdzie ich szukać i jak korzystać
Dworzec centralny ma trzy poziomy: Halę główną, na której znajdują się główne kasy i poczekalnia, poziom -1 ze sklepami, toaletami i mniejszymi kasami oraz poziom -2, czyli perony. Niestety nie da się bezpośrednio z hali głównej zjechać na perony. Dlatego jeśli mamy wózek trzeba się przesiąść.
Winda z hali głównej na poziom -1 znajduje się tuż obok Centrum Obsługi Pasażerskiej PKP, czyli po prawej stronie głównych schodów na hali. Tą windą zjedziemy tylko jeden poziom, chociaż oznakowanie może sugerować coś innego.
Następnie z poziomu -1 trzeba się przesiąść do windy przy odpowiednim peronie. Windy znajdują się po przeciwnej stronie niż schody ruchome. Patrzcie na znaki, one Was poprowadzą.
Niestety wbrew oznaczeniu w windzie nią zjedziemy tylko na wybrany peron, na halę główną już nie. Przycisk – mimo, że jest – nie działa.
Gdy wysiądziecie z pociągu też nie powinniście mieć problemu ze zlokalizowaniem windy, oznaczenia na peronach są dobrze widoczne.
Kasy i bilety
Kasy znajdują się zarówno na hali głównej, jak i na poziomie -1. Jednak na górze można skorzystać z kasy pierwszeństwa jeśli podróżujecie z niemowlakiem lub kobieta jest w ciąży. To kasa nr 16.
O biletach pisałam TU. Pamiętajcie, że w pociągach Pendolino dopłata za zakup biletu u konduktora to aż 500 zł!
Toalety
Toalety znajdują się na poziomie 0 i poziomie -1. Całodobowa toaleta to ta przy Hali Głównej, koło kasy nr 16. Wszystkie toalety na dworcu są płatne.
Na poziomie -1 znajduje się toaleta z pokojem rodzinnym. Ciężko ją znaleźć, ale warto się pofatygować. To kolorowy pokój z przewijakiem, toaletą dla dzieci, koszem na pieluchy, a nawet rozmieniarką drobnych, środkiem do dezynfekcji rąk i przyciskiem do wezwania pomocy. Toaleta znajduje się w Galerii Północnej, pomiędzy wejściem do Złotych Tarasów i schodami prowadzącymi na ul. Emilii Plater.
Chcesz mieć te informacje pod ręką? Pobierz infografikę!
Centralna Warszawa to rzeczywiści specyficzne miejsce, w którym można się zakochać. Ale jak dla mnie po remoncie straciła już swój niepowtarzalny klimat…
„Niestety nie da się bezpośrednio z hali głównej zjechać na perony.”
Dźwig z hali głównej dojeżdża do galerii środkowej oraz także peronu 3. Reszta wind (perony 1., 2. i 4.) łączą perony z galerią środkową.
„Niestety wbrew oznaczeniu w windzie nią zjedziemy tylko na wybrany peron, na halę główną już nie. Przycisk – mimo, że jest – nie działa.”
Brzmi jak usterka. Dźwig z z peronu 3. zatrzymuje się na peronie 3., galerii środkowej i hali głównej. Kabina dźwigu posiada dwa pulpity z wyborem przystanku. Ten prawidłowy znajduje się zaraz po prawo po wejściu do kabinu. Pulpit głęboko, po lewej stronie, przy przeciwnych drzwiach jest technicznym. Na poziomie hali głównej znajduje się strefa zaopatrzenia, na poziomie galerii znajduje się bagażownia, dodatkowo dźwig dojeżdża na antresolę +1 jako zaopatrzenie do sklepu Biedronka, a pod peronami do tuneli bagażowych.