Close
Warszawa wprowadza Standardy Dostępności

Warszawa wprowadza Standardy Dostępności

Kilka dni temu prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała zarządzenie dotyczące wprowadzenia „Standardów dostępności dla m. st. Warszawy”. Jest to zbiór wymagań i wytycznych stworzony na potrzeby projektowania, planowania, przebudowy oraz utrzymania infrastruktury w przestrzeni publicznej Warszawy.

Prace nad dokumentem trwały dwa lata i angażowały działaczy i ekspertów z różnych środowisk: pracowników warszawskiego ratusza, specjalistów z organizacji pozarządowych i uczelni. Obejmowały również konsultacje z mieszkańcami stolicy. Na stronie Miasta Stołecznego Warszawy czytamy: „Standardy […] wskazują, jak projektować i wykonywać m.in. chodniki, przejścia dla pieszych, przystanki, miejsca parkingowe, systemy informacji miejskiej – głosowej czy dotykowej. Ale nie tylko – wytyczne dotyczą także parków, placów zabaw, obiektów sportowych, a nawet pomieszczeń z przewijakami dla niemowląt. Te standardy są po to, aby przestrzeń miasta była jak najbardziej dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta uwzględniając różne potrzeby i możliwości wynikające z wieku i sprawności. Dla osób starszych, małych dzieci, osób z niepełnosprawnościami”.

Do przestrzegania zapisów dokumentu zobligowane są jednostki i spółki miejskie. Miasto zaleca korzystanie ze „Standardów dostępności” również innym podmiotom niezależnym od warszawskiego ratusza: zewnętrznym inwestorom i instytucjom prywatnym. Za wdrożenie i monitoring „Standardów dostępności dla m .st. Warszawy” odpowiadać będzie pełnomocniczka ds. dostępności.

„Standardy dostępności” to dokument liczący sobie przeszło 100 stron i obejmujący 9 głównych obszarów tematycznych: przestrzenie publiczne i ciągi piesze (szerokość chodnika), przejścia dla pieszych, miejsca postojowe i parkingi, przystanki komunikacji zbiorowej, komunikacja pionowa (windy, pochylnie), strefy wejściowe do budynków, pomieszczenia sanitarne (przewijaki), tereny rekreacyjne i wyposażenie przestrzeni publicznych (place zabaw) oraz dostęp do informacji. Uzupełnienie stanowią dwa dokumenty, precyzujące standardy oraz wytyczne dla infrastruktury dla pieszych.

IMG_4453

Na „Standardy dostępności” czekaliśmy bardzo długo i trudno się nie cieszyć, że wreszcie powstały. Pochwalamy działania, mające na celu poprawę dostępności, zapewnienie odpowiedniej infrastruktury i wprowadzanie rozwiązań przyjaznych dla maksymalnie szerokiej grupy osób. Z racji działalności naszej Fundacji, najuważniej będziemy przyglądać się zapisom mającym wpływ na poruszanie się po mieście przez rodziców z małymi dziećmi, czyli kwestiom dotyczącym swobodnego dostępu do budynków czy przystanków, szerokości chodnika, odpowiednio wyposażonym sanitariatom czy projektowania placów zabaw. Cieszymy się więc, że urzędy miasta będą miały pomieszczenia z przewijakami zaprojektowanymi według rozsądnych wytycznych oraz że minimalna rekomendowana szerokość trasy wolnej od przeszkód w ciągu pieszym, czyli szerokość chodnika to 1,80 m (minimalna to 1 m).  Podoba nam się treść zalecenia odnośnie placów zabaw – by pełniły funkcję włączającą, pozwalającą na zabawę wszystkich dzieci, niezależnie od wieku i stopnia sprawności oraz by były jak najbardziej naturalne i edukacyjne. Po pierwszym czytaniu „Standardów” zastanawiamy się jednak, dlaczego niektóre zapisy występują na liście wytycznych („zaleca się”) a nie standardów („wymaga się”). Będziemy więc w sposób krytyczny analizować, czy dokument ten jest wystarczająco precyzyjny i czy w odpowiedni sposób zabezpiecza potrzeby rodziców z małymi dziećmi. Będziemy również monitorować proces wdrożeniowy, ze szczególnym uwzględnieniem stopnia egzekwowania stosowania się do tych wymagań w procesach projektowania i przebudowywania miejskiej przestrzeni publicznej.

Nie zapominajmy również, że „Standardy dostępności” dotyczą jedynie jednostek podlegających jurysdykcji warszawskiego ratusza. Nawet szybko i skutecznie zaimplementowane, nie rozwiążą wszystkich bolączek warszawiaków borykających się z ograniczeniami w mobilności i barierami architektonicznymi. Niestety, brak tu zintegrowanych działań, podejmowanych przez współpracujące ze sobą jednostki administracji publicznej, państwowe spółki i instytucje.

Z zarządzeniem i dokumentami można się zapoznać tu: https://bip.warszawa.pl/NR/exeres/674BC49F-57EA-4320-8642-E44AB610EBAF,frameless.htm

Interesujące dla rodziców fragmenty „Standardów dostępności” znajdziecie tu:

 • Standardy dla bezkolizyjnych przejść dla pieszych, str. 33.
 • Przystanki komunikacji miejskiej, str. 42-51
 • Pochylnie i windy, str. 56-64.
 • Strefa wejściowa do budynków, str. 68-74.
 • Place zabaw, str. 86-89.
 • Pomieszczenia z przewijakami, str. 82.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

 • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
 • jak ciekawie spędzić weekend;
 • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
 • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
 • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!