Close
Z dzieckiem do muzeum: Muzeum Narodowe w Warszawie

Z dzieckiem do muzeum: Muzeum Narodowe w Warszawie

Nowy rok przedszkolno-szkolny rozpoczął się już na dobre, nie tylko w placówkach oświatowych. Muzea, teatry, kina studyjne i domy kultury chwalą się bogatą ofertą edukacyjną dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin. Odwiedzamy wiele z tych warszawskich miejsc, oceniamy je na stronie www.zmaluchem.pl, a niektóre z nich opisujemy dodatkowo na blogu. Dziś relacja z wizyty w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Muzeum Narodowe w Warszawie jest jedną z wizytówek stolicy. Od lat prezentuje wysoki poziom kulturalny – świetną ekspozycję stałą oraz liczne i ciekawe wystawy czasowe. Bywamy tam z dziećmi regularnie i sprawdzamy wygodę zwiedzania również ze specyficznej, rodzicielskiej perspektywy.

IMG_1593

Zwiedzanie

Modernistyczny gmach główny Muzeum Narodowego w Alejach Jerozolimskich, liczący sobie prawie 80 lat, jest odpowiednio dostosowany do potrzeb wszystkich zwiedzających. Do budynku prowadzi pochylnia, a drzwi wejściowe otwierają się automatycznie, co bardzo ułatwia wejście i wyjście z wózkiem. Przestronne, nowoczesne windy znajdują się w dwóch skrzydłach muzeum. Wszystkie wystawy można zwiedzać z wózkiem dziecięcym. Co prawda do niektórych sal prowadzi kilka dodatkowych schodków i nie są one dostępne z poziomu wind, ale zapewniano mnie, że można wówczas skorzystać ze specjalnego podnośnika dla wózków inwalidzkich lub po prostu poprosić o pomoc osoby pilnujące wystaw. Na każdym piętrze są toalety z przewijakiem (przeważnie koedukacyjne, więc ojcowie nie będą mieli  problemu). Pracownicy muzeum są uwrażliwieni na potrzeby rodziców z małymi dziećmi. Bywając regularnie w muzeum z dziećmi w wózku lub nosidle, zdarzało mi się czasem natrafić na długą kolejkę do kas biletowych – za każdym razem byłam wyławiana z tłumu przez ochroniarzy i obsługiwana z pierwszeństwem.

IMG_1592

Ekspozycja stała muzeum obejmuje 5 głównych galerii tematycznych, z czego – z naszego doświadczenia – najciekawsze dla dzieci są Galeria Faras, Galeria Sztuki Dawnej oraz Galeria Sztuki XIX wieku („Bitwa od Grunwaldem” Matejki – wiadomo). Warto dostosować czas i tematykę zwiedzania do wieku i zainteresowań naszych dzieci. Z moimi przedszkolakami jestem w stanie jednorazowo zwiedzić maksymalnie trzy sale, potem ich koncentracja i zaangażowanie maleją. Wystawy nie są interaktywne, nie ma tzw. „dotykalskich” eksponatów ani zbyt wielu multimediów. W jednej z sal można wirtualnie odwiedzić pracownię miniaturzysty i wraz z panią Konstancją zamówić mini portret – przydałoby się więcej tego typu atrakcji, dzięki którym łatwiej oswajać dzieci ze sztuką, jej historią oraz z samym muzeum.

IMG_1562
Magnetyczne puzzle, za pomocą których można zaaranżować salonik w stylu biedermaier – zabawa dla dzieci towarzysząca bieżącej wystawie.

Przy wejściu do każdej z Galerii maluchy mogą zaopatrzyć się w kolorowe foldery z ćwiczeniami oraz zagadkami dotyczącymi wystawy. Skorzystają z nich przede wszystkim dzieci już czytające, przedszkolaki będą potrzebować pomocy rodziców. Świetna zabawa i fajna pamiątka.

Warsztaty

Na szczególną uwagę zasługuje działalność edukacyjna Muzeum, zwłaszcza bogata oferta warsztatowa przygotowana na potrzeby dzieci, rodziców oraz całych rodzin.

Bardzo fajną inicjatywą jest cykl spotkań Mamy w Muzeum (czwartki, godz. 11) stworzony z myślą o rodzicach na urlopach macierzyńskich i ojcowskich (wbrew nazwie, ojcowie są również mile widziani). Są to spotkania tematyczne, nawiązujące do ekspozycji czasowej i stałej. Obejmują 20-minutowe zwiedzanie z przewodnikiem oraz czas na rozmowy o sztuce w sali edukacyjnej, gdzie dzieci mogą swobodnie brykać na dywanie, można je też przewinąć i nakarmić. Organizatorzy zapewniają „swobodną atmosferę” oraz „wrażliwość i uważność prowadzących”. Wysoko oceniamy stwarzanie takiej możliwości dla świeżo upieczonych rodziców, często przygniecionych  nowymi obowiązkami oraz świadomością ograniczeń w dostępie do kultury. Warto przy okazji dodać, że Muzeum Narodowe jest otwarte na rodziców z malutkimi dziećmi nie tylko podczas tych spotkań.

Kolejną propozycją dla rodzin z nieco już starszymi dziećmi (5-12 lat) są Rodzinne niedziele w MNW (niedziele, godz. 12) – cotygodniowe, tematyczne warsztaty, poświęcone muzealnym eksponatom, dawnym zwyczajom, uczące obserwowania i odbioru dzieł sztuki oraz dające uczestnikom możliwość artystycznej ekspresji. Liczba miejsc jest ograniczona, warto więc zaopatrzyć się w bilet wcześniej (np. online).

IMG_1573

Muzeum organizuje również  warsztaty dla stałych grup dzieci w wieku 2-3 lata oraz 3-4 lata („Mam dwa latka, dwa i pół” oraz „Trzy, cztery, START!”). Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, od października do maja. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem, na bieżący cykl nie ma już miejsc.

Sztuka dla wnuka to pomysł Muzeum na warsztaty międzypokoleniowe, podczas których to dziadkowie i babcie mają szansę stać się przewodnikami po sztuce, historii i dawnych obyczajach. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu (wtorki, godz. 15:30), są bezpłatne, przeznaczone dla babć i dziadków wraz z wnukami w wielu 5-12 lat. Grupie towarzyszą muzealni edukatorzy.

Muzeum oferuje również Rodzinne zwiedzanie z przewodnikiem, prowadzone według trzech scenariuszy/szlaków. Na taką wizytę należy umawiać się indywidualnie przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem. Koszt: 100 zł plus bilety wstępu do Muzeum lub na wystawę czasową według obowiązującego cennika.

IMG_1586

MNW w rękach dzieci

Od października tego roku przy Muzeum zaczyna działać Dziecięca Rada Muzeum, licząca 18 członków w wieku 10-14 lat, będących reprezentantami każdej z dzielnic Warszawy. „Wasze świeże, nietuzinkowe i pełne wyobraźni spojrzenie połączone z doświadczeniem naszych pracowników pomoże zmieniać Muzeum w miejsce jeszcze bardziej przyjazne, nowoczesne i otwarte”. – czytamy w ogłoszeniu rekrutacyjnym na stronie Muzeum. To nie pierwszy raz, gdy MNW oddaje inicjatywę dzieciom – dwa lata temu miała miejsce głośna wystawa pod prowokacyjnym tytułem „W muzeum wszystko wolno”, współtworzona przez 6 dziecięcych zespołów kuratorskich. Przez pół roku dzieci opracowywały scenariusze wystawy, eksplorowały muzealne magazyny w poszukiwaniu  najciekawszych eksponatów, często odgrzebując te najbardziej zakurzone i zapomniane. Przygotowały koncepcję multimedialnych atrakcji towarzyszących ekspozycji, folderów i audioprzewodników. Wystawa została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez dzieci, jaki i rodziców, a Muzeum Narodowe dało się poznać jako nowoczesna i niekonwencjonalna instytucja kultury, otwarta na nowe trendy, a przede wszystkim na młodych odbiorców sztuki.

Przyklaskujemy takim pomysłom i czekamy na więcej!

*****

Fundacja Rodzic w mieście w ramach projektu zmaluchem.pl odwiedza, sprawdza i promuje miejsca przyjazne rodzinom z małymi dziećmi. Są wśród nich warszawskie muzea, takie jak Centrum Sztuki Współczesnej (zobacz TUTAJ), Muzeum Narodowe (zobacz TUTAJ), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (zobacz TUTAJ), Muzeum POLIN (zobacz TUTAJ), Łazienki Królewskie (zobacz TUTAJ) czy Stacja Muzeum (zobacz TUTAJ).

Z przyjemnością wspieramy i patronujemy akcji #muzealniaki, a rodziców zachęcamy do aktywnego w niej udziału!

Więcej o akcji przeczytasz TUTAJ.

Joanna Barczuk

1 thought on “Z dzieckiem do muzeum: Muzeum Narodowe w Warszawie

  1. Pingback: Psychologia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!