Close
Niania w Teatrze

Niania w Teatrze

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców małych dzieci, Teatr Syrena od przeszło roku prowadzi projekt „Niania w teatrze”, oferujący opiekę nad dziećmi w trakcie spektaklu. Propozycja skierowana jest dla dzieci w wieku 4-10 lat. Podczas gdy rodzice cieszą się spektaklem, maluch spędza czas na twórczej zabawie pod opieką animatorów. O szczegółach oferty rozmawiamy z Pauliną Huczyńską, teatralną nianią, na co dzień koordynatorką projektów edukacyjnych Teatru.

Rodzic w mieście: Projekt „Niania w teatrze”, umożliwiający rodzinom wspólne wyjście do teatru, jest w naszej ocenie strzałem w dziesiątkę. Skąd się wziął pomysł na taką usługę?

Paulina Huczyńska: Pomysł wziął się z potrzeby, o której dowiedzieliśmy się od widzów z badań ankietowych, które prowadzimy cyklicznie w teatrze. Widzowie, jako jedną z barier, która nie pozwala im korzystać częściej z oferty kulturalnej wskazywali trudność w znalezieniu opieki dla swoich pociech. O takiej potrzebie mówiło nam również wielu naszych znajomych. Z radością obserwujemy, że ten projekt zainspirował inne teatry, które stworzyły podobną do naszej ofertę. Wyjątkowość propozycji Teatru Syrena polega jednak na tym, że niania dostępna jest podczas każdego wydarzenia repertuarowego. Jedyny warunek, to wcześniejsze zgłoszenie takiego zapotrzebowania przez osoby zainteresowane.

RwM: Czy propozycja ta cieszy się powodzeniem? Jak wielu rodziców korzysta z tej usługi?

Paulina Huczyńska: Zainteresowanie, jakim cieszy się nasz projekt jest bardzo duże. Rodzice z entuzjazmem reagują na informacje o tym udogodnieniu. Dodatkowo wiadomości zwrotne z podziękowaniem utwierdzają nas w przekonaniu, że ten projekt, to strzał w dziesiątkę!

RwM: Jak przebiega taka opieka?

Paulina Huczyńska: Dzieci poznają nie tylko miejsca na co dzień niedostępne widzom, ale również podpatrują przy pracy pracowników teatru, którzy również tworzą spektakl, choć nie są widoczni dla publiczności. Na samym początku spotkania zadaję dzieciom pytanie, na co mają ochotę. Wiadomo, że każda grupa wiekowa lubi coś innego, dlatego mamy przygotowane różne scenariusze. Ze starszymi gramy w gry planszowe. Tym, którzy od rywalizacji wolą spełniać się artystycznie, proponujemy kącik plastyczny. Przebieramy się w kostiumy teatralne, możemy zagrać w piłkę. Najmłodsi uwielbiają tego rodzaju zabawę! Czasem też dziecko czuje się na tyle zmęczone, że nie ma ochoty się bawić i po prostu woli porozmawiać.

Do tej pory nie zdarzyły się żadne trudności, jednak jako instytucja publiczna jesteśmy zobligowani do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, przechodzimy również ważne w tym zakresie szkolenia. Rodzice, którzy raz skorzystali z naszej propozycji, wracają. Niedawno np. opiekowałam się po raz kolejny 6-letnim Adamem i tym razem to chłopiec przyniósł swoją grę. To miłe, kiedy dzieci przynoszą ważne dla siebie przedmioty i opowiadają o nich.

RwM: W jaki sposób informujecie Państwo o tej akcji, jak docieracie do osób zainteresowanych?

Paulina Huczyńska: Nasze działania głównie opierają się na promocji w mediach społecznościowych, blogach i portalach parentingowych, drukujemy również ulotki, które pojawiły się w przestrzeni miejskiej. Wiemy, że także widzowie, którzy już skorzystali z tego udogodnienia polecają tę usługę wśród swoich znajomych i dla nas to jest najbardziej satysfakcjonująca rekomendacja.

RwM: Czy dzięki projektowi zyskali Państwo nowych widzów?

Paulina Huczyńska: Tak, otrzymujemy sygnały, że dzięki tej usłudze pojawili się w Teatrze Syrena widzowie, którzy wcześniej nie mieli sposobności, aby skorzystać z naszej oferty.

RwM: Czy projekt „Niania w teatrze” jest elementem szerszej oferty skierowanej do rodziców z małymi dziećmi?

Paulina Huczyńska: Oprócz niani w swojej ofercie mamy wiele propozycji dla dzieci, gdzie twórczo mogą spędzić czas, a rodzice chwilę odetchnąć. Zapraszamy na warsztaty i lekcje teatralne, prowadzone przez aktorów oraz wybitnych specjalistów zajmujących się teatralnym rzemiosłem. W repertuarze mamy dla dzieci cztery znakomite spektakle – „Królową Śniegu”, „Kota w butach”, „Dzieci z Bullerbyn” i „Alicję w Krainie Czarów” – niemal każdy dzień zaczyna się więc u nas od wizyty młodych widzów, którzy przychodzą na poranne spektakle – jest głośno, gwarno, wesoło. Nie wyobrażamy sobie teatru, w którym nie ma miejsca dla dzieci.

TS_zdjecie_BW_NIE

Szczegóły i regulamin oferty: http://teatrsyrena.pl/niania-w-teatrze.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!