Close
Żłobek firmowy, czyli CSR level high

Żłobek firmowy, czyli CSR level high

Jednym z elementów, który sprawia największą trudność w powrocie matek do pracy po urlopie macierzyńskim jest brak dostępu do opieki na dzieckiem. Słowem – nie ma miejsc w żłobkach. Za to są, również w Polsce, firmy które wychodzą naprzeciw temu wyzwaniu i tworzą prywatne żłobki i punkty opieki dziennej nad dziećmi. Teraz mogą starać się o dofinansowanie takiego działania z budżetu państwa. Dlaczego warto podnieść poprzeczkę w działaniach z zakresu CSR i podjąć takie wyzwanie?

Liczba dostępnych miejsc w żłobkach w Polsce jest zdecydowanie niewystarczająca. W efekcie, jak pokazują badania GUS blisko połowa kobiet mających przynajmniej jedno dziecko w wieku do 3 lat nie pracuje właśnie z powodu braku dostępu do żłobka lub niani(1). Niepracujących matek w wieku 30 – 34 lata jest 5,5 raza więcej niż kobiet bezdzietnych z tej samej grupy wiekowej! (2). W samej Warszawie co 8 kobieta nie wraca do pracy ze względu na opiekę nad dzieckiem (3). I oczywiście – można czekać aż liczba publicznych żłobków osiągnie poziom pozwalający wszystkim chętnym rodzicom na skorzystanie z takiej opieki. Jednak patrząc na statystyki trochę to potrwa. W 2016 r. tylko co 12 dziecko miało zapewnione miejsce w żłobku, klubie dziecięcym lub pod opieką dziennego opiekuna (4).

Inwestycja warta zachodu

W Polsce powoli można zaobserwować, że firmy zaczynają inwestować w przyzakładowe żłobki i punkty opieki dziennej, które stają się jednym z filarów ich polityki CSR. Wydaje się, że takie rozwiązanie – mimo, że zapewne wymaga od firmy sporo zachodu związanego z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury –  ma same korzyści. Po pierwsze powstają dodatkowe miejsca opieki, co zmniejsza liczbę rodziców (a w praktyce kobiet), które z powodu jej braku nie wracają do pracy. Firma zyskuje pracownika, w którego szkolenie nie trzeba inwestować, bo jest to powracający, czyli wykwalifikowany pracownik. Po drugie, bliskość żłobka zdejmuje z rodziców spory – zwłaszcza w duży miastach – problem związany z organizacją dojazdów oraz konieczności punktualnego wyjścia z pracy, aby zdążyć odebrać dziecko na czas. W sytuacjach awaryjnych, gdy pozostanie pracownika chwilę dłużej w pracy jest konieczne, nie powoduje to niepotrzebnego stresu i konfliktu interesów. Po trzecie, bliskość dziecka daje rodzicowi poczucie bezpieczeństwa i zdecydowanie zwiększa komfort pracy – niweluje ewentualne wątpliwości i dyskomfort związany z pozostawieniem dziecka pod opieką obcej osoby, szczególnie w pierwszych miesiącach.

child-2916844_640

Raz poniesiona przez firmę inwestycja będzie zwracała się przez lata. Kolejne kobiety będą rodziły dzieci, które będą mogły korzystać z miejsca w takim żłobku. Statystyki prowadzone przez firmy, które zdecydowały się na taką inwestycję pokazują, że odsetek kobiet wracających do pracy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wynosi ponad 90% (przykład firmy Dentsu Aegis opisywałam pod tym liniem).

Biorąc pod uwagę, że kobiety stanowią ponad 60% osób z wyższym wykształceniem nie warto tracić takiego potencjału, a warto myśleć o tym jak tworzyć warunki sprzyjające szybkiemu powrotowi do pracy, nawet już na etapie studiowania przyszłych mam.

Żłobki firmowe i uczelniane z dofinansowaniem

Rządowy program Maluch+ daje możliwość także firmom i uczelniom na dofinansowanie tworzenia i prowadzenia żłobków i klubów dziecięcych. Wysokość dopłaty do utworzenia miejsca dla jednego dziecka to maksymalnie 10 000 zł, a do  utrzymania miejsca w już istniejących placówkach – 5 000 zł. Oczywiście wymagany jest wkład własny, ale dofinansowanie może sięgnąć nawet 80% kosztów. Na budowę i prowadzenie placówek w 2018 r. wnioski można składać do 17 listopada.

MALUCH 2018 - Zalacznik 12 Logo poziom (1)

Wszelkie szczegóły i formularze dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Work&Family balance – dobre praktyki

Nasza Fundacja, w ramach projektu „Rodzic w pracy – dobre praktyki pracodawców” zbiera i opisuje ciekawe i innowacyjne programy, które pomagają rodzicom na godzenie ról zawodowych i rodzicielskich. Raport pod patronatem Karty Różnorodności zostanie opublikowany w kwietniu 2018 r.

Rodzic w pracy

Prowadzisz lub pracujesz w firmie, która wspiera rodziców? Zgłoś ją do raportu! Napisz na adres: kontakt@rodzicwmiescie.pl

Agnieszka Krzyżak-Pitura


1. „Praca zawodowa kobiet a obowiązki rodzinne”. Raport GUS na zlecenie Eurostat na próbie BAEL w wieku 15-64 lata.
2. „Ocena potencjalnych skutków regulacji prawnej dotyczącej wydłużenia okresu zakazu zwalniania kobiet z pracy po urlopie macierzyńskim”. Irena Wóycicka i Anna Matysiak, WNE UW.
3. Dane pochodzą z Urzędu Pracy Warszawa, 12.2016
4. Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w 2016 r. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!