Close
Dziecko na festiwalu

Dziecko na festiwalu

Lato zdecydowanie kojarzy mi się z muzyką. Muzyka w plenerze, słuchaną na trawie, często w ogrzewającym słońcu. Od kilku dobrych lat w Polsce w sezonie koncertowym można posłuchać gwiazd światowego formatu, ale tez polscy artyści nie pozostają w tyle. Z roku na rok pojawiają się kolejne festiwale kusząc swoim lineup’em i …. zapraszając do siebie też rodziców z dziećmi. Czy dziecko na festiwalu to dobry pomysł?

Festiwal muzyczny dla wielu zapewne nie jest miejscem, które od przychodzi na myśl, gdy myśli o wakacyjnych planach z dziećmi. Jednak wbrew pozorom, przy odpowiednim przygotowaniu, może to być świetne miejsce na wspólne spędzenie czasu. Od trzech lat pokazujemy Wam rodziców, których spotykamy z dziećmi na różnych koncertach muzycznych (KLIK). Czego na nich szukają? Przede wszystkim chcą posłuchać dobrej muzyki, a mają dzieci, więc zabierają je ze sobą. Inni nie wyobrażają sobie tak ważnego przeżycia jakim jest obcowanie z muzyką na żywo bez swoich pociech. Następni pokazują już latoroślom swoje hobby, pasję, życie, edukują ich muzycznie. Dlatego jeśli jesteś fanem muzyki, lubisz festiwale, ale z nich zrezygnowałaś/eś z powodu dzieci, albo zawsze chciałaś/łeś z dzieckiem pojechać posłuchać muzyki, ale nie miałeś odwagi, dla Ciebie jest ten post!

ZRÓB REKONESANS

Jeśli myślisz o festiwalu z dziećmi, warto poszukać takiego który dla rodzin przygotowuje specjalne udogodnienia. Dużo pisaliśmy o Opener’er Festival, który rodziców z dziećmi zaprasza do siebie od dobrych kilku lat. Znajdziemy na nim przestrzeń do zabawy, urozmaicaną warsztatami, przewijaki i toalety. Ciekawą formową „PiaskOFFnicy” zachęca do siebie również OFF Festival (3-5 sierpnia). To przestrzeń dedykowana dzieciom i ich opiekunom, w której również planowane są warsztaty, ale znaleźć można tam także przewijak i podgrzewacz do butelek/słoiczków :). Sporo rodziców spotkaliśmy również na koncertach Męskiego Grania, mimo że festiwal nie przygotowuje żadnych specjalnych udogodnień dla rodziców.

dziecko na festiwalu

BILETY

Większość muzycznych spotkań wpuszcza na swój teren maluchy za darmo (OFF Festival – dzieci do 10. roku życia, Opener Festival – dzieci do 3. roku życia, Męskie Granie – dzieci do 5. roku życia).

SPAKUJ TO CO TRZEBA

Przede wszystkim jedzenie. Dla najmłodszych zdecydowanie weź słoiczki lub – jeszcze lepiej – pakowane w plastikowe, lżejsze opakowania jedzenie. Zapakowane wytrzyma każdą pogodę, niezależnie od tego jaki będzie upał. Mimo generalnego zakazu wnoszenie na teren festiwalów własnej żywności i napojów, w przypadku uczestnictwa z dziećmi ta zasada oczywiście nie obowiązuje – możecie dla nich wnieść jedzenie i picie. Starsze dzieci mogą zapewne zjeść coś z festiwalowego jedzenia, chociaż – umówmy się – nie jest ono ani super zdrowe, ani tanie. Ale np. OFF Festiwal ma w strefie gastronomicznej menu dla juniorów, co jest bardzo fajna inicjatywą.

Mokre chusteczki, w każdych ilościach to oczywiście festiwalowe must have. Przed jedzeniem, po jedzenie, w czasie zabawy, do plam, czyszczenia kolan z błota i wielu innych czynności 🙂

Na festiwal warto zabrać też koc, matę lub poduszkę powietrzną, aby móc spokojnie odpocząć i piknikować.

 

NA (NIE)POGODĘ

Lato w Polsce bywa mokre, dlatego warto przygotować się na oba warianty: słoneczny i mokry. Czyli z jednej strony: kremy z filtrem, czapki z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne to niezbędnik nawet dla najmłodszych maluchów. Z drugiej: kalosze, peleryny, kurki przeciwdeszczowe i całe komplety ubrań na zmianę. Koce przy obu wariantach przydadzą się gdy zapadnie już zmrok i dzieci zasną – można je wtedy okryć i będą smacznie spały. Zakład, że nie poczują różnicy od domowego łóżka? 🙂

dziecko na festiwalu

WÓZEK CZY NOSIDŁO?

Najlepiej jedno i drugie. Dla maluchów tłum i ogólne zamieszanie może być stresującym doświadczeniem. Wtedy dziecko w nosidle czy chuście, blisko rodzica czuje się zdecydowanie bezpieczniej. Wózek przydaje się przy starszych i cięższych dzieciach, a także gdy maluchy już zasną. Można je wtedy ułożyć w wózku i dalej cieszyć się festiwalem. Na dużych festiwalach zazwyczaj dostępna jest szatnia/przechowywalnia, w której wózek można w ciągu dnia umieścić i nie targać go ze sobą.

BEZPIECZEŃSTWO

To priorytet. Wybierając się na festiwal trzeba przede wszystkim zadbać o słuch dziecka. Dzieci min. do 12. roku życia powinny na terenie festiwalu przebywać w specjalnych słuchawkach. Można je nabyć w sklepach internetowych i stacjonarnych, niektóre festiwale sprzedają je również w sklepach festiwalowych. Zabezpieczenie słuchu dzieci jest bardzo ważne, gdyż są one szczególnie wrażliwe na hałas (oczywiście nie tylko festiwalowy). Kolejną niezmiernie ważną rzeczą są opaski z numerem telefonu do opiekuna, a najlepiej dwóch. Zapisane niezcieralnym pisakiem, odpowiednio założone w razie zgubienia się dziecka pozwolą na szybkie odnalezienie rodziców. Opaski można znaleźć w popularnych sieciach drogeryjnych, organizatorzy festiwalu zazwyczaj też je zapewniają.

 

dziecko na festiwalu

 

Jeśli odpowiednio się przygotujecie festiwal muzyczny może być naprawdę fajną formą spędzenia wspólnego czasu. Jeśli kochacie muzykę nie musicie z niej rezygnować z powodu dziecka. Sami przetestowaliśmy te rozwiązania i szczerze polecamy festiwale, które zapraszają do siebie rodziny. Są on tam traktowaniu naprawdę fajnie, często mogą priorytetowo korzystać z kolejek i przejść, co ułatwia poruszanie się po festiwalu. Sprawdźcie! My już szykujemy się na OFF Festival, z którego oczywiście będziemy Wam prezentować innych offowych rodziców!

 

Agnieszka Krzyżak-Pitura

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!