Close
Wprowadzamy zmiany w autobusach, metrze i tramwajach!

Wprowadzamy zmiany w autobusach, metrze i tramwajach!

To już ponad rok naszych comiesięcznych wyczerpujących prac w Radzie Warszawskiego Transportu Publicznego. Efekt? Nowe oznakowania prawidłowego przewożenia wózków dziecięcych w autobusach i projektowanie lepszej przestrzeni dla wózków dziecięcych w wagonach metra. ZTM wprowadza rekomendacje zgłaszane przez naszą Fundację.

Nowe naklejki

Jednym z elementów, które na nasz wniosek już ZTM wprowadził w życie, jest zmiana obecnych oznakowań miejsc przeznaczonych dla wózków. Sprawa może wydawać się mało istotna, ale podświadomie wprowadzała rodziców w błąd sugerując nieprawidłowe – niebezpieczne, ustawienie wózka. Teraz, we wszystkich nowych i systematycznie w starych składach tramwajowych i autobusowych, pojawiają się nowe oznakowania. Nowe naklejki, poza piktogramem, będą też miały informację o konieczności ustąpienia miejsca dla rodziców z dziećmi w wózku.

Zobaczcie:

wózek w komunikacji

Oznakowanie podłogi

Kolejnym postulatem zgłaszanym przez nas na obradach Rady Warszawskiego Transportu Publicznego było wprowadzenie dodatkowego oznakowania na podłodze pojazdów tak, aby pasażerowie wiedzieli, że zajmują miejsce uprzywilejowane.

Oznakowanie na podłodze pojawiło się już w nowych autobusach Mobilis i wprowadzone zostanie w każdym nowym i modernizowanych składzie ZTM.

Miejsce na wózek w autobusie

(Nie) bezpiecznie w metrze

Wiemy także, że ZTM prowadzi już rozmowy z Metrem Warszawskim, aby przy okazji modernizacji starych, rosyjskich wagonów, zaaranżować nową przestrzeń na wózki dziecięce tak, aby mogły być bezpiecznie przewożone, niekoniecznie w tym samym miejscu co rowery. Czekamy na efekty tych rozmów!

Dotychczasowe współdzielenie przestrzeni w metrze przez rodziców z dziećmi i rowerzystów prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, które chcemy wyeliminować.

O tym jak podróżować komunikacją miejską z dzieckiem pisaliśmy TU.

Wspólna edukacja

Już jesienią będziecie mogli zobaczyć kampanię edukacyjną związaną z bezpiecznym przewożeniem dzieci w komunikacji miejskiej, której jesteśmy partnerem, i która powstała w odpowiedzi na nasze naciski. Oczywiście będziemy informować Was na bieżąco!

Minęło..wcale nie jak jeden dzień

Rok pracy w Radzie Warszawskiego Transportu Publicznego był rokiem ciężkiej pracy. Comiesięczne, czterogodzinne (!) posiedzenia, trudne i skomplikowane zagadnienia, godziny rozmów, analiz, aby przekazać uzgodnione przez wszystkie strony rekomendacje dla Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Przez większość tego czasu w posiedzeniach towarzyszył mi syn, który od 4 mc. do 12 mc. życia pojawiał się ze mną na każdym spotkaniu. Zostało to nawet uwiecznione w raporcie ZTM ?.

Praca ciężka, wymagająca, ale wierzę że warta swojej ceny. Liczę, że dzięki naszym działaniom, Warszawski Transport Publiczny będzie coraz bardziej przyjazny dla rodziców z dziećmi i że również Ty przesiądziesz się do autobusu, tramwaju lub metra, rezygnując z samochodu 🙂

Cały raport z działalności ZTM w 2018 r. znajdziecie TU.

Tekst: Agnieszka Krzyżak-Pitura

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!