Ekoeksperymentarium to przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, przygotowana w ramach Łódź Design Festival. Jeśli jesteście w okolicy, koniecznie tam zajrzyjcie – Festival potrwa do 26 maja. Kuratorkami wystawy Ekoeksperymentarium są Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska z twórczego kolektywu Mamy Projekt (znanego m.in. z autorstwa kultowych NieMAP). Za ilustracje odpowiada Sarna Studio a aranżacją przestrzeni zajęła się pracownia bro.Kat.


Ekoeksperymentarium (świetna nazwa, ale spróbujcie namówić dzieci, aby ją wymówiły) zostało zaprojektowane na mieszkanie pewnej sympatycznej ilustrowanej rodzinki: wkraczamy kolejno do kuchni, łazienki, salonu, sypialni i ogrodu. W każdym pomieszczeniu czekają na nas zadania, eksperymenty, ciekawostki i ważne informacje, dzięki którym dowiadujemy się, jak w codziennym życiu możemy dbać o środowisko, oszczędzając zarazem czas i pieniądze. Wspólnie z dziećmi uczymy się odpowiednio segregować odpady, gasić światła, umiejętnie wietrzyć mieszkanie, brać krótkie prysznice i zakręcać krany podczas szczotkowania zębów. Doceniamy ideę minimalizmu, próbując odszukać przedmioty ukryte w zabałaganionej sypialni. Udajemy się w podróż po mieście tramwajem ze sklejki i liczymy, ilu pomieści pasażerów. W specjalnie przygotowanym labie możemy samodzielnie sporządzić ekologiczny klej, farbki lub środki czystości. Poznajemy wiele ekologicznych trików i wskazówek, które każda rodzina może z łatwością wprowadzić w życie. Ekoeksperymentarium skupia się na metodzie małych kroków prowadzących do dużej zmiany, przy czym nie epatuje drastycznymi danymi czy obrazami zdewastowanych lasów czy oceanów (które jednak wszyscy powinniśmy mieć w głowie). Dostajemy za to pakiet wiedzy o tym, jak żyć prościej, z większą świadomością ekologiczną i ekonomiczną.


Przestrzeń jest jasna, przestronna i bardzo estetyczna. Dominują naturalne materiały i pastelowe barwy. Zaprojektowano ją z myślą o najmłodszych zwiedzających: jest miejsce do zabawy, nauki, eksperymentowania, ale i odpoczynku w ogrodzie wśród roślin. Wszystkiego można dotknąć. Teksty z opisem zadań czy ciekawostek napisane są klarownym językiem, łatwym w odbiorze. Całość podkręcają świetne ilustracje z Sarna Studio. W zwiedzaniu przestrzeni wspierają animatorki. Na wystawie odbywają się również zajęcia dla grup zorganizowanych.
Ekoeksperymentarium pomyślane zostało jako projekt edukacyjny dla rodzin: rodzice wspólnie z dziećmi wykonują różne zadania i mają okazję zrobić rachunek sumienia w odniesieniu do własnych przyzwyczajeń czy ekologicznych wyborów; z kolei dzieci, na równi z rodzicami, mają okazję zdecydować, jakie kroki mogą samodzielnie podjąć w trosce o środowisko naturalne. Starsze dzieci doskonale poradzą sobie same z zadaniami, maluchy będą potrzebowały pomocy rodziców, ale najlepsza zabawa polega na eksplorowaniu tej przestrzeni całą rodziną.

Czy Ekoeksperymentarium działa i edukuje? I to jak! Po powrocie z Łodzi mój sześcioletni syn zaczął planować cotygodniowe „wieczory bez prądu”. Gasi światła nawet wtedy, gdy są akurat potrzebne. Prysznic bierze z sekundnikiem. Czekamy niecierpliwie, kiedy włączy mu się minimalistyczne podejście do posiadanych rzeczy (i mamy nadzieję, że przełoży się to na porządek w jego pokoju). Oby więcej takich małych ekoterrorystów! Oby więcej takich wystaw!
Mamy nadzieję, że Ekoeksperymentarium trafi wkrótce do innych polskich miast i zagości w nich na dłużej: to zbyt dobry i zbyt potrzebny projekt, by udostępniać go jedynie podczas krótkich konferencji czy festiwali sztuki.
Joanna Barczuk
Eksperymentarium
Kurator: Mamy Projekt
Kiedy: 17 – 26 maja 2019
Gdzie: Centrum Festiwalowe Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3
Szczegóły:
http://www.lodzdesign.com/program-2/wystawy/ekoeksperymentarium/
www.facebook.com/ekoeksperymentarium
