Close
Zostań w domu z kulturą!
Blank Art Museum Isolated Painting Frame Decoration Indoors Wall White Template

Zostań w domu z kulturą!

Kwarantanna jeszcze do niedawna to pojęcie było dla nas abstrakcją, dziś odmieniamy je przez wszystkie możliwe przypadki. Życie i praca wielu z nas, rodziców, przeniosła się do czterech ścian naszych mieszkań i domów. Świat zewnętrzny przeniósł się do internetu. 

Kultura w obecnych okolicznościach może się nie wydawać artykułem pierwszej potrzeby, ale może to właśnie odpowiedni czas, by skorzystać z jej kojących lub inspirujących właściwości? Zwłaszcza że wiele instytucji kultury rozpoczęło (lub kontynuuje) swoją działalność w świecie online, a w ich wirtualnej ofercie znajdziemy również mnóstwo świetnych edukacyjno-twórczych propozycji dla dzieci i ich rodzin. 

Szukajcie w sieci pod #zostańwdomuzkulturą. A u nas subiektywne zestawienie najciekawszych, w naszej ocenie, kulturalnych inicjatyw dla najmłodszych i ich rodziców. 

Zabawy ze sztuką, obcowanie z historią

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki organizuje cykl warsztatów online dla dzieci i całych rodzin. Spotkania prowadzone są w formie transmisji online na profilu facebookowym Zachęty. Edukatorzy codziennie prezentują jedną pracę z wystawy „Co dwie sztuki to nie jedna” i proponują inspirowane nią twórcze działanie, które można przeprowadzić w domu z rzeczy dostępnych na miejscu. Ostatnio tworzyliśmy prace inspirowane dziełem „Totem Mama” Malwiny Konopackiej oraz Anielki, Tereski i Julki, a do zrobienia totemu wykorzystaliśmy tutki po papierze toaletowym, których chwilowo jeszcze u nas nie brakuje 🙂

⇨Do świetnej zabawy zapraszają pracownicy Działu Edukacji z Łazienek Królewskich w ramach akcji “Przebrani za obrazy”. Wybierzecie obraz z katalogu online muzeum i spróbujcie odtworzyć go w warunkach domowych, wykorzystując do tego celu rekwizyty i materiały, które macie pod ręką.   

⇨Na facebookowej grupie U króla Maciusia w Muzeum POLIN każdego dnia udostępnione są kreatywne materiały do wydruku i zabawy w domu: kolorowanki, labirynty, ćwiczenia do nauki języka hebrajskiego, maski do wydrukowania. Zachęcam Was do zacumowania w tej przyjaznej przestrzeni, gdzie każdy może podzielić się własnym pomysłem na spędzanie czasu #zostańwdomu z dziećmi. 

Muzeum Emigracji w Gdyni organizuje “Rodzinne warsztaty domowe”. Z podlinkowanej strony muzeum można pobrać scenariusz warsztatów pt. „Emigracja-trudne słowo?”, który zawiera materiały do druku i zabawy o tematyce emigracyjnej.

Centrum Nauki Kopernik zainicjował akcję #Kopernik w domu. Na fanpage’u CNK codziennie publikowane są instrukcje ciekawych i bezpiecznych eksperymentów do wykonania w domu, naukowe zabawy i ciekawostki z różnych dziedzin, a także  wirtualne spacery po CNK. 

⇨Edukatorzy z Muzeum Warszawy przygotowali rodzinny program aktywności: kolorowanki do druku, ciekawostki, dokumentowanie widoku Warszawy z okna swojego mieszkania, transmisje online. 

⇨Warto polubić stronę facebookową Dzieci w MSN. Pracownicy i pracowniczki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zamieszczają regularnie propozycje prostych aktywności na uważność, obserwację i kreatywne działanie. W jednym z postów pytają rodziców i opiekunów, jakiego rodzaju wsparcia teraz potrzebują i w czym mogliby być użyteczni – gratulujemy świetnego podejścia do tematu. Pamiętajcie również, że na stronie MSN dostępne są materiały kreatywne tworzone do wystaw czasowych. 

⇨Dział Edukacji Muzeum Narodowe w Krakowie przygotował karty kreatywne do samodzielnego wykonania w domu. Warto polubić fanpage muzeum zamieszczane są tam ciekawostki o zbiorach muzealnych, można też wziąć udział w  konkursie na stworzenie mema ze ściągniętego ze strony muzeum dzieła sztuki.  

⇨Na facebookowej stronie Zamku Królewskiego w Warszawie codziennie pojawiają się zadania dla dzieci do wykonania w domu oraz propozycje zabaw z wielką sztuka w tle.

Muzeum Powstania Warszawskiego również przeniosło się do przestrzeni wirtualnej. Jest to propozycja dla starszych dzieci i ich rodziców: wykłady, lekcje historii, oprowadzanie wirtualne po muzeum, zadania manualno-techniczne. 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie rozpoczyna akcję #wirtualne muzeum. W jej ramach udostępniane będą transmisje na żywo, audycje, a także wiele materiałów, również edukacyjnych, dotyczących działalności muzeum.Program na najbliższe dni oraz wszelkie materiały znajdziecie na stronie biskupin.pl/wirtualnemuzeum.

Wirtualne spacery po muzeach

⇨Wiele wspaniałych muzeów z całego świata oferuje wirtualne spacery i możliwość odkrywania najsłynniejszych dzieł sztuki bez wychodzenia z domu, w większości przypadków za pośrednictwem Google Arts & Culture.  Wśród nich m.in. National Gallery, Musée d’Orsay, nowojorskie Guggenheim Museum, National Museum of Modern and Conemporary Art w Seulu, Galeria Uffizi czy Rijksmusem oraz Van Gogh Museum z Amsterdamu.  W ramach zwiedzania można obejrzeć całe kolekcje oraz poszczególne obrazy, opatrzone szczegółowym opisem. Na szczególną uwagę zasługuje strona British Museum eksponaty są umieszczone na osi czasu od prehistorii do czasów współczesnych – i skategoryzowane pod kątem tematyki oraz miejsca pochodzenia, a o prezentowanych artefaktach można poczytać lub posłuchać nagrań kuratorów. Szczegóły oraz linki do innych instytucji znajdziecie tutaj

Polskie muzea i inne instytucje kultury nie pozostają w tyle wiele z nich również zaprasza do wirtualnych odwiedzin:

⇨Na stronie Muzeum Łazienki Królewskie można obejrzeć królewskie kolekcje obrazów, rzeźb i grafik, a także posłuchać wykładów o historii i sztuce. 

⇨Bez wychodzenia z domu zwiedzać można Zamek Królewski w Warszawie (warto również zapoznać się z cyklem Z@mek online, w ramach  którego prezentowane będą nagrania poświęcone historii tego miejsca, królewskim apartamentom i kolekcji sztuki królewskiej). 

„Muzeum POLIN w Twoim Domu” to wirtualne spacery po wystawach (przewodnikami są Maciej Orłoś i Maria Seweryn), a także podcasty oraz relacje wideo.

⇨Muzeum Narodowe w Warszawie również działa online cyfrowe wizerunki wybranych dzieł sztuki ze zbiorów muzeum można podziwiać na stronie Cyfrowe MNW

⇨Cyfrowo działają również  m.in. Zachęta Narodowa Galeria SztukiMuzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Czy łatwo korzystać ze zbiorów muzealnych online z dziećmi? Raczej nie nastawiamy się na wielkie zwiedzanie. Cyfrowe kolekcje sztuki stanowią niewyczerpane źródło wiedzy i inspiracji. Trzeba jednak przyznać, że zwiedzanie online wymaga pewnego samozaparcia i czasu, również od nas, dorosłych. Dla naszych dzieci perspektywa zwiedzania kolejnych sal muzealnych oraz oglądania dużej liczby dzieł sztuki i historycznych artefaktów może być, delikatnie mówiąc, zniechęcająca 🙂 

Zbiory cyfrowe można jednak wykorzystać do kreatywnej zabawy z dziećmi. Fajnym pomysłem jest wydrukowanie sobie reprodukcji obrazów i zrobienie z nich puzzli. Można też przykleić miniaturkę dzieła sztuki na kartce i bawić się w domalowywanie świata poza obrazem czy tworzenie artystycznych kolaży. Dzieci lubią też wynajdować szczegóły na obrazach czy tworzyć opowieści nimi inspirowane. Innym pomysłem jest zabawa w posąg czy obrazy (przybieranie póz, odwzorowywanie scen). A może zrobicie galerie sztuki we własnym domu? Można też pójść tropem jednego artysty i przeprowadzić multidyscyplinarna lekcję sztuki, geografii, historii, plastyki, a nawet geometrii. Najfajniej jest podążać w tych zabawach za dzieckiem i razem z dzieckiem poszukiwać odpowiedzi na wiele inspirowanych sztuką pytań. 

Teatry online

⇨Zachęcamy do odbywania Wirtualnych Podróży z Teatrem Guliwer na Facebooku. Podróżników czeka wiele niespodzianek!  

⇨Dla fanów Pippi Långstrump niezwykłe przedstawienie baletowe w Operze Helsińskiej.

⇨Działalność online rozpoczął krakowski Teatr Groteska. Codziennie w samo południe na stronie www teatru publikowane będą najpopularniejsze piosenki ze spektakli granych w Grotesce, a w weekend będzie można obejrzeć przedstawienie “Brzydkie Kaczątko”. Złap Groteskę w sieci!

⇨Do obejrzenia w sieci również spektakl “Krawiec Niteczka” na podstawie Kornela Makuszyńskiego przygotowany przez Teatr Lalka w Warszawie. To historia krawca z miasteczka Tajdarajda, pełna przygód i niebezpieczeństw.

⇨W każdy piątek  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego na swoim fanpage’u prezentuje wybrane materiały, ćwiczenia, zabawy i rejestracje spektakli dla najmłodszych. 

Wiemy, że inne teatry planują udostępnianie online zarejestrowanych spektakli i szykują inspirowane nimi materiały angażujące dzieci w domach. Sprawdzajcie strony www i fanpage swoich ulubionych teatrów. 

Muzyka łagodzi obyczaje i koi nerwy… 

⇨The Metropolitan Opera zaprasza do oglądania darmowych transmisji swoich spektakli w internecie, w ramach akcji “Nightly Met Opera Streams”. W programie MET dzieła Verdiego, Pucciniego, Donizettiego i Czajkowskiego w znakomitych obsadach. 

⇨Na stronie OperaVision dostępne nagrania oper Mozarta, Bizeta, Rossiniego. 

⇨22 marca o godz. 17:00 Filharmonia Szczecin zaprasza na niezwykły “Rodzinny koncert w każdym domu”. Osiem pięknych głosów, wielka orkiestra symfoniczna, złota sala Filharmonii i to, co najważniejsze – Szczecin i jego historię w przepięknych piosenkach. Koncert będzie można oglądać na kanale Filharmonii serwisie YouTube i oraz na  Facebooku. Przeniesiemy się wszyscy do Filharmonii i przeżyjemy muzyczne wzruszenia bez wychodzenia z domu.

⇨Na czas ciszy w gmachu Filharmonii Narodowej, gorąco polecamy wizytę na kanale Filharmonii na YouTube. Pełen jest doskonałych rejestracji koncertów z ostatnich lat. 

⇨Wirtualny spacer po Teatrze Wielkim – Operze Narodowej „Być Wielkim” to wielowątkowy, Wielkiego na przestrzeni wieków. Spacer wirtualny „Być Wielkim” to świetnie zrealizowany, wielowątkowy projekt obejmujący filmowe opowieści i materiały interaktywne o budynku Teatru. Warto też obserwować fanpage Opery pod hasłem “Wpuść OPERĘ i BALET do domu” zamieszczane są tam fragmenty spektakli i nagrań. 

Co jeszcze?

⇨Na stronie Do Dizajnu znajdziecie bazę wiedzy i scenariuszy działań wokół dizajnu, stworzone z myślą o dzieciach i ich bliskich. Większość zajęć można z powodzeniem przeprowadzić w domu, korzystając z materiałów, które akurat mamy pod ręką. “Dizajn to nasza codzienność” piszą autorki projektu. W tych trudnych czasach, kiedy większość z nas zostaje w domu, możemy tym bardziej docenić i poznać tę sferę naszego życia. 

⇨Wydawnictwo Dwie Siostry uruchomiło Dwusiostrzany Program Wsparcia, w ramach którego udostępniane są różnorodne pliki do pobrania: karty pracy do wydruku i kolorowanki stworzone na podstawie książek, fragmenty tekstów do czytania i audiobooków. Można na przykład pobawić się w rozkład wieloryba z książki “W morze” Piotra Kaskieg, bawić się kreatywnie z bohaterami “Przeplatalińskich” Marii Dek, czy wypełnić kolorem niezwykłe rysunki Piotra Sochy. Wszystkie materiały można bezpłatnie pobrać i korzystać z nich wspólnie z dziećmi. A codziennie o godz. 11:00 na dwusiostrzanym Instagramie czytane są ksiązki dla dzieci.

⇨Wpadnijcie na fanpage lub stronę Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. Jest tam wiele świetnych propozycji, również w formie video, na fajne działania plastyczne z dziećmi. Możecie na przykład zrobić ludowe zabawki.

⇨Na swoim fanpage’u Służewski Dom Kultury w ramach akcji #zostańwdomu proponuje rodzinną zabawę podczas transmisji LIVE z zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci. A w planach ma inne propozycje aktywności. 

Dom Kultury Zacisze codziennie udostępnia online propozycje działań z różnych obszarów świata kultury, sztuki, ale też zabawy dla najmłodszych, m.in. mini kurs tworzenia witraży metodą Tiffany’ego z użyciem taśmy miedzianej oraz akcję GOTOWAna KULTURA, czyli inspiracje do łączenia gotowania i kultury. 

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki publikuje na swoim fanpage’u domowe ćwiczenia dla dzieci i rodziców, tzw. PUM-y. Powierzchnia Użytkowa Mieszkania w aktualnej sytuacji kwarantanny jest często jedyną przestrzenią do aktywności! W planach są też propozycje ćwiczeń ruchowych z architekturą. 

Przecinek i Kropka, razem z Rzecznicy Nauki, zapraszają do udziału w warsztatach online, które pojawiać się będą codziennie na ich fanpage’u oraz na stronie www.przecinekikropka.pl. Śledźcie ich uważnie!

Pełniejsze zestawienie wirtualnych odsłon polskich instytucji kultury znajdziecie TUTAJ.

Jak widzicie jest w czym wybierać! Pamiętajcie jednak, że nic nie musicie. W tym trudnym czasie najważniejsze jest zadbanie o zdrowie i bezpieczeństwo naszych najbliższych, a także o dobre relacje z nimi. Zachęcamy serdecznie do korzystania z powyższych rekomendacji, o ile tylko mogą się do tego przysłużyć. 🙂

Joanna Barczuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!