Close
Rodzinny kapitał opiekuńczy – konsultujemy projekt ustawy

Rodzinny kapitał opiekuńczy – konsultujemy projekt ustawy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to ustawa, której celej jest zachęcenie ludzi do posiadania dzieci w ogóle, a także do posiadania więcej niż jednego dziecka. Czy zaproponowane przez rząd rozwiązania wpłyną pozytywnie na chęć Polaków do zakładania i powiększania rodziny?

1 stycznia 2022 ma wejść w życie ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Jej celem jest wspieranie młodych ludzi w podjąciu decyzji o posiadaniu dzieci. Trwają konsultacje społeczne projektu tej ustawy. Wzięliśmy w nich udział, bo naszym celem jest jak najlepsze dopasowanie zaproponowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozwiązań w ramach RKO do potrzeb rodziców.

„Naszą ambicją jest dalsze wspieranie polskich rodzin, dlatego wprowadzimy dodatkowe świadczenie dla rodzin z dziećmi” – możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Rozwiązanie proponowane przez rząd zakłada, że RKO będzie przysługiwał na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 36 miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Świadczenie nie będzie uzależnione od dochodów rodziny.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - projekt ustawy

Jednak czy to rozwiązanie celuje w realne problemy młodych rodziców i odpowiada na ich potrzeby?

  • Z badań i analiz jasno wynika, że z największymi trudnościami związanymi z opieką nad dziećmi borykają się rodzice pierwszego dziecka. To właśnie im najtrudniej uzyskać miejsce w publicznych żłobkach. Kryteria samorządowe preferują kolejne dzieci.
  • Badania pokazują również, że sytuacja finansowa rodziców jednego dziecka jest główną przeszkodą w podjęciu decyzji o kolejnym dziecku.
  • Kobiety mają obawy o możliwość satysfakcjonującego łączenia aktywności zawodowej z macierzyństwem. Pogodzenie pracy z koniecznością rozwiezienia dzieci po różnych placówkach, często odległych od miejsca pracy i domu, jest bardzo dużym wyzwaniem.

Nowe programy wsparcia demograficznego powinny skupiać się na niwelowaniu tych wyzwań i pokazaniu rodzicom, że posiadanie dzieci nie musi wiązać się z tak wieloma trudnościami. Wbrew wyobrażeniom, rzeczywistość rodzicielska jest dla młodych rodziców ogromnym szokiem i rozczarowaniem. Dlatego naszym zdaniem działania zaproponowane w projekcie ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym powinny być nakierowane w głównej mierze na osoby, które zostają rodzicami po raz pierwszy. Im lepiej o nich zadbamy i zostaną im dostarczone najlepsze możliwe rozwiązania ułatwiające start w rodzicielstwo, tym większa szansa, że będą chcieli mieć więcej dzieci.

To dlatego postulujemy, aby wsparcie finansowe z przeznaczeniem na opiekę nad dzieckiem w wieku 12-36 miesięcy dotyczyły przede wszystkim pierwszego dziecka.

W ramach konsultacji społecznych wysłaliśmy do MRiPS pismo, w którym, powołując się na liczne badania i analizy, wskazujemy dlaczego naszym zdaniem uwzględnienie rodziców pierwszych dzieci w
Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym może przynieść pozytywne rezultaty.

Całość pisma dostępna jest TUTAJ.


Uważasz, że nasze działania są ważne? Wspieraj je, abyśmy mogli robić robotę dalej! KLIKNIJ TUTAJ I WSPIERAJ FUNDACJĘ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!