Close
3 powody, dla których wspieranie mam jest ważne

3 powody, dla których wspieranie mam jest ważne

50% mamy nie wraca do pracy dopóki dziecko nie skończy przynajmniej 3 lat. Zapytasz – dlaczego to w ogóle jest problem? 🤷 Może cię to dotknąć bardziej, niż myślisz.

1. Macierzyństwo wyklucza z rynku pracy na długie lata.

Mamy mają utrudniony powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Przerwa w pracy przy urodzeniu jednego dziecka to dla 50% mam ponad 3 lata. Oznacza to, że te kobiety stają się zależne finansowo od innych.

Im dłuższy okres nieaktywności zawodowej, tym trudniej wrócić na rynek pracy. To z kolei przekłada się na niższą emeryturę i sprawia, że ich przyszłość finansowa jest niezabezpieczona.

2. Jeśli w rodzinie pracuje zarobkowo tylko mężczyzna, obniża się więc status ekonomiczny rodziny.

Pogłębia się także nierówność płci w zakresie podziału ról w rodzinie. Ojciec zaczyna być postrzegany jako ten, który musi utrzymywać rodzinę, a do matki przypisywana jest rola wyłącznie opiekuńcza. Pogłębiają się stereotypy, które bardzo trudno przezwyciężyć. Nie jest to korzystne ani dla kobiet, ani dla mężczyzn.

3. Wśród mam są przecież ekspertki, specjalistki, pracownice z długim stażem. Ich kreatywność, wiedza i doświadczenie zostają zmarnowane, a potencjał niewykorzystany, jeśli nie wrócą na rynek pracy.

Przekłada się to na PKB — według McKinsey & Company PKB Polski może być wyższy o 270 mld złotych w 2025 roku, jeśli więcej kobiet podejmie pracę.

To trzy niezwykle ważne argumenty za tym, aby wspierać mamy w powrocie do aktywności zawodowej. W Klubie Przedsiębiorczych Mam pokazujemy kobietom, jak różne mogą być ścieżki rozwoju zawodowego, podpowiadamy, jak łączyć macierzyństwo z pracą a także szkolimy z zakresu kompetencji zawodowych.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!