Close
Pracuję w nocy, jednak potem muszę odespać. Ale lepszego sposobu nie znalazłam..

Pracuję w nocy, jednak potem muszę odespać. Ale lepszego sposobu nie znalazłam..

Katarzyna Płaza-Piekarzewska – położna, autorka bloga ZapytajPolozna.pl, mama opowiada o tym jak układa codzienność rodzicielską i zawodową. 

Rodzic w mieści: Wiele mam mierzy się z dylematem czy wracać do dotychczasowej pracy po urlopie macierzyńskim czy spróbować poszukać własnej, niezależnej drogi zawodowej. Ale nowa ścieżka to duże ryzyko i wyzwanie. Jak Ty znalazłaś w sobie odwagę na ten pierwszy krok?

Katarzyna Płaza-Piekarzewska: Pierwsze kroki stawiałam 10 lat temu. Pomysł na portal i blog zapytajpolozna.pl powstał po któryś praktykach na studiach. Wtedy portali parentingowych praktycznie nie było. Bądź były z artykułami, które dość trudno się czytało. Chciałam przekazać swoją wiedzę w bardzo przystępny sposób. Napisaną bardzo prostym i jasnym językiem. Zdobyłam się na odwagę, ponieważ chciałam przyszłym rodzicom przekazać wiedzę z zakresu Szkoły Rodzenia. Marzyłam, żeby kobiety chciały rodzić naturalnie i miały wiarę we własne możliwości. Poza tym internet pozwolił mi dotrzeć do każdej mamy z większej i mniejszej miejscowości, co jest niezwykle cenne.

RwM: Czy blog od razu to okazał się sukcesem? Jak długo musiałaś czekać na pierwsze efekty Twojej pracy?

K.P-P.: Pierwsze czytelniczki bardzo szybko się pojawiły. Zostałam wręcz zasypana pytaniami. Z czasem pojawiły się pierwsze porodowe historie, wiadomości z informacją, że pomogłam. To dodawało skrzydeł. Później przyszedł pomysł, żeby stworzyć Dzienniczki dla przyszłych rodziców. Z początku były to notatniki służące do obserwacji dzieci. Później pojawił się Dzienniczek Ciąży zachęcający rodziców do zapisywania wspomnień i listów do dziecka. Sama nie mogłam doczekać się, żeby zapisać Dzienniczek Ciąży. W praktyce zaskoczyło mnie to, że mój mąż chętnie go uzupełniał. Choć wcześniej byłam przekonana, że to głównie Panie prowadzą tego typu notesy. Myślę, że nasze zapiski będą wspaniałą pamiątką dla naszej córy.

RwM.: Jak udało Ci się znaleźć czas na realizowanie swojego pomysłu i jednoczesną opiekę nad małym dzieckiem?

K.P-P.: Mój pomysł zrodził się na długo przed tym jak zostałam mamą. Natomiast realizowanie swojej pasji i opieka nad córką to wyzwanie. Pracuję kiedy moja córa śpi. Najwięcej czasu i możliwości jest kiedy dziecko jest jeszcze malutkie. Z wiekiem dziecka czas się kurczy. Pojawiają się przez to nowe wyzwania. Jestem typem sowy, więc uwielbiam pracować w nocy kiedy wszyscy śpią. Oczywiście kilka nie przespanych nocy powoduje, że w pewnym momencie muszę odespać. Natomiast jeszcze lepszego sposobu nie opracowałam.

KatarzynaPPZapytaj.jpg
RwM.: Jesteś mamą, prowadzisz bloga ZapytajPolozna.pl. Jak łączysz pracę z obowiązkami domowymi, gdzie znajdujesz inspiracje i siłę do działania i czy nie jesteś czasami zwyczajnie zmęczona?

K.P.-P.: Tutaj nie mogę pochwalić się super organizacją. Jeśli pracuję, to staram się ignorować rzeczy takie jak naczynia, które trzeba wyjąć ze zmywarki, zrobić pranie etc. Choć bywają momenty, że łapię się na tym, że gdy córa śpi ja zaczynam ogarniać dom. Tylko najczęściej, w którymś momencie wykonywania domowych obowiązków się budzi i nie mam wykonanej pracy…  Staram się wprowadzić też zasadę 1 minuta. Jeśli czytam maila, na którego mogę szybko odpisać, to od razu odpisuje. Jak mogę odłożyć od razu talerz do zmywarki staram się to robić. Wbrew pozorom robienie małych rzeczy od razu też może nam zaoszczędzić czas.

RwM: O czym opowiesz na V Forum Przedsiębiorczych Mam?
K.P.-P.: Hasłem przewodnim forum jest „Idę swoją drogą”. Chcę do niego nawiązać i opowiedzieć o swojej drodze w kontekście tego „Co spakowałam do walizki wyruszając w podróż zwaną macierzyństwo”. Mam nadzieję, że powiem coś co w odbiorze dla innej mamy będzie inspirujące i ciekawe.

V Forum Przedsiębiorczych Mam już w najbliższą sobotę 27 maja. Tańsze bilety w cenie 89 zł tylko do dzisiaj (wtorku) do godz. 22.00. W programie wykłady, warsztaty, networking i lunch. Można przyjść z dzieckiem. Bilety kupisz TU.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!