Close
POLIN z małymi dziećmi – przestrzeń U króla Maciusia

POLIN z małymi dziećmi – przestrzeń U króla Maciusia

Działające od 2013 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest doskonałym przykładem nowoczesnej instytucji kultury, która z sukcesem realizuje ideę muzeum otwartego – dostępnego dla wszystkich. POLIN prowadzi wiele projektów, które mają na celu dostosowanie Muzeum do potrzeb różnych grup odbiorców, prowadzona jest regularna ewaluacja tych działań, jak również audyty we współpracy z organizacjami zajmującymi się integracją osób z niepełnosprawnością, ograniczeniami i szczególnymi potrzebami.

Podczas aktywnych warsztatów pracownicy Muzeum wcielają się w role odbiorców i – biorąc pod uwagę przede wszystkim osoby, które z racji ograniczonej mobilności mają utrudniony dostęp do wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych – śledzą pod tym kątem całą ścieżkę zwiedzania (od sprawdzania informacji na stronie internetowej muzeum, przez dojazd, dostęp do kas, zwiedzanie wystaw, ułatwienia w toaletach, aż po korzystanie z oferty edukacyjnej oraz gastronomicznej) – w ten sposób identyfikują problemy i szukają optymalnych rozwiązań, które następnie starają się wcielać w życie. Twórcy POLIN czerpią również z doświadczeń ekspertów w temacie otwartości i dostępności – wzór stanowią tu przede wszystkim skandynawskie instytucje kultury.

batch_Polin_1.jpg

Rodziny z małymi dziećmi to ważna grupa docelowa – w POLIN dostrzeżono jej specyficzne potrzeby. Rodzice maluchów docenią przemyślaną infrastrukturę – wystawy można zwiedzać z wózkiem, bez problemu dostaniemy się windą na różne poziomy, a poruszanie się po muzeum jest dość intuicyjne i proste. Personel służy pomocą. Toalety są wyposażone w przewijaki i inne udogodnienia dla dzieci. W restauracji, serwującej dania kuchni żydowskiej, znajdziemy krzesełka do karmienia, a w menu – sporo propozycji, które zadowolą również najmłodszych.

batch_polin_2.jpg

Zwiedzanie POLIN z dzieckiem jest dobrą okazją do oswajania najmłodszych z historią Polski oraz pojęciami takimi jak wielokulturowość czy tolerancja. Ekspozycja stała jest interaktywna i multimedialna, co może stanowić nie lada atrakcję dla kilkulatków. Ciekawym doświadczeniem jest spacer po galeriach zaaranżowanych na przemysłową Łódź lub uliczkę z okresu międzywojennego, a także zabawa wirtualną mapą, alfabetem hebrajskim czy prasą drukarską. POLIN nie ma ograniczeń wiekowych, choć ze względu na trudna tematykę, twórcy Muzeum odradzają zwiedzanie galerii poświęconej Zagładzie z dziećmi poniżej 12 roku życia – ostateczna decyzja należy do rodziców. Twórcy Muzeum przygotowali również specjalny przewodnik, Małe Polin, zaprojektowany z myślą o dzieciach w wieku 6-10 lat, z opisem wybranych, atrakcyjnych dla dzieci eksponatów i najciekawszych miejsc w Muzeum, a także z rebusami, krzyżówkami i kolorowankami.

POLIN stawia sobie za cel stworzenie nowoczesnego centrum edukacji i kultury, stara się być instytucją oferującą głębokie doświadczenie i promującą nowe standardy obcowania z historią. Ważnym punktem w tej wizji jest edukacja rodzinna. Od grudnia 2015 roku w Muzeum funkcjonuje przestrzeń U króla Maciusia – strefa przygotowana specjalnie dla dzieci i ich rodziców. Z pięknie zaaranżowanej, kolorowej sali można korzystać bezpłatnie w godzinach popołudniowych (codziennie, oprócz wtorków i urodzin, w godz. 15.00-18.00 oraz w weekendy po warsztatach). Książki, kredki, puzzle, kolorowe poduchy, instrumenty muzyczne – jest tu wszystko, co potrzebne do beztroskiej, radosnej i bezpiecznej zabawy. To także dobre miejsce, aby odpocząć po lub w trakcie zwiedzania wystaw.

batch_polin_4.jpg

W weekendy organizowane są tu warsztaty rodzinne, wprowadzające w świat żydowskiej kultury i tradycji, podczas których nauka przeplatana jest kreatywną zabawą. „Inspiracją do tworzenia naszych zajęć jest przede wszystkim samo Muzeum – mówi Anna Czerwińska, kierująca Sekcją Edukacji Szkolnej i Rodzinnej – często punktem wyjścia jest jedna z galerii, albo nawet jeden z eksponatów”. Edukatorzy z POLIN sięgają po różne formy ekspresji: plastykę, muzykę, fotografię, film. Uczą historii przez prezentowanie dawnych rzemiosł, opowiadają o tradycjach, projektując wraz z dziećmi i ich rodzicami żydowskie stroje weselne, jakie noszono przed stu laty. „Celebrujemy z dziećmi żydowskie święta, opowiadamy o sławnych polskich Żydach, oswajamy z pojęciami dotyczącymi ich kultury i historii – w ten sposób uczymy otwartości i pokazujemy, jak piękna jest różnorodność” – dodaje Anna Czerwińska.

polin_3.jpg

Warsztaty rodzinne organizowane są dla dwóch grup wiekowych: rodziców z najmłodszymi dziećmi (0-3) oraz dla dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami. Nie ma możliwości pozostawienia malucha pod opieką personelu. Dla twórców przestrzeni „U króla Maciusia” ważna jest relacja rodziców z dzieckiem, wspólne działanie, tworzenie, spędzanie czasu razem. Na warsztaty obowiązuje bilet rodzinny w cenie 30 zł (1 dziecko + opiekunowie, każde następne dziecko + 10 zł).

Więcej informacji o Muzeum POLIN, przestrzeni dla rodziców z dziećmi i warsztatach znajdziecie tu: www.polin.pl/ukrolamaciusia

Zobacz naszą opinię o przystosowaniu Muzeum POLIN na stronie Zmaluchem.pl!

Joanna Barczuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!