Close
Jak w Polsce pracuje się rodzicom?

Jak w Polsce pracuje się rodzicom?

Praca, kariera – dom. Czy pojęcia te muszą być sprzeczne? Dlatego wybór pomiędzy rozwojem zawodowym, zarabianiem pieniędzy i wychowywaniem dzieci musi być wyborem niemożliwym? Czy są w Polsce firmy, które wspierają rodziców w godzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych? Fundacja “Rodzic w mieście” publikuje katalog najciekawszych praktyk pracodawców, którzy inwestują w pracowników – rodziców.

Polacy chcą zakładać rodzinę. Badanie przeprowadzone w 2017 r. przez Maisons and Partners na reprezentatywnej grupie Polaków pokazują, że 49% kobiet jako idealny scenariusz na życie wskazuje łączenie pracy zawodowej z posiadaniem rodziny¹. Jednak godzenie obowiązków zawodowych i rodzinnych jest ogromnym wyzwaniem dla każdego rodzica. Znalezienie opieki nad dzieckiem, kilometry spędzone w samochodzie na dowożeniu i odbieraniu dzieci, zwolnienia w czasie choroby i dni wolnych, w tym wakacji – to tylko niektóre z codziennych problemów każdego rodzica. Problemów niezauważalnych, a tak istotnych, że potrafią bezpowrotnie odbić się na sytuacji zawodowej – szczególnie kobiet. Liczba niepracujących matek w grupie wiekowej 24-29 lat jest 3,6 razy większa niż kobiet bezdzietnych, a w grupie wiekowej 30-34 lata aż 5,5 razy większa²! Długotrwała przerwa w pracy powoduje wypadnięcie z rynku, brak stabilności finansowej i zabezpieczenia emerytalnego, ale jest także stratą dla pracodawcy. To kobiety stanowią większośc – 64% – osób  z  wyższym wykształceniem w Polsce.

Przemęczeni i zestresowani

Pracujący na etacie rodzice są przemęczeni, przepracowani i nie są zadowoleni z tego jak udaje im się łączyć pracę z byciem rodzicem. Najnowsze badania w przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, że blisko połowie rodziców praca przeszkadza w obowiązkach rodzinnych, 37% z nich nie ma możliwości położenia swoich dzieci spać, a 42% nie może pomóc dzieciom w odrabianiu lekcji². Polacy myśląc o pracodawcy idealnym wymienia takiego, który pozwala na elastyczny, czyli dogodny dla pracownika, czas pracy (49% kobiet i 65% mężczyzn), umożliwia pracę z domu w ustalonym zakresie (47% kobiet i 46% mężczyzn), wspiera finansowo pracowników będących rodzicami (41% kobiet i 39% mężczyzn), a także buduje przyzakładowe żłobki (47% kobiet i 26% mężczyzn)¹.

Pracodawca może w zdecydowany sposób przyczynić się do zmiany tej sytuacji. O najciekawszych praktykach firm realizowanych w Polsce przeczytać można przygotowanym przez nas katalogu „Rodzic w pracy – dobre praktyki pracodawców”.

Pobierz katalog TU

O katalogu:

Katalog “Rodzic w pracy – dobre praktyki pracodawców” jest elementem projektu Fundacji „Rodzic w pracy”.  Projekt wspiera realizację Globalnych Celów Rozwoju (SDG’s), w szczególności Celu 5 – Równość płci oraz Celu 8 – Wzrost gospodarczy i godna praca. Katalog prezentuje wybrane najciekawsze praktyki pracodawców realizowane w Polsce, które wspierają rodziców w miejscu pracy.

Jeśli jesteś zainteresowany wsparciem i współpracą w zakresie analizy, przygotowania i wdrażania rozwiązań z zakresu work&family balance skontaktuj się z nami!

Źródła:

W materiale prasowym zostały przytoczone badania:

 1. „Współczesne Polki i Polacy: nowe role, nowe wyzwania” zostało przeprowadzone w drugiej połowie 2017 r. przez instytut badawczy Maison & Partners na zlecenie firmy Henkel Polska.
  2. “Ocena potencjalnych skutków regulacji prawnej dotyczącej wydłużenia zakazu zwalniania kobiet z pracy po urodzeniu dziecka” -Irena Wóycicka i Anna Matysiak – IBNGR, prof. dr hab. Urszula Sztanderska – WNE UW  
 2. “Modern Family Index 2018” – Working Families
  oraz dane Urzędu Pracy w Warszawie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

 • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
 • jak ciekawie spędzić weekend;
 • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
 • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
 • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!