Close
Żłobki, przedszkola, bony i dzienni opiekunowie w Warszawie

Żłobki, przedszkola, bony i dzienni opiekunowie w Warszawie

W Warszawie coraz łatwiej o opiekę nad dzieckiem. Miasto inwestuje w nowe placówki i alternatywne formy opieki na maluchami. Na warszawski bon żłobkowy ratusz przeznaczył w tym roku 21 mln zł. Łącznie, w latach 2018-2022, miasto na ten cel zabezpieczyło ponad 100 mln zł, na wykupienie miejsc w prywatnych żłobkach – 9 505 320 zł w latach 2016-2018. W stolicy łatwiej też otworzyć żłobek. Zgodnie z ogólnopolską ustawą o opiece nad dziećmi do 3 lat, samorządy mogą pobierać opłaty za obowiązkowy wpis do rejestru żłobków do 1 000 zł. Warszawa tę kwotę obniżyła do 1 zł. Dodatkowo Od 2017 r. lokale użytkowe, spełniające odpowiednie wymagania, są w pierwszej kolejności i za niższe stawki wynajmowane podmiotom zakładającym niepubliczny żłobek, a burmistrzowie dzielnic zostali zobligowani do organizacji konkursów profilowanych na prowadzenie żłobków.

074932_620

Żłobek

W Warszawie w 61 żłobkach i 11 mini żłobkach jest 6931 miejsc dla najmłodszych, do tego dochodzą miejsca wykupione w 13 żłobkach niepublicznych (316 miejsc) oraz planowane i budowane już placówki na Bemowie, Bielanach, Mokotowie, Wilanów, Ursynowie, Woli, w Ursusie, Wawrze i Wesołej, które w 2018 i 2019 udostępnią kolejne 1300 miejsc.

Do żłobka zapisać można dziecko przez cały rok. Trzeba zarejestrować się w systemie, wypełnić wniosek, a później – w ciągu 10 dni roboczych – wydrukować do i zanieść do tzw. żłobka pierwszego wyboru. Bo zapisując dziecko do żłobka można wybrać 3 placówki. Po zaniesieniu dokumentów i automatycznym potwierdzeniu zapisu, w systemie pojawi się informacja ile punktów otrzymało dziecka i na którym miejscu na liście do przyjęcia jest. W tej chwili w Warszawie

 • Link do zapisów -> TU.
 • Lista publicznych żłobków w Warszawie -> TU

Za co dostaje się punkty? Za odprowadzanie podatków w Warszawie, za rodzeństwo, za dziecko niepełnosprawne, jeśli rodziną opiekuje się kurator i za samotne wychowywanie dziecka. Ale uwaga! Wbrew temu co wiele osób twierdzi, samotny rodzic to nie taki, który nie jest w związku małżeńskim, a nawet nie taki, który mieszka sam z dzieckiem. Aby otrzymać status samotnego rodzica trzeba posiadać akt zgonu drugiego rodzica, wpisaną nieznajomość ojca w dokumentach dziecka lub potwierdzone sądowo alimenty na dziecko.

Niestety w przypadku żłobków nie obowiązuje tzw. rejonizacja. Tzn. nie jest brany pod uwagę fakt jak blisko wybranego żłobka dziecko mieszka. Oznacza to, że np. dziecko z Białołęki zapisane do żłobka w Śródmieściu będzie tak samo traktowane jak dziecko w Śródmieściu mieszkające.

Przy takiej samej liczbie punktów miejsce w kolejce uzależnione jest od daty zapisu. Ale nie jest również prawdą, że można zapisać dziecko jeszcze będąc w ciąży, bo do zapisu potrzebny jest nr PESEL dziecka, nadawany po rejestracji w urzędzie. Ale fakt faktem, że na miejsce w publicznym żłobku czasem czeka się nawet 2,3 lata.

Właściwa rekrutacja na rok 2018 odbywa się w maju, a w tym roku dokładnie 28 maja o godz. 12.00. Wtedy w systemie pojawia się informacja czy dziecko otrzymało miejsce w którymś z trzech wybranych żłobków. Jeśli tak, należy potwierdzić do 6 czerwca do godz. 16.00 chęć skorzystania. Jeśli ktoś zrezygnuje lub dostał się do dwóch lub trzech żłobków, wtedy zwalnia się miejsce i otrzymuje je kolejna osoba z listy. Dlatego do 21 czerwca na bieżąco trzeba sprawdzać status w systemie. W tym terminie konieczne będzie również potwierdzenie dokumentów, które został zadeklarowane przy składaniu wniosków, o co zostaniemy poproszeni przez kierownika placówki. Ostateczna lista dzieci przyjętych do żłobka od września 2017 r. zostanie ogłoszona 22 czerwca o godz. 10.00.

Dzienny opiekun

Dzienny opiekun to forma opieki nad dzieckiem, trochę podobna do domowego klubiku. Dzienny opiekun może opiekować się maksymalnie 5 dzieci w wieku 1-3 lata, a opieka odbywa się zazwyczaj w mieszkaniu lub innym lokalu do tego przeznaczonym. Obecnie w Warszawie u dziennego opiekuna jest 135 miejsc dla dzieci. Ale uwaga! Dzienny Opiekun współpracuje z rodzicami, co oznacza że rodzice dzieci przebywających pod jego opieką są zobowiązani do pomocy mu przez minimum 8 godzin tygodniowo. Dodatkowo rodzice muszą zapewnić dziecku wyżywienie. Aby skorzystać z opieki Dziennego Opiekuna należy się zarejestrować, podobnie jak do systemu żłobkowego, tylko jako żłobek pierwszego wyboru wybrać Dziennego Opiekuna.

 • Link do listy lokali, w których działa Dzienny Opiekun: TU

Bon żłobkowy

Od tego roku w Warszawie mają obowiązują tzw. bony żłobkowe. Jest to dopłata z miasta do żłobka publicznego dla każdego dziecka, które czeka na miejsce w żłobku publicznym.

Warunki.
Rodzice muszą odprowadzać podatki w Warszawie, żaden z rodziców nie może przebywać na urlopie wychowawczym lub musi wrócić do pracy w momencie otrzymania bonu, dochód na rodzinę nie może przekroczyć 2883 zł netto na jej jednego członka, dziecko musi mieć skończone 12 mc. W zamian za otrzymanie bonu w wysokości 400 zł. rezygnuje się z miejsca na liście oczekujących do żłobka publicznego.

Wniosek należy wypełnić na stronie LINK  wydrukować i złożyć elektronicznie lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Lista wydziałów TU.

Więcej informacji o bonie żłobkowym TU.

Przedszkole

Rekrutacja do przedszkoli wygląda nieco inaczej niż w przypadku żłobków. Przede wszystkim organizowana jest na bieżący rok szkolny. Oznacza to, że nie trzeba zapisywać dziecka wcześniej, tylko wtedy gdy rozpocznie się rekrutacja na rok, w którym chcemy żeby dziecko zaczęło chodzić do przedszkola i nie ma znaczenia kto pierwszy złożył wniosek. Wnioski składa się elektronicznie.

Terminy.
Rekrutacja do przedszkoli rozpocznie się 2 marca 2018., godz. 13.00 i potrwa do 19 marca do godz. 20.00. Kolejność rejestracji wniosku w systemie nie ma znaczenia!

20 kwietnia o godz. 13.00 zostanie opublikowana lista osób zakwalifikowanych do danych placówek. Od tego momentu do 27 kwietnia do godz. 16.00 rodzice muszą potwierdzić wybór danego przedszkola. 7 maja o godz. 13.00 zostanie opublikowana ostateczna liczba dzieci przyjętych do danych placówek. Po tym terminie w ciągu 7 dni rodzic ma prawo złożyć odwołanie od decyzji.

13 czerwca o godz. 16.00 zostanie opublikowana lista wolnych miejsca w placówkach, a dwa dni później – 18 czerwca o godz. 20.00 rozpocznie się rejestracja uzupełniająca.

Zasady rekrutacji na rok szkolny 2018/2019

Wybrać można dowolną liczbę placówek, np. przedszkole koło domu, koło pracy jednego i drugiego rodzica, ale trzeba wskazać na którym zależy nam najbardziej. Do przedszkola można zapisać dziecko, które w danym roku szkolnym kończy 3. rok życia, a w przypadku placówek które mają oddziały żłobkowe, te które skończyły 2,5 lat. W tej chwili w Warszawie działa 340 przedszkoli publicznych.

Za co punkty?

Przy rekrutacji pierwszeństwo mają dzieci: z rodzin wielodzietnych (3+), niepełnosprawne lub mające w rodzinie niepełnosprawną osobę (rodziców, rodzeństwo), rodziny pod opieką zastępczą oraz dzieci wychowywane samotnie przez jednego z rodziców. Za spełnienie każdego z tych kryteriów dziecko otrzymywało dodatkowe punkty (260 pkt.). Dodatkowe punkty przyznawane, tzw. kryteria samorządowe (mogą się różnić w poszczególnych miastach) przyznawane są za: odległość od przedszkola do 3 km. – czyli działa tzw. rejonizacja w przypadku dzieci 6 i 5 letnich (130 pkt.), dla dzieci z rodzin objętych nadzorem kuratora (64 pkt.), dla dzieci których rodzice pracują lub uczą się w trybie dziennym (32 pkt.), płacenie podatków w Warszawie (24 pkt.), rodzeństwo które jest ww wskazanym we wniosku przedszkolu (8 pkt.), dochód w rodzinie nieprzekraczający 674,00 zł na osobę (1 pkt.). Dodatkowe punkty przyznawane są także dla dzieci ze stwierdzonymi alergiami pokarmowymi, w przypadku ubiegania się o przyjęcie do przedszkola specjalizującego się w takich przypadkach.

Wszystkie kryteria, które powodują otrzymanie dodatkowych punktów potwierdzane jest stosownymi dokumentami, które dyrekcja przedszkola może zweryfikować.

Prawo do wychowanie przedszkolnego

Dotyczy 3, 4. i 5. latków. Co oznacza? Otóż oznacza, że jeśli rodzic zgłosi chęć chodzenia do przedszkola dziecka to miasto musi zapewnić mu miejsce. Czyli nawet jeśli dostaniemy najmniejsza liczbę punktów i nie znajdziemy się na liście przyjętych do wybranego przedszkola to i tak otrzymamy miejsce. Być może nie żadnym przez nas wskazanych tylko takim, który dysponuje wolnymi miejscami, ale dostaniemy. Zdarza się, że gdy miejsc zdecydowanie brakuje to gmina wykupuje dla dzieci miejsca w placówkach prywatnych. Dzieci 6-letnie na wniosek rodzica mogą rozpocząć naukę w I klasie szkoły podstawowej.

 • Link do listy przedszkoli: TU
 • Link do informacji o rekrutacji: TU
 • Link do systemu rekrutacyjnego: TU

Prywatnie

Oczywiście alternatywą do placówek publicznych są też prywatne, które prowadzą rekrutacje w różnym czasie. Zazwyczaj wtedy gdy placówki publiczne, albo wtedy gdy pojawiają się wyniki rekrutacji do publicznych, bo rodzice wiedzą, że potrzebują prywatnego żłobka, rzadziej przedszkola. Bez względu na jaką placówkę się zdecydujecie koniecznie sprawdźcie czy znajduje się ona w wykazie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej! Tylko te żłobki i tylko ci opiekunowie mają zgodę na prowadzenie placówki opieki nad dziećmi!

 • Link do listy uprawnionych żłobków i dziennych opiekunów: TU 
 • Link do listy uprawnionych przedszkoli w Warszawie: TU – w przypadku innych miast sprawdźcie na stronie urzędu  swojego miasta.

 

 

 

10 thoughts on “Żłobki, przedszkola, bony i dzienni opiekunowie w Warszawie

 1. Opcję dziennego opiekuna znam. Będąc studentką byłam wolontariuszką u pani, któratak pracowałą. To było we Wrocławiu. Przychodziłam raz w tyg na ok. 2-3 godziny, pomagałam z wyjściem na plac zabaw, a później przy karmieniu podczas obiadu. Więc we Wrocławiu rodzice nie musieli pomagać opiekunowi.
  Co do żłobków to myślę, że czas oczekiwania ponad 2-letni pewnie zniechęca i lepiej już chyba skorzystać z tych bonów.

 2. My co prawda spoza Warszawy, ale zapisy do przedszkola czekają nas w tym roku i to po raz pierwszy, więc lekko się denerwujemy 🙂 Osobiście przyznam, że kwestia przydzielania punktów to dla mnie jakaś totalna głupota, ale ktoś ten system kiedyś wymyślił i tak musi być. Pozdrawiam

 3. Pierwszy raz słyszę o dziennym opiekunie. Na Pomorzu nic takiego nie funkcjonuje. U nas chęć dostania się do żłobka trzeba potwierdzać co miesiąc po tym jak się zarejestrujemy inaczej automatycznie zostajemy wykreśleni z listy.

  1. To straszne utrudnienie z tym potwierdzaniem. No niestety, żłobkami i przedszkolami zajmują się samorządy i każdy ustala samodzielnie zasady. Szkoda, że nie ma dziennego opiekuna u Was. Może warto dopytać w urzędzie miasta lub gminie czy jest szansa na utworzenie.

 4. Które przedszkola na Pradze Płd maja oddziały żłobkowe? Gdzie można znaleźć informację, że dzieci, które skończyły do września 2017 wiek 2,5 lat mogą się ubiegać o przyjęcie do przedszkola od września tego roku tylko do przedszkoli z oddziałami żłobkowymi? W ogłoszonych dzisiaj „Zasadach rekrutacji” jest napisane jedynie: „Rodzice/prawni opiekunowie dzieci urodzonych w 2015 r. mogą ubiegać się o przyjęcie do przedszkola dopiero po ukończeniu przez dziecko 2,5 lat.”

  1. To jakie grupy wiekowe będą w poszczególnych przedszkolach okaże się zapewne wtedy, gdy przedszkola otrzymają wnioski rekrutacyjne i zobaczą ile dzieci w jakim wieku jest chętnych. Trzeba to sprawdzać już w konkretnej placówce. Najprawdopodobniej jeśli w ogóle to grupy dla 2,5 latków pojawią się tam gdzie teraz są, ale ostatecznie jeszcze nie wiadomo. Co do Pragi to skontaktuj się z Anią z bloga, na którym jest lista przedszkoli, ona pewnie odpowie na Twoje pytanie.

 5. Czy jeśli przegapiłam rekrutację do przedszkola (w tym roku była tylko do 8. marca…), jest jakaś szansa na próbę dostania w nim miejsca? Skoro jest organizowana na obecny rok szkolny, a moja córka we wrześniu będzie miała 2 latka i 8 miesięcy, to mogę oczekiwać przyjęcia do przedszkola czy powinnam starać się o miejsce w żłobku? tylko jak ją wtedy przepisać? Proszę o pomoc.

  1. Nie wiem z jakiego miasta Pani do nas pisze…, bo rekrutacja do 8 marca brzmi bardzo dziwnie. To trochę zbyt wczesny termin, rekrutacje zazwyczaj są w czerwcu. Jeśli córka będzie miała 2 lata i 8 mc. to zdecydowanie do przedszkola.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

 • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
 • jak ciekawie spędzić weekend;
 • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
 • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
 • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!