Close
Nowe zielone przestrzenie w szarych punktach Warszawy

Nowe zielone przestrzenie w szarych punktach Warszawy

W niektórych częściach Warszawy, mimo licznych zielonych inwestycji, wciąż brakuje miejsc do aktywnego miejskiego wypoczynku. Do zmian przyczynić ma się ogłoszony w lipcu 2018 roku konkurs w ramach pilotażowego projektu zazieleniania podwórek „Zgłoś się i ożyw swoje podwórko”. Dzięki tej inicjatywie, trzy osiedlowe przestrzenie mają szanse zmienić się w zielone miejsca integracji społecznej.


Po co zieleń w mieście?

Zazielenianie podwórek sprzyja nie tylko budowaniu relacji sąsiedzkich, ale także ma pozytywny wpływ na poprawę miejskiego klimatu i redukcję tzw. „miejskiej wyspy ciepła”. Zjawisko to polega m.in. na znacznym zwiększeniu temperatury powietrza na obszarach zabudowanych. Inwestycja w nowe tereny zieleni w mieście jest skutecznym sposobem na łagodzenie negatywnych skutków zmian klimatu.

O konkursie słów kilka

Zgłoszenia w ramach konkursu przyjmowane były do końca wakacji. Projekt mógł zostać zgłoszony przez dowolną grupę sąsiedzką bądź wspólnotę. Szczególną uwagę komisji zwracały lokalizacje położone z dala od urządzonych terenów zieleni. Ostatecznie do konkursu zgłoszono aż 18 koncepcji, z czego zostały wybrane trzy najlepsze i najlepiej pasujące do ogólnych założeń:
• podwórko między ulicami Korytnicką i Dobrzyniecką, Praga Południe
• podwórko przy ulicy Rokosowskiej 1, Ochota
• podwórko przy ulicy Okrzei 29, Praga Północ


I co dalej?

Obecnie trwają wspólne konsultacje z aktywnymi społecznościami dotyczące ostatecznego zagospodarowania finałowych lokalizacji, tak by stały się przede wszystkim atrakcyjnymi miejscami do odpoczynku i spotkań lokalnych społeczności, a także miały pozytywny wpływ na poprawę lokalnego mikroklimatu. Koncepcje po konsultacjach powinny być gotowe do końca 2018 roku. Wraz z Nowym Rokiem Zarząd Zieleni przystąpi do zazieleniania wybranych podwórek. Wiosną przyszłego roku prawdopodobnie będziemy mogli cieszyć się nowymi, atrakcyjnymi, zielonymi przestrzeniami w Warszawie.

Gdzie Waszym zdaniem wciąż brakuje w Warszawie zielonych przestrzeni?

Gabriela Kuc


Źródła:
Właczoszczedzanie.pl, Zarząd Zieleni m.st.Warszawy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!