Close
Miej wpływ lokalnie, decyduj o budżecie partycypacyjnym

Miej wpływ lokalnie, decyduj o budżecie partycypacyjnym

Budżet partycypacyjny umożliwia realizację projektów i tworzenie nowych miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi. Ważny jest nie tylko udział w głosowaniu i dyskusji o zgłaszanych pomysłach, ale także aktywny wkład w tworzenie jego formuły, tak by jak najlepiej służył miejskim rodzicom i ich potrzebom. Jeśli chcesz mieć realny wpływ na realizowane projekty to warto w ten proces warto włączyć się właśnie teraz, kiedy trwa drugi etap konsultacji społecznych odnośnie nowych zasad kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego.

Budżet partycypacyjny – pomysły jednostek, korzyści dla całych społeczności

Na przestrzeni pięciu edycji budżetu partycypacyjnego w Warszawie, zrealizowano szereg projektów, z których korzyści mogą czerpać rodzice i ich dzieci. Nowe miejsca czy wydarzenia mogą być ciekawym sposobem na wspólne i rodzinne spędzanie wolnego czasu w mieście. Zrealizowane projekty mieszczą się w niemal każdej sferze miejskiego życia i dotyczą m.in.:

 • Modernizacji parków, skwerów i terenów rekreacyjnych by były bardziej atrakcyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych i mogły funkcjonować jako miejsce wspólnych spotkań (np. Utworzenie terenu rekreacyjno-wypoczynkowego dla mieszkańców Targówka Fabrycznego) ;
 • Doposażania i tworzenia nowych placów zabaw, by zabawa na nich mogła stać się niekończącą się przygodą (np. Na dobry start – nowy plac zabaw dla dzieci w wieku 1-3 lata);
 • Rozwoju terenów sportowych, by zachęcać dzieci do aktywności fizycznej (np. Sportowa Falenica);
 • Organizacji wydarzeń kulturalnych i warsztatów edukacyjnych, by wzbudzać zainteresowanie otaczającym światem (np. Klub dla rodzin „Zwalcz Nudę”, miejsce przyjazne rodzinie na Pradze – Południe) ;
 • Poprawy bezpieczeństwa dzieci, by minimalizować ryzyko zagrożenia (np. Poprawa bezpieczeństwa dzieci na przejściu dla pieszych przez ul. Światowida przy SP nr 154);
 • Poprawy infrastruktury technicznej, by zwiększać komfort korzystania z przestrzeni publicznej przez rodziców z małymi dziećmi (np. Przewijaki w miejscach użyteczności publicznej Targówek Fabryczny);
 • Rozwoju miejsc sprzyjających aktywizacji rodziców, by mogli oderwać się od codziennych obowiązków (np. Aktywna Mama)
 • Tworzenia miejsc integracji społecznej, by łączyć kolejne pokolenia (np. Międzypokoleniowa klubokawiarnia)

Większość tych pomysłów prawdopodobnie do tej pory nie zostałaby zrealizowana, ponieważ urzędnicy planujący inwestycje często nie dostrzegają rzeczywistych potrzeb, które widzą jedynie lokalne społeczności korzystające na co dzień z przestrzeni miejskich i zgłaszające swoje projekty w kolejnych edycjach budżetu partycypacyjnego. Do tych lokalnych społeczności zaliczają się również rodzice z dziećmi, dla których życie w mieście często wiąże się z ograniczeniami oraz niedostępnością lub małą atrakcyjnością wielu terenów. Dzięki budżetowi partycypacyjnemu mnóstwo zakątków miasta zmienia się na lepsze i lepiej służy potrzebom ich mieszkańców. (O ciekawych projektach z zeszłorocznego BP pisaliśmy TU).

Mimo to, budżet obywatelski wciąż zmaga się ze stosunkowo niską frekwencją. Niektórzy tłumaczą to małą atrakcyjnością zgłaszanych propozycji, inni nieprzemyślanymi inwestycjami. W rzeczywistości jednak łatwiej przybrać nam rolę biernego obserwatora i komentatora niż aktywnego uczestnika inicjatyw, które mogą realnie przyczynić się poprawy warunków życia w miejskich aglomeracjach. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zgłosić własny, lepszy projekt czy przedstawić swoje propozycje zmian w ogólnej formule tego typu przedsięwzięcia.

budżet partycypacyjny

Twój wkład w planowanie budżetu partycypacyjnego

Pierwszy etap konsultacji zmian w budżecie partycypacyjnym został przeprowadzony na przełomie maja i kwietnia 2018r. Mieszkańcy Warszawy mieli okazję zgłosić swoje propozycje odnośnie formy, jaką powinna przybrać nowa edycja budżetu obywatelskiego. Wnioski z przeprowadzonych konsultacji zostały uwzględnione w dalszych pracach. Więcej o pierwszym etapie konsultacji można przeczytać w opublikowanym raporcie  (TU).

W drugim etapie mieszkańcy Warszawy proszeni są o zgłoszenie swoich uwag do projektów dokumentów opisujących planowane zmiany z uwzględnieniem efektów pierwszego etapu konsultacji.  Konsultowane na tym etapie dokumenty to projekt uchwały Rady m.st. Warszawy (więcej) oraz projekt regulaminu wraz z załącznikami (więcej). Ważnym elementem konsultacji jest wspólne opracowanie definicji ogólnodostępności projektów. Wszyscy mieszkańcy będą mogli aktywnie włączyć się w te prace podczas organizowanych w połowie listopada otwartych warsztatów.

Zmiany, zmiany… co przyniesie nowy budżet partycypacyjny?

Zmienione zostaną m.in. ogólne zasady budżetu partycypacyjnego w Warszawie. Przede wszystkim zwiększeniu ulegnie kwota przeznaczona do dyspozycji dla mieszkańców – nowy budżet wyniesie ok. 88 mln złotych. Wprowadzony zostanie również budżet partycypacyjny na poziomie ogólnomiejskim, które będą realizowane na obszarze więcej niż jednej dzielnicy. Ponadto, dzielnice nie będą już dzielone na mniejsze obszary i w związku z tym nie będzie konieczności powoływania dzielnicowych zespołów ds. budżety partycypacyjnego.

Zmianie ulegnie też liczba wymaganych podpisów w listach poparcia – do każdego zgłoszonego pomysłu wymagane będą 24 podpisy. Dotychczasowe spotkania z mieszkańcami na etapie końcowej weryfikacji zgłoszonych pomysłów zmienią formę na warsztatową, co przyczyni się do wspólnego wypracowania jak najlepszej wersji projektu. Nowością będzie także dodatkowe kryterium weryfikacji sprawdzające czy koszty utrzymania projektu nie są niewspółmiernie wysokie do kosztów realizacji.

Zmieni się również formuła głosowania. Dotychczas projekty można było wybierać w ramach określonego budżetu. W nowej edycji budżetu partycypacyjnego swój głos będzie można oddać na nie więcej niż 10 pomysłów na poziomie dzielnicowym oraz nie więcej niż 5 pomysłów na poziomie ogólnomiejskim (niezależnie od szacunkowego kosztu realizacji projektów).

Więcej o planowanych zmianach wraz z uzasadnieniem można przeczytać tutaj.

Bądź aktywny, zgłoś uwagi!

Swoje spostrzeżenia można zgłaszać na trzy sposoby:

 • Podczas spotkań – najbliższe odbędzie się 19 listopada (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów;
 • Na warsztatach o definicji ogólnodostępności – 14 listopada o godzinie 18:00 (wymagane zapisy);
 • W jednym z sześciu punktów konsultacyjnych – adresy można znaleźć na stronach Urządu m.st. Warszawy

Konsultacje trwają do 20 listopada 2018r. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl oraz na Facebooku.

Tekst:
Gabriela Kuc

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

 • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
 • jak ciekawie spędzić weekend;
 • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
 • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
 • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!