Close
„Aż nuda się uda” – przestrzeń dedykowana nudzeniu się w Dizajn BWA Wrocław

„Aż nuda się uda” – przestrzeń dedykowana nudzeniu się w Dizajn BWA Wrocław

-Mamo, tato, nuuuuuuudzę się!

O rany, znowu? Przecież przed chwilą się wygłupialiśmy? Jak można nudzić się w pokoju pełnym zabawek? W pociągu, którego młody jest wielkim fanem? Na imieninach u babci?

Znacie to, prawda? Nuda doświadczana przez nasze dzieci może spowodować rodzicielską frustrację, czasem nawet panikę.

Dlaczego nuda nas irytuje? Bo sami nie umiemy jej przeżywać. Bo się nudy wstydzimy. Bo bezczynność uważamy za jakąś stratę. Bo inteligentni ludzie się ponoć nie nudzą. Bo myślimy, że nie wypełniając naszym dzieciom czasu zajęciami i atrakcjami, one być może stracą coś ważnego, jakąś szansę w życiu.  Bo wciąż musimy robić to, pójść tam i załatwić jeszcze tamto. Na nudę po prostu nie mamy czasu.

Tymczasem okazuje się, że nuda jest nam wszystkim potrzebna. Odpręża, wycisza i stymuluje. Z nudy rodzą się najlepsze pomysły i zabawy. Nuda pozwala nam przyjrzeć się sobie samym. To przestrzeń dla uwagi, skupienia, chwila zawieszenia myśli, bycia tu i teraz. To, czy potrafimy zaakceptować nudę u naszych dzieci, w dużej mierze zależy od tego, jak postrzegamy ten stan u siebie samych.

Jeśli jesteście gotowi przyjrzeć się własnej nudzie i spróbować doświadczyć jej ze swoja rodziną, odwiedźcie galerię Dizajn BWA Wrocław. Do 12 stycznia możecie pobyć w specjalnie zaprojektowanej przez Pracownię k. przestrzeni, dedykowanej nudzeniu się, której hasło przewodnie brzmi “Aż nuda się uda”. Kuratorkami projektu są Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan – 3D czyli Dizajn Dla Dzieci

fot. Dorot Belina

fot. Dorota Belina

No właśnie, czy się uda? Przestrzeń galerii celowo pozbawiona jest typowych atrakcji. Zachęca raczej do przyjęcia stanu spoczynku. Hamaki, leżaki, materace, poduchy. Uspokajająca zieleń, bardzo nudne kolory ścian 🙂 Wielkie okna, przez które można bezmyślnie wyglądać. Balie z piaskiem – dzieci mogą robić z nim, co tylko zechcą. Stolik z ziarnami zbóż i z całymi kłosami – wspomnienie weekendowej akcji z udziałem artystki Elżbiety Jabłońskiej, podczas której można było oddać się monotonnej czynności oddzielania ziarna od plew. Dla mojego dziecka ten stolik z ziarnami był okazją do poznawania nowych faktur oraz rozmów, skąd się bierze chleb. Poza tym na wyciągnięcie ręki znajdują się tam książki z cyklu X sposobów na nudę oraz instrukcje nudzenia się.

fot. Dorota Belina
fot. Dorota Belina

Przestrzeń “Aż nuda się uda” to miejsce, gdzie dzieciaki (dorośli oczywiście również) mogą wszystkiego dotykać i swobodnie eksplorować teren. Świetnie, że wstęp jest za darmo, a sama galeria znajduje się tuż przy wrocławskim rynku – każdy może wstąpić tu podczas spaceru. Nie jest to duża przestrzeń, ale ciekawie przygotowana z myślą o najmłodszych, nieco starszych i tych najstarszych. W naszym przypadku nuda się nie udała, okazała się tylko pretekstem, bo akurat tam nudzić się nie można 🙂 Dzieci znajdą tu wiele pomysłów na zabawę, ale rodzic w tym czasie może przynajmniej spróbować z przyjemnością i bez wyrzutów sumienia oddać się beztroskiemu nicnierobieniu.

tekst:  Dorota Belina, Joanna Barczuk; zdjęcia: Dorota Belina

* * * * *

Przestrzeń dedykowaną nudzeniu się „Aż nuda się uda” można odwiedzać w Galerii Dizajn BWA we Wrocławiu (ul. Świdnicka 24) do 12.01.2019. Szczegóły:  www.bwa.wroc.pl

koncepcja projektu: Magdalena Kreis, Natalia Romaszkan/3D czyli Dizajn Dla Dzieci
koncepcja i aranżacja przestrzeni: Anna Komorowska, Michał Rokita / pracownia k.
ilustracja: Paweł Mildner
opracowanie graficzne: SaraMakuch
współpraca i kwerenda: Iwona Kałuża

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!