Close
Tysiąc słów o Stu Pociechach… po remoncie!

Tysiąc słów o Stu Pociechach… po remoncie!

Drogi Rodzicu warszawski. Znasz Fundację Sto Pociech. Nie znasz? E, na pewno słyszałeś!… Nie słyszałeś? To uwaga – przeczytaj. Bo omija Cię prawdopodobnie najlepsza miejscówka w sercu Warszawy, wspierająca wszystkich członków tej szalonej społeczności, jaką jest rodzina. Jeśli jednak znacie Fundację Sto Pociech to bardzo możliwe, że przez tempo wielkomiejskiego życia nie widzieliście jej jeszcze w nowej odsłonie. Bowiem Fundacja przeżyła remont i od września 2018 roku działa odświeżona i z nową mocą!

Dla tych, którzy przygodę z rodzicielstwem zaczęli niedawno, przyda się garstka informacji. No, może nie garstka, WIELKA GARŚĆ, bo w Fundacji dzieje się naprawdę wiele (pisaliśmy już o niej wcześniej TU). Każdy wybierze tutaj coś dla siebie.

Przestrzeń kreatywna

Fundacja Sto Pociech ukryta jest na ul. Freta 20/24a, na Warszawskim Nowym Mieście, w przestronnym budynku ukrytym za labiryntem domów, uliczek i szumu turystycznego centrum Warszawy. To, co jest perłą tego miejsca, to ogród zajmujący 1500m2 powierzchni, ogrodzony i z tarasem łączącym go z kafejką Fundacji. W Kafejce znajdziemy wszystko, co potrzebne rodzicowi: kawę, herbatę i ciasta różnego rodzaju; zupę i przekąski na słono, w opcjach wegetariańskich, wegańskich. Do dyspozycji oczywiście krzesełka do karmienia oraz, jak przystało na miejsca w 100% dostosowane do potrzeb dzieci, obszerna łazienka, z nisko zawieszonymi umywalkami i toaletami oraz armią przewijaków, nocników, podstawek i… chyba wszystkiego, czego potrzebuje rodzic wyrwany z domowych pieleszy.

i przestronna..

 Jak to dziś wygląda po remoncie? Przede wszystkim zmienił się układ sali – bar został przeniesiony, co pozwoliło uzyskać więcej przestrzeni do zabawy dla dzieciaków oraz łatwiej można tę przestrzeń utrzymywać w czystości. Podłoga została wycyklinowana, zmieniła kolor i pokrył ją pancerny lakier. Blisko łazienki usytuowany jest kącik dla najmłodszych, wyłożony miękkim dywanem i ogrodzony niskimi szafkami. Dzieci, eksplorując zgromadzone tam skarby, natrafią na powieszone na ścianach ciekawe, drewniane tablice manipulacyjne. Dwie kanapy zapraszają do zawieszonej między nimi biblioteczki, gdzie i Duży, i Mały znajdą interesującą lekturę dla siebie. Dzieciaki dodatkowo mogą zachomikować się w dwóch podwieszanych huśtawkach typu kokon. W części kawiarnianej, zamiast małych stolików, zagościły szerokie i długie stoły, które sprzyjają spotkaniom przy rękodziele, pracy czy nawiązywaniu relacji. A to nie koniec, gdyż elementów wyposażenia i do zabawy będzie systematycznie przybywać. 

Gdy nadchodzi odpowiedni moment, aby jeszcze szerzej otworzyć ramiona i zaprosić więcej gości, sala kawiarniana zostaje powiększona o przyległą do niej salę warsztatową, a to dzięki przesuwanej ścianie. Poprzez Fundację Sto Pociech istnieje możliwość wynajęcia sali konferencyjnej, dysponuje ona też gabinetem na potrzeby spotkań terapeutycznych oraz całym systemem sal/pracowni na poziomie -1. Miejsca i opcji jest zatem sporo, a zatem co znajdziemy w ofercie?

Dla dorosłych…

Sto Pociech ma cały wachlarz propozycji dla dzieci. Ale dorosłych wcale nie pozostawia na boku, bowiem Fundacja stara się wspierać ich w każdej roli, jaka pojawia się w ich życiu. Zacznijmy od tych, którzy najczęściej w takich inicjatywach są zaniedbywani. OJCOWIE. BABCIE. Tu jest miejsce dla nich. 

Raz na jakiś czas, po zebraniu grupy 10 ojców, odbywają się warsztaty w męskim gronie SKUTECZNY TATA, cyklicznie zaś spotykają się w GRUPIE OJCÓW, w której zderzają swoje doświadczenia bycia rodzicem oraz szukają nowych dróg realizacji tego powołania.

Rola do jakiej najczęściej nikt nie przygotowuje to BABCIA. Nikt, oprócz Fundacji Sto Pociech. Ta grupa wsparcia pozwala odnaleźć się w tym koktajlu wybuchowym – poczucia wielkiej radości wymieszanej z niepewnością lub może poczuciem przemijania, starzenia się? Jak okazać chęć do pomocy, służenia doświadczeniem jednocześnie nie naruszając kompetencji rodziców? To nieoceniona grupa wsparcia – lecz ostatnio brakuje na nią chętnych… A szkoda.

Jesteś MAMĄ? Możesz wybierać od grup wsparcia (URODZIŁAM ŻYCIE oraz GROM Grupa Rozwoju Osobistego Mam), poprzez kreatywne warsztaty (RĘKĄ MAMY DZIEŁO) czy naukę chustowania dzieci (BLISKIE SPOTKANIA).

Opcją dla par są jednorazowe warsztaty RODZICE NA RANDKĘ i JAK SIĘ DOBRZE KŁÓCIĆ oraz spotkania rodzicielskie z całym wachlarzem zagadnień, z jakimi w tym wymagającym czasie mają do czynienia rodzice: JA i DZIECKO W ŚWIECIE CYFROWYM (dla rodziców dzieci do 12 roku życia, zagadnienia bezpieczeństwa dziecka w sieci), NASTOLATEK. O CO CHODZI? (ośmiogodzinny warsztat dla rodziców nastolatków ułatwiający zrozumienie tych często skomplikowanych relacji) oraz WARSZTAT ASERTYWNOŚĆ – dla rodziców o tym, jak opanować sztukę traktowania siebie i innych z szacunkiem: stanowczo, łagodnie i z umiejętnością mówienia: NIE! Zaś ostatnie z serii „relacja rodzic-dziecko” to JAK MÓWIĆ, ŻEBY DZIECI NAS SŁUCHAŁY? JAK SŁUCHAĆ, ŻEBY DZIECI DO NAS MÓWIŁY? Klasyczne już warsztaty umiejętności wychowawczych, pozwalające porzucać utarte i nieskuteczne schematy w relacjach ze swoimi pociechami.

Train the trainer…

Fundacji Sto Pociech bardzo zależy na tym, aby wiedzę zgromadzoną przez wiele lat, móc przekazywać dalej i szkolić dorosłych. Ta oferta skupia się wokół warsztatów trenerskich takich jak: URODZIŁAM ŻYCIE – warsztat trenerski (nauka prowadzenia grup dla kobiet), GRUPA OJCÓW (prowadzenie grup wsparcia i rozwoju dla ojców) oraz SZKOŁA TRENERÓW GRUP WSPARCIA DLA RODZICÓW (dla pedagogów, psychologów lub innych, którzy mają już doświadczenie trenerskie).

W tej kategorii znajdziemy jeszcze MOJE DZIECKO MNIE ZŁOŚCI – warsztat trenerski (czterodniowe szkolenie dotyczące radzenia sobie ze złością w relacji rodzicielskiej w czasie którego otrzymuje się narzędzia do prowadzenia dwudniowego warsztatu psychologicznego „Moje dziecko mnie złości” jak i krótszych form warsztatowych)

Wydaje się, że to już wszystko? Nie! W Fundacji nie zapomina się również o tych, co powrócili z innego świata do Polski – czyli z zagranicy. Dla nich dedykowane są POWROTY, które oferują pomoc przy powrotnym szoku kulturowym, wsparcie dla dziecka powracającego do polskiego systemu oświaty, doradztwo w tym jak wykorzystać potencjał zdobyty w czasie pobytu za granicą oraz współpracę z reemigrantami, repatriantami, Polonią i Polakami za granicą. 

Wspólne spędzanie czasu

Co do Najmniejszych gości Stu Pociech – cóż, dla nich oferta jest najbogatsza. I nie byłoby w tym nic wyjątkowego, wszak sporo teraz różnych opcji w Warszawie dla małych i większych dzieciaków, ale to co wyróżnia działania zespołu fundacji to fakt, że tworzą miejsce spotkań dla rodzin, gdzie zawiązują się znajomości i rozwijają relacje, gdzie bardzo PRECYZYJNIE dostosowuje się ofertę zajęć do wieku uczestników oraz oferuje się przestrzeń pełną wolności i swobody. Nie sposób pominąć również przeuroczych nazw zajęć, w których dźwięczy już zapowiedź dobrej zabawy. Grupy zabawowe dla dzieci dzielą się tu na te, w których obecność rodziców jest wskazana i wymagana oraz takie, gdzie dzieci zostają same na kilka godzin.

Wśród zajęć, w których uczestniczą rodzic i dziecko, do wyboru mamy w kategoriach wiekowych TURLAKI (5-11 mcy), DREPTAKI MŁODSZAKI (12-17 mcy), DREPTAKI STARSZAKI (od 18 mca), MŁODSZE SZPERAKI (od 20 mca), SZPERAKI (od 24 mca) oraz…. PAPRALNIA (od 2 lat wzwyż). Czy nie brzmi ciekawie? Dzieciaki robią tu to, co lubią najbardziej: szperają, myszkują, przerzucają, przesypują, przelewają, napełniają, przekopują, rozgrzebują, wyszukują przedmioty, przyglądają się i doświadczają kształtów, kolorów i faktur oraz konstruują, dzielą, łączą, skręcają, rozcinają i rozkręcają! Na szczególną uwagę zasługuje tutaj papralnia, w której można bawić się wszystkim tym, co się rozsypuje, klei, brudzi, ciapie i chlapie. Jeśli więc jest Ci słabo na samą myśl o realizacji takich zabaw w domu, dlaczego nie wspomóc rozwoju sensoryczno-plastycznego swojego dziecka właśnie tu, w specjalnie przeznaczonej do tego sali?

Warto wspomnieć, że Szperaki to autorski projekt Fundacji Sto Pociech, zajęcia odbywają się w przygotowanej przestrzeni wyposażonej w pomoce wg metody Marii Montessori i pomoce do działań wspólnych.

Raz w tygodniu odbywają się też zajęcia umuzykalniające STO POCIECH Z MUZYKI (od 18 mca) oraz TAŃCOGRAJKA (od 18mc do 2,5 lat), które zapraszają do wspólnego śpiewania, wplatania muzyki w zabawę, a towarzyszy temu ruch, bliski kontakt oraz dotyk wzmacniający więź rodzica i dziecka. Co ważne – jeśli w Stu Pociechach pojawia się muzyka to zawsze – ZAWSZE – płynie ona z prawdziwych instrumentów! Fundacja bowiem współpracuje z muzykami i muzykantami.

Wyżej wymienione zajęcia są płatne (więcej informacji na stronie), ale jest również czas i przestrzeń w Stu Pociechach na wstęp wolny. To FIGLE-MIGLE. We wtorki, piątki i weekendy sala przylegająca do kafejki (najczęściej zajęta na czas zajęć odpłatnych) oddawana jest do dyspozycji wszystkich gości. W tym czasie wszyscy współtworzą tę przestrzeń – do wykorzystania są kształtki, materace, tunele i inne sprzęty dostępne w kafejce, dzięki którym można układać tory przeszkód.

I tylko dla dzieci

A co z zajęciami bez rodziców? Tu do wyboru mamy: BRYKANIE BEZ MAMY (dwie oferty cenowe) dla dzieci 2,5 – 4 letnich, gdzie dzieci mają niepowtarzalną okazję do zabawy w sali z czterema strefami specjalnie przygotowanymi do ich potrzeb: strefa pracy własnej (pomoce w duchu pedagogiki Montessori), strefa dużych podskoków (do wykorzystania szereg sprzętów, aby można było się wyskakać do woli), strefa odpoczynku (poduszki i kocyki, w których można się zakopać, odpocząć, zasłuchać w opowieść),  strefa spotkań (interakcje z innymi dziećmi). Dzieci, oprócz zdobywania pierwszych doświadczeń okołoprzedszkolnych, mają okazję swobodnie i twórczo się rozwijać. A rodzic w tym czasie? Ma do dyspozycji bezpłatne wifi, kafejkę ze swoją smakowitą witryną lub po prostu czas, w którym popatrzy na ogród lub popracuje przez 3 godziny… Ha, nawet konsultacje z psychologiem, jeśli tego zapragnie.

Wracając do dzieciaków… Oferowane są tu również zajęcia pod nazwą LEŚNE SZPERAKI (3-6 lat). Leśne? Przypominamy, że jesteśmy na Starówce w Warszawie. A dzieciaki budują tu szałasy, skaczą po pniakach, gotują błotną zupę, szukają robaków, drążą tunele…i wiele innych aktywności dzięki dużemu OGRODOWI, który jest niepodważalną zaletą Stu Pociech. Mieszczą się tu również domki ogrodowe, w których nie tylko przechowuje się sprzęt, ale również służą warsztatom ogrodowym, gdy pogoda nie dopisuje. 

Będąc w temacie ogrodu, warto wspomnieć, że raz w roku odbywa się tu absolutnie unikatowe wydarzenie jakim jest ŚWIĘTO BŁOTA!

I już na sam koniec…

Czujesz karuzelę w głowie od nadmiaru wrażeń? Dosypiemy jeszcze tylko kilka na koniec! W Stu Pociechach możesz wyprawić przyjęcie urodzinowe swojemu dziecku, potańczyć na andrzejkowej imprezie rodzinnej przy skrzypcach, przyjść na świąteczny kiermasz, wymienić się nie trafionym prezentem mikołajkowym, ale też skorzystać z mediacji rodzinnych, otrzymać pomoc psychologiczną, skorzystać z psychoterapii (dla siebie) lub z PSYCHOGADKI (dla dzieci), otrzymać wsparcie duchowe (DUCHOGADKI), przyjść na wspólną adorację i modlitwę, na której dziecko nie będzie nikomu przeszkadzać (CICHO-SZA… Tu mówi Pan Bóg) zorganizować szkolenie lub warsztat… czy po prostu tu pobyć. Bo warto zobaczyć to miejsce na własne oczy i poczuć jego atmosferę.

Informacje w pigułce:

ul.Freta 20/24a
00-227 Warszawa

Biuro czynne: pon – pt. 9.00-15.00
Tel: +48 530 494 027

Chcesz wspomóc tak przebogatą inicjatywę? Warto. Pozostała jeszcze 1/3 kosztów remontu do pokrycia.

Nr konta: 68 2030 0045 1110 0000 0282 3230

I koniecznie polub ich stronę na Facebook’u oraz wpadaj czasami na stronę www. Tam dzieje się jeszcze więcej, niż uzwględnił ten wpis blogowy!

Wynajem sal konferencyjncych (opłata za nie wspiera działania Fundacji): https://www.szkolenianafreta.pl

Tekst:
Ada Rejch


Wizytówka miejsca na stroniezmaluchem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!