Close
Miejsce Swobodnej Zabawy w Wolskim Centrum Kultury
cof

Miejsce Swobodnej Zabawy w Wolskim Centrum Kultury

Domy kultury są cudownymi miejscami do pierwszego kontaktu ze sztuką, kulturą, do odkrywania własnych talentów, wreszcie do poznawania interesujących ludzi. Dlaczego więc nadal tak mało osób tam zagląda? Przecież nie dlatego, że odbywające się tam zajęcia są drogie – wręcz przeciwnie: większość warsztatów czy pokazów jest zupełnie za darmo, a nieliczne kosztują grosze. Nie szukając powodów, warto się wybrać do najbliższego domu kultury i korzystać z jego bogatej oferty.

My odwiedziliśmy Wolskie Centrum Kultury, które w ubiegły czwartek otworzyło Miejsce Swobodnej Zabawy w Rodzinnej Młynarskiej. Fakt, trafić tam niełatwo, bowiem miejsce ukryte jest w gąszczu blokowiska, a wejście kiepsko oznaczono. Na szczęście jest podjazd dla wózków, więc z tym już nie będzie kłopotu. Gdy się nie poddacie w poszukiwaniach, nie zawiedziecie się. Miejsce przeznaczone jest dla maluchów 0-3 lat – starszaki będą się tam z pewnością nudzić.

Przestrzeń została przygotowana z niezwykłą starannością, a inspiracją była pedagogika Janusza Korczaka oraz Emilii Pikler. Projektanci tego miejsca położyli nacisk na ogromne znaczenie niczym nieskrępowanej zabawy, która sprzyja inteligencji malucha. Ważne jest tu nieprzyspieszanie poszczególnych faz rozwoju dziecka, powstrzymanie się od kierowania jego zabawą, brak ingerencji. Przestrzeń wyposażona jest dość ascetycznie, dzięki dziecko nie wyjdzie stąd przestymulowane. Do dyspozycji jest drabinka, która może być również bujawką, są drążki – kładki oraz hit wśród dzieci, czyli schodki. Na otwarciu miejsca to do nich była największa kolejka. Na środku sali rozłożono matę piankowa, a na niej zabawki drewniane, takie jak tęcza, kulodrom, sorter, kolorowe kamyczki, labirynt czy zwykłe kuchenne łyżki i wiklinowe kosze. Wierzcie lub nie, ale tyle zabawek wystarczyło, aby kilkanaścioro dzieci nie chciało wracać do domów 🙂 . Rodzice mają tam do dyspozycji zaplecze kuchenne z wolnym dostępem do pysznej kawy czy możliwością odgrzania obiadu dla malucha. Z miejscem do zmiany pieluszki też nie ma problemu.

Niestety, Miejsce Swobodnej Zabawy na razie będzie czynne tylko w czwartki w godzinach 11:30-14:00. Warto jednak śledzić ich fanpage na Facebooku, być może od kwietnia wydłużą czas funkcjonowania sali. Bardzo na to liczymy!

tekst i zdjęcia: Dorota Belina

Miejsce Swobodnej Zabawy

Wolskie Centrum Kultury, Rodzinna Młynarska, ul. Młynarska 35, https://wck-wola.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!