Close
Miasto przyszłości… czyli jakie?

Miasto przyszłości… czyli jakie?

Według danych Unii Europejskiej w miastach mieszka ponad dwie trzecie ludności Europy. Ośrodki miejskie stanowią lokomotywy rozwoju. To właśnie w miastach realizowane są najważniejsze funkcje gospodarcze i społeczne. Z jakimi wyzwaniami mierzą się obecnie miasta i jaka jest wizja ich przyszłości?  Tematy te były przedmiotem dyskusji podczas drugiej edycji konferencji „Miasta Przyszłości”, która odbyła się w miniony czwartek, 11 kwietnia, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Misją wydarzenia było prezentacja najnowszych rozwiązań i trendów w zakresie zrównoważonego kształtowania przestrzeni miejskich z zachowaniem pełnionych przez nie funkcji. Spotkanie było także okazją do networkingu oraz wspólnego wypracowania kompleksowego podejścia do transformacji miast.

W programie

Konferencja była okazją do wysłuchania wystąpień zagranicznych ekspertów, dzielących się swoimi doświadczeniami i rozwiązaniami, które mogą być inspiracją dla polskich miast. W pierwszym wystąpieniu, Anna Hessle prezentowała zintegrowane i multidyscyplinarne podejście do rozwoju miast na przykładach sztokholmskich. Z kolei Luke Engleback opowiadał o idei ekourbanizmu w kontekście zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców miast. Pojawiły się również bardziej techniczne zagadnienia związane z smart cities i technologiami miejskimi. 

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć godnej reprezentacji polskich ekspertów specjalizujących się w kształtowaniu przestrzeni miejskich z uwzględnieniem współczesnych wyzwań. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Monika Arczyńska, architekt z pracowni A2P2 oraz Martyna Obarska, wicenaczelna Magazynu Miasta. Ogromne uznanie publiczności otrzymało wystąpienie Marcina Popkiewicza z Nauka o klimacie, który z naukową lekkością rozprawiał się z faktami i mitami dotyczącymi zmian klimatu.

Ważne dla nas

Z perspektywy działań Fundacji, nam najbardziej spodobały się koncepcje terenów zieleni, łączące różne funkcje rekreacyjno- społeczne. W wielu polskich miastach wciąż brakuje takich miejsc, a powinny być one pewnego rodzaju standardem przy projektowaniu i rewitalizacji obszarów zurbanizowanych.

Interesującym dopełnieniem konferencji były dwa równoległe warsztaty poświęcone projektowaniu miast bez barier (Fundacja Integracja) oraz kształtowaniu przestrzeni miejskich przyjaznych pszczołom (Pszczelarium). My wzięliśmy udział w tych pierwszych – mogliśmy zobaczyć jakie rozwiązania są najbardziej funkcjonalne z perspektywy osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Zero waste już teraz

Wydarzenie zostało przygotowane w duchu „zero waste”. Zadbano o przyjazne środowisku koktajle owocowe, pakiety konferencyjne zostały ograniczone do niezbędnego minimum, a każdy z uczestników otrzymał swój własny materiałowy worek na pieczywo. Firma Sweco Consulting zadbała także, by wydarzenie w jak największym stopniu było neutralne klimatycznie. Oznacza to, że wszystkie emisje dwutlenku węgla powstałe w wyniki organizacji konferencji (w tym także dojazd uczestników) zostaną zrekompensowane poprzez wykonanie nowych nasadzeń drzew. 

Tekst:
Gabriela Kuc

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!