Close
Noc Wrażeń, czyli warszawska Noc Muzeów

Noc Wrażeń, czyli warszawska Noc Muzeów


Przed nami 16. edycja Nocy Muzeów w Warszawie. W mieście zapanuje radosna atmosfera, na ulicach pojawią się zabytkowe autobusy i tramwaje, a 260 placówek kulturalnych otworzy wieczorem swe podwoje…  Każdy, kto kiedykolwiek uczestniczył w tym wydarzeniu, wie, że jest to prawdziwe święto kultury i doskonała okazja, by zobaczyć nasze ulubione warszawskie muzea i galerie w trochę innej odsłonie. Wiele z nich szykuje również ciekawe atrakcje dla najmłodszej publiczności – to jedna z tych nocy, kiedy nasze dzieci niekoniecznie muszą iść spać po dobranocce. Podpowiadamy, gdzie warto wpaść na rodzinne, wieczorne warsztaty.

To jak, chcecie pobuszować nocą w muzealnych zakamarkach?

Noc Muzeów w Muzeum Żydów Polskich POLIN

Muzeum POLIN przygotowało dla wszystkich odwiedzających grę o zarządzaniu państwem w ramach wystawy „W Polsce króla Maciusia”. W tę noc muzeum przybierze szczególny wystrój dzięki projekcjom przygotowanym przez Sylwestra Łuczaka. Trębacze i werbliści z Państwowej Szkoły Muzycznej I St. Nr 1 im. Oskara Kolberga co godzinę będą wygrywać hejnał! Po państwie króla Maciusia swoimi ulubionymi ścieżkami oprowadzą Was jego ministrowie z resortów: Dźwięku i Światła, Skarbca, Bezpieczeństwa, Porządku, Sztuki oraz Współpracy.

W Miejscu Edukacji Rodzinnej odbędą się twórcze warsztaty. Własnoręcznie wykonane przedmioty będą doskonałą pamiątką z wizyty w muzeum.

Ul. Anielewicza 6, Początek spacerów o godz. 20.00, kolejne co pół godziny

Muzeów Etnograficzne/Muzeum dla Dzieci

Świat superbohaterów to temat przewodni Nocy Muzeów w Muzeum dla Dzieci. Batman, Spiderman, Wonder Woman będą Wam towarzyszyć w strefie chilloutu – przestrzeni, w której pośród animacji wykonanych przez Nunkę Stawieray, znajdziecie miejsce na chwilę relaksu. Przy okazji będziecie mogli sami przetestować supermoce!

Ul. Kredytowa 1, 19:00-24:00

Muzeum Azji i Pacyfiku – Noc Tygrysa

Odwiedzający Muzeum będą mogli nie tylko spotkać się oko w oko z tygrysem , lecz także obejrzeć tańce z Azji Południowej i wziąć udział w autorskim oprowadzaniu po nowej wystawie „Nodir Kule Kule – Z biegiem rzeki. Sztuka Bangladeszu”.
Co więcej, ta noc będzie doskonałą okazją, aby przymierzyć stroje bangladeskie, zapisać swoje imię po bengalsku, czy przyozdobić dłoń wzorami z henny. Na najmłodszych będą czekać tygrysie maski oraz wiele innych atrakcji.

Ul. Solec 24, 19:00-1:00

Noc Muzeów w Muzeum Pałacu w Wilanowie

Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się więcej o mieszkańcach królewskiego gospodarstwa oraz roślinach, które z dekoracyjnych grządek trafiały na pałacowe stoły. W czasie spotkania dzieci poznają kształty i kolory warzyw i owoców. Nauczą się również nazywać potomstwo zwierząt gospodarskich oraz budynki znajdujące się na terenie dawnego folwarku. Na uczestników warsztatów czeka moc ciekawostek, zadań i wspaniała zabawa. Będzie można także wcielić się w postać wybranego mieszkańca wilanowskiego folwarku, samodzielnie wykonując maskę.

Ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 19:00-23:00

Muzeum Warszawy, czyli spacer po warszawskich zakamarkach

źródło: https://muzeumwarszawy.pl/noc-muzeow-muzeum-warszawy-oddzialach/

Muzeum Warszawy zaprasza na spacer po Starym Mieście. Uczestnicy udadzą się w podróż śladami słynnych warszawiaków. Przejdą do znanych ulic i miejsc, a tam dowiedzą się, co je łączy z wybitnym architektem, książętami, którzy stracili życie w tajemniczych okolicznościach, czy mądrymi królami, którzy zmienili bieg historii.

Zapisy na adres mailowy: anna.kobylecka@muzeumwarszawy.pl

Maksymalna liczba uczestników: 5 rodzin

Z kolei Biblioteka Muzeum Warszawy przygotowała warsztaty rodzinne „Freski…kreski…humoreski…”. Podczas warsztatów będzie można się dowiedzieć, skąd się wzięły malowidła w Bibliotece Muzeum Warszawy i jak to się dzieje, że malowidła inspirują. Wyświetlony zostanie też krótki film animowany powstały z inspiracji rysunkami. Następnie wszyscy spróbują wykorzystać motywy z malowideł do stworzenia oryginalnych gadżetów.

Czas trwania: ok. 1 godziny

Maksymalna liczba uczestników: 20 osób

Zapisy: bilety.muzeumwarszawy.pl

Rynek Starego Miasta 28-42, 19:00-1:00

Muzeum Narodowe w Warszawie

MNW, jak co roku, zaprasza najmłodszych na „Wieczorynkę w Muzeum”, czyli zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 lat oraz ich opiekunów. Edukatorzy zabiorą Was w fascynującą podróż –do dalekich krajów i odległych epok. Zwiedzicie wczesnochrześcijańską katedrę w Faras i dwór królewski, przemierzycie okrętem wzburzone morze i zawitacie do dawnej Warszawy.

Szczegółowy program: https://www.facebook.com/events/2243027672628533/

Godz. 18.00, Czas trwania: ok. 60 min
Obowiązują zapisy pod numerem +48 22 629 50 60

Aleje Jerozolimskie 3

Centrum Nauki Kopernik

Na gości czekać będzie kilkaset interaktywnych eksponatów, w tym kilkadziesiąt zupełnie nowych, tworzących otwartą w marcu wystawę czasową „Zmierz się!”. Planetarium zaprasza na obserwacje nieba (o ile pogoda dopisze) oraz krótką podróż po Układzie Słonecznym. Ostatnie wejście o godz. 1.00. O wejściu decyduje kolejność przybycia Pokazy w planetarium Niebo Kopernika odbywać się będą co pół godziny (ostatni o 1.30). Bezpłatne bilety można odebrać w kasie planetarium od godz. 10.30 w dniu imprezy

Ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20

Muzeum Domków dla Lalek

Na wewnętrznym dziedzińcu Pałacu Kultury i Nauki, w niedostępnych dotąd dla zwiedzających salach tajnego zaplecza VIP przy Sali Kongresowej, kryje się fascynujące i urocze Muzeum Domków dla Lalek. Jest w nim ponad 120 zabytkowych domów, pokoi, sklepików, szkół i szpitali dla lalek, a także unikatowa kolekcja zabawek sakralnych. Najstarszy eksponat ma ponad 200 lat. W magiczną Noc Muzeów 2019 Muzeum Domków dla Lalek zaprasza na „Nocne zwiedzanie z latarkami”. Uczestnicy muszą mieć więcej niż 10 lat, gdyż będzie tajemniczo, niezwykle i na pewno trochę strasznie…

PKiN, Plac Defilad 1

Zodiak – Warszawski Pawilon Architektury

Zodiak zaprasza na otwarte warsztaty „zodiakjestfajny” dla dzieci i dorosłych, podczas których można będzie samodzielnie wykonać niepowtarzalne pamiątki.

Pasaż „Wiecha” 4

Stacja Muzeum

Zapraszamy na Kolejową Noc Muzeów. Odwiedzający będą mogli m.in. spróbować swoich sił w roli maszynisty w profesjonalnym symulatorze lokomotywy elektrycznej EU07, zwiedzić wnętrza niedostępnych na co dzień wagonów i skorzystać z kolejowego punktu gastronomicznego. Jak co roku nie zabraknie rekonstruktorów historycznych i kolorowej iluminacji świetlnej parowozów.

Ul. Towarowa 3

(nie)Noc Muzeów w Kuźni Golfa

Kuźnia Golfa zaprasza na historię golfa w Polsce i na świecie w pigułce. Prezentowane będą unikatowe eksponaty historycznego sprzętu golfowego i współczesnego. Odwiedzający posłuchają rozmów z ekspertami, poznają zasady gry w golfa i historię tego sportu. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa fotograficzna, a także liczne konkursy i turniej golfa z publicznością. To świetna okazja, aby wybrać się tam nawet z młodszymi dziećmi, ponieważ wszystko zaczyna się już o 14:00.

Start o 14:00, koniec przewidziany na 21:00.

Więcej o wydarzeniu TU.

ul. Rokitnicka 14

Plac Bankowy

Podczas Nocy Muzeów możecie wybrać się na zwiedzenie zakamarków nowoczesnego, ekskluzywnego biurowca, mieszczącego się w zabytkowej kamienicy na Placu Bankowym 1. Oprowadzaniu z przewodnikiem będzie towarzyszyła ekspozycja historycznych wozów pożarniczych.

Start 19:00 do 23:00

Plac Bankowy 1

Manufaktura Cukierków na warszawskim Powiślu

Manufaktura Cukierków zaprezentuje pokazy ręcznego wytwarzania słodyczy metodą z XVII wieku. O pełnych godzinach, rozpoczynając od godziny 18:00 aż do godziny 02:00, będzie można obejrzeć cały proces powstawania cukierków. Po pokazach na wszystkich czeka darmowy poczęstunek – ciepłe cukierki.

ul. Tamka 49

Szczegółowe informacje i program tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie znajdziecie na stronie: http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/

Miłego zwiedzania,

Joanna Barczuk i Dorota Belina

Ostatnio o ciekawym muzeum pisałyśmy TU

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!