Kolejny raz poruszamy temat letniej przerwy wakacyjnej oraz organizacji opieki nad dziećmi w tym czasie. Obecnie kończy się też procedura związana z zapisami na letnie dyżury przedszkolne oraz program „Lato w mieście”. W Warszawskich przedszkolach na 06-05-2019 r. pozostało jeszcze sporo wolnych miejsc na letnie turnusy dla przedszkolaków, a czas na dopełnienie formalności (wniesienie opłat) rodzice mają do 10-05-2019 r.
System to ludzie
Ostatnie wydarzenia dotyczące rekrutacji na ,,Lato w mieście’’ ponownie obrazują nieudolność systemu i brak wyobraźni warszawskiego Biura Edukacji.
Tegoroczne zapisy odbywały się poprzez stronę internetową Biura Edukacji. W teorii pestka, miód, malina – tak mogłoby się wydawać. Zapisy dla dzieci w wieku szkolnym na „Lato w Mieście” wydawałby się banalnie proste – siadamy do komputera, wypełniamy 9-stronicowy wniosek, klik klik, system sam nam podpowiada kolejne kroki i zanosimy wniosek do szkoły pierwszego wyboru. I tu zaczynają się schody ponieważ bez uprzedniej jasnej informacji wskazanej w harmonogramie rekrutacji udostępnionym na stronie internetowej Biura Edukacji wyłączono z procedury online dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Ich rodzice musieli stawić się kolejno w każdej wybranej przez siebie szkole osobiście, a te wydarzenia odbywały się ze strajkiem nauczycieli w tle… Dla niektórych była to zapewne gehenna, nie wiemy ilu z rodziców zrezygnowało z tego powodu i jakie będą tego konsekwencje.
Urzędnicy nie znają realiów
Niestety dawno nie widzieliśmy tak wysublimowanego pokazu niekompetencji, niedoinformowania i braku zwyczajnej ludzkiej empatii ubranego w dobre chęci. Zastępca dyrektora biura edukacji Mirosław Sielatycki przekonywał, że nowe zasady są lepsze dla rodziców gdyż bezpośrednia wizyta w placówce pozwoli ocenić czy oby na pewno jest ona przystosowana do danej dysfunkcji. Argumentował to także niepełnosprawnością niektórych z rodziców np. odprowadzających dziecko gdzie trzeba sprawdzić podjazd dla wózków etc. czy finalnie używając argumentu, że nie wszyscy orientują się w technicznych nowinkach -cokolwiek miał na myśli.
Wielką zagadką jest dla nas co po zeszłorocznych doświadczeniach jakie przyniosła organizacja letniej opieki stało na przeszkodzie na stworzeniu katalogu wraz z dokładnym opisem placówek zapewniających opiekę dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności? Jeśli szablonową odpowiedzią ma być ochrona danych wrażliwych dotyczących dziecka i jego problemów zdrowotnych chcielibyśmy podpowiedzieć, że tego typu specyfikacji ułatwiłaby, i tak, to wyboiste życie codziennie dzieci borykających się niepełnosprawnością. Na wędrówkę po szkołach w naborach uzupełniających polecamy zaprosić Pana Sielatyckiego, który twierdzi, że :
,, Jak się ma dziecko z niepełnosprawnością, odwiedzenie trzech szkół naprawdę nie jest jakimś utrapieniem.” Cała wypowiedź do przesłuchania TU
Całą sprawę nagłośniła jedna Paulina Jakubowska – mama niepełnosprawnego dziecka. Cała relacja z jej prób zapisania dziecko na „Lato w mieście” to przeczytania TU.
W tym roku w akcji „Lato w mieście” weźmie udział 15 szkół specjalnych. Rekrutacja zakończyła się się 30 kwietnia. Obecnie czekamy na nabór uzupełniający.
Nauka pójdzie w las?
Po raz kolejny mamy mocny argument na to, że Biuro Edukacji nie traktuje nas rodziców i naszych dzieci poważnie. Ciekawe jak tym razem sprawa zostanie wyjaśniona. Złożyliśmy w tej sprawie kilka pytań do warszawskiego Biura Edukacji – znajdziesz je TU.
Mimo braku chęci ze strony ratusza do rozmowy na temat organizacji letnich dyżurów przedszkoli państwowych temat wciąż drążymy przy wsparciu radnej m.st. Warszawy Agaty Diduszko Zyglewskiej, która składa w tej sprawie interpelacje z propozycjami zmian działania tego systemu. Informacja TU.
Więcej o naszych działań w sprawie wakacyjnej przerwy w przedszkolach przeczytacie TU.
Tekst Nina Woźniak