Close
Warszawa z innej perspektywy. Klika pomysłów na nietypowe spacery rodzinne po mieście

Warszawa z innej perspektywy. Klika pomysłów na nietypowe spacery rodzinne po mieście

Lato na półmetku, ale o roku szkolnym (i przedszkolnym) staramy się jeszcze nie myśleć. Dla tych wszystkich, którzy część wakacji spędzają w Warszawie, przedstawiamy kilka pomysłów na alternatywne, rodzinne zwiedzanie i poznawanie stolicy. Lato w mieście Warszawa wcale nie musi oznaczać nudy i sztampy 🙂

Zaczynamy!

RAZ, DWA, TRZY… WARSZAWIAKIEM JESTEŚ TY

To międzymuzealna gra wakacyjna dla rodzin z dziećmi, odbywająca się już po raz dziewiąty. W tym roku odbywa się pod hasłem: “Czy Warszawa jest kobietą?” Wystarczy zarejestrować się na stronie  www.razdwatrzywarszawiak.pl (każda rodzina otrzymuje Tajny Numer Agenta)  i pobrać za darmo karty zadań. Grę współtworzą 33 placówki muzealne z Warszawy i jej okolic, podzielone na cztery grupy. Trzeba odwiedzić co najmniej osiem placówek (po dwie z każdej grupy) i odpowiedzieć poprawnie na pytania z kart zadań. Na wszystkich graczy czekają ciekawe wyzwania, a najbardziej wytrwali otrzymają nagrody! 

Naszym zdaniem akcja “Raz, dwa, trzy…” to świetny pomysł na promocję instytucji kultury wśród rodzin z dziećmi i oswajanie najmłodszych z takimi miejscami jak muzeum czy galeria sztuki. Już drugi raz uczestniczymy w tej grze i mamy z tego sporo radości. 

Organizatorem zabawy jest Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Szczegóły TU.

MIKROWYPRAWY W ZIELEŃ WARSZAWSKĄ oraz wyprawy ze spacerownikiem “MIKROWYPRAWY NAD WISŁĘ I NIE TYLKO”

Spacery szlakiem zielonych, dzikich terenów warszawskich współorganizowane są przez Fundację Dzieci w Naturę oraz Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Mikrowyprawy powstały z myślą o rodzinach – o dużych i małych odkrywcach natury. W tym sezonie uczestnicy Mikrowypraw odwiedzą jeszcze Park Fosa i stoki Cytadeli, Dolinkę Służewiecką, Parki Żerański i Praski, Wisłę na Żoliborzu i Zakola Wawerskie. Szczegóły i zapisy na stronach Fundacjioraz ZZW,

Wszystkim, którym nie uda się odbyć spaceru w grupie zorganizowanej, polecamy skorzystanie z kilku pomysłów na samodzielne mikrowyprawy, zaproponowanych w świetnej publikacji “Mikrowyprawy nad Wisłę i nie tylko”. Spacerownik ten powstał we współpracy Fundacji Dzieci w Naturę i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy jako rezultat zeszłorocznych mikowypraw. Do bezpłatnego pobrania TUTAJ.

AHOJ WISŁO!

Lato w Warszawie toczy się nad Wisłą! Na Bulwarach panuje zabawa i radość, nadwiślańskie plaże zapełniają się leżakami i kocami piknikowymi, praski brzeg wybucha dziką zielenią i zachęca do rowerowych eksploracji. Startują przeprawy promowe, spektakle świetlne w Parku Fontann oraz kina letnie pod gwiazdami.  Z mapą „Ahoj Wisło!” nie zgubisz się w gąszczu atrakcji, jakie czekają na Ciebie w Dzielnicy Wisła! 

Projekt skierowany jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi, ale z mapki skorzystać mogą wszyscy warszawiacy, którzy chcą poznać swoje miasto z trochę innej, wiślanej perspektywy. Na mapie zaznaczonych jest ponad 80 nadwiślańskich atrakcji, które zostały uzupełnione ciekawostkami i zadaniami oraz propozycjami gier i zabaw dla małych i dużych spacerowiczów. Kolorową mapkę zilustrowała Anna Ładecka. 

Wersja papierowa mapy jest bezpłatnie dystrybuowana w wybranych urzędach dzielnic, punktach informacyjnych oraz wielu miejscach zlokalizowanych nad Wisłą. Mapę w wersji elektronicznej można pobrać ze strony www.ahojwislo.pl

Projekt został sfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

Ahoj Wisło
Ahoj Wisło Warszawa


MAPA LEGEND WARSZAWSKICH

A może by tak zwiedzać Warszawę tropem legend i baśni? Spacerować śladem Bazyliszka i diabła Chmielorza, szukać domu Warsa i Sawy, odkrywać historyczne uliczki i tajemnicze zakamarki na Starym i Nowym Mieście? Doskonałą pomocą podczas takiego rodzinnego spaceru będzie “Mapa legend warszawskich” zawierającą opisy zachowanych i niezachowanych miejsc związanych z legendami warszawskimi, będąca uzupełnieniem książki „Legendy Warszawskie. Antologia” (ale może też być traktowana oddzielnie). Zarówno książka, jak i mapa są pięknie wydane przez wydawnictwo Muzeum Warszawy. Na szczególną uwagę zasługują piękne ilustracje Wojciecha Pawlińskiego. 

ANCYMAPA. WARSZAWA DLA DZIECI

Kolejna ciekawa propozycja na rodzinny spacer po Warszawie, obejmująca 65 miejsc związanych z historią i kulturą stolicy, które warto pokazać dzieciom. Dla dorosłych warszawiaków stanowić może fajną, alternatywną propozycję na sentymentalną wyprawę do miejsc pamiętanych z własnego dzieciństwa. Na mapie znajdziemy muzea, teatry, pomniki, budynki historyczne i te związane ze znanymi warszawiakami. Opisy wszystkich miejsc wyszły spod pióra Sylwii Chutnik, dlatego tym bardziej warto się z Ancymapą zapozać! Za projekt odpowiada Wydawnictwo Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Do kupienia m.in. TU.

NIEMAPA – WARSZAWA 

Seria przewodników NIEMAPA to bardzo fajna propozycja na rodzinne zwiedzanie miast. Korzystamy z nich podczas spacerów po Warszawie, zabieramy w drogę podczas wakacyjnych eskapad po Polsce. Zgodnie z nazwą i wbrew formatowi, wydawnictwo to nie jest typową mapą. To niezwykły, ilustrowany przewodnik po nieoczywistych i mniej znanych atrakcjach stolicy, stworzony z myślą o najmłodszych. Za projekt odpowiadają ekipy z Mamy Projekt i Ładnego Halo. 

W ofercie są Niemapy z kilkunastu polskich miast. Polecamy także nowości, czyli Niemapy Bieszczad i Puszczy Białowieskiej. 

NIemapa Warszawa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!