Close

Życie wewnętrzne: brzuch

Już tylko do 17 sierpnia można oglądać niezwykle oryginalną wystawę. Oryginalną pod wieloma względami. Mowa o przygotowanej w ramach sceny artystycznej 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, wystawie Życie wewnętrzne: brzuch. Napisać, że wystawa dotyczy ciąży, to zdecydowanie za mało.To mocna, dobitna instalacja, momentami nawet stygmatyzująca ciążę jako stan, uprzedmiotowujący kobietę.

Szeroki wymiar ciąży

Przedmiotem poszukiwań tegorocznego 19. MFF Nowe Horyzonty jest ciało. Kuratorzy wystawy w galerii Studio BWA Wrocław, Ewa Szabłowska i Stach Szabłowski, skoncentrowali się na tym jedynym, specyficznym, nieporównywalnym do niczego stanie cielesności, jakim jest ciąża. Nie jest jednak to ciąża jako stan błogosławiony, jako stan, kiedy kobieta kwitnie.

Silne emocje

Wystawa już od samego progu budzi skrajne emocje, z przewagą tych towarzyszących oglądaniu filmów grozy. Wita nas ciemne wnętrze, delikatna światło, panuje ponura atmosfera. Dalej to się tylko pogłębia. Widzimy więc ciężarne kobiety zmęczone, utyrane życiem, a przede wszystkim aktualnym stanem, w jakim się znajdują. W oszklonym pokoiku możemy odpocząć, przysiadając na fotelu ginekologicznym i obejrzeć wideo Rezaire. Bardzo dużo tu elementów, kojarzących ciążę z ubezwłasnowolnieniem kobiety, z brakiem obecności mężczyzny, z nierozumieniem własnego ciała i brakiem zgody na to, co się z tym ciałem dzieje.

Odrobina humoru

Nie wszystko jest tu jednak takie ponure. Pojawia się trochę humoru (choć może jednak bardziej tego czarnego). Częścią wystawy jest bowiem tunel, przypominający waginę, prowadzący do kolaży Doroty Kozieradzkiej. Trochę tu też polityki i haseł, bijących po oczach już od drzwi.

Wystawa zrobiła na mnie wrażenie. To na pewno. Mocna, do przegadania, do przemyślenia, wbijająca w fotel. Niekoniecznie ten ginekologiczny.

Autor tekstu i zdjęć: Dorota Belina

Życie wewnętrzne: brzuch” Scena artystyczna 19. MFF Nowe Horyzonty

kuratorzy: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski

26.07-17.08.2019r. galeria Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46a/III piętro

godziny: 14:00-22:00, wstęp wolny

więcej o wystawie TU

Zachęcamy do przeczytanie innych naszych recenzji, np. tej o innej ciekawej inicjatywie z Wrocławia, czyli Przewodnik Małego WRO.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!