Close
Jak założyć własną firmę?

Jak założyć własną firmę?

Wydawałoby się, że obecnie nie ma nic prostszego, niż założenie własnej działalności gospodarczej. Wystarczy wypełnić wniosek online i… gotowe. Jednak kiedy zaczynamy zastanawiać się nad szczegółami, pojawiają się pytania. Czy każdy może założyć działalność gospodarczą? Jaką formę działalności wybrać? No i najważniejsze – czy i ile to wszystko kosztuje?

Kto może założyć działalność gospodarczą

Jest jedna bardzo dobra wiadomość na początek – każdy pełnoletni obywatel Polski może założyć i prowadzić działalność gospodarczą. Nie ma w tej kwestii niemal żadnych ograniczeń. Jest tylko kilka wyjątkowych przypadków, w których założenie działalności gospodarczej jest zabronione. Po pierwsze dotyczy to funkcjonariuszy publicznych, którzy nie mogą prowadzić działalności ani zasiadać w radzie nadzorczej czy zarządzie spółki. Po drugie – osoby, które na mocy wyroku sądowego otrzymały zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, także nie mogą jej założyć. Po trzecie – zakaz może zostać orzeczony wobec przedsiębiorcy upadłego.

Jak wybrać przedmiot działalności firmy

Pierwszą rzeczą, jaką warto przemyśleć przed zarejestrowaniem firmy, jest przedmiot jej działalności. To nic innego, jak rodzaj wykonywanej działalności, branża, w jakiej przyszła firma będzie oferować swoje produkty lub usługi. Określenie rodzaju działalności jest konieczne w momencie zakładania firmy, a także wtedy, gdy przedsiębiorca zmienia lub rozszerza swoją działalność.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

Od tego, jaką wybierze się formę prawną firmy, zależą koszty jej zarejestrowania, ale przede wszystkim dalsze warunki jej prowadzenia. Najczęściej wybieraną i najprostszą formą prawną jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak sama nazwa wskazuje – polega ona na prowadzeniu przedsiębiorstwa przez jedną osobę fizyczną. Jest to forma dedykowana małym, dopiero rozpoczynającym swoją działalność przedsiębiorstwom. Prowadzenie jej nie wymaga wielu formalności oraz nie potrzebna jest do tego zaawansowana wiedza prawna ani księgowa. Co więcej, jej rejestracji można dokonać przez internet bez ponoszenia kosztów. Przy tej formie działalności nie istnieją również żadne wymagania kapitałowe. To duże ułatwienie dla osób, które nie dysponują oszczędnościami.

Poza oczywistymi plusami, prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej niesie ze sobą także pewne ryzyko – za wszystkie zobowiązania firmy przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem.

Co trzeba zrobić, aby założyć firmę

Jeśli wybieramy jednoosobową działalność gospodarczą, jej rejestracji można dokonać bardzo szybko i to w dodatku za pośrednictwem internetu. Wniosek o rejestrację firmy online można złożyć na stronie CEIDG, jednak konieczne jest posiadanie profilu zaufanego e-PUAP lub bezpiecznego podpisu elektronicznego. Jeśli go nie mamy, konieczna będzie wizyta w Urzędzie Gminy. Jednak i w takim wypadku rejestracji dokonamy podczas jednego spotkania.

Podczas składania wniosku należy wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Do wyboru są aż cztery formy opodatkowania: podatek PIT progresywny (na zasadach ogólnych), PIT liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową. To, co bardziej się opłaca, zależy w dużej mierze od spodziewanych dochodów, a w przypadku ryczałtu – od przychodów.

We wniosku o rejestrację firmy należy wpisać konkretną datę rozpoczęcia działalności. Nie musi być to data złożenia wniosku, może być to dowolny przyszły termin. Warto zarejestrować firmę dopiero wtedy, kiedy będziemy mieć pewne środku na jej prowadzenie, a przynajmniej podstawowe opłaty, takie jak ZUS. Składki ZUS bowiem należy opłacać licząc od dnia rejestracji bez względu na to, czy w danym miesiącu odnotujemy jakikolwiek przychód czy nie.

Założenie działalności gospodarczej jest bardzo proste. Nie wymaga ani wielu dokumentów, ani czasu, ani kapitału. Jednak przed jej rejestracją warto przemyśleć kilka formalnych zagadnień, które mogą wpłynąć na jej prowadzenie.


Powyższe zagadnienia były przedmiotem pierwszego z cyklu warsztatów „Klub Przedsiębiorczych Mam + – rozpocznij swój biznes”, organizowanego przez Fundację Rodzic w mieście. Warsztaty dedykowane są mamom, które chcą założyć własną firmę oraz mają konkretny pomysł na produkt lub usługę. Podczas 5 spotkań uczestniczki nie tylko poznają prawne aspekty prowadzenia firmy, ale także stworzą bieznesplan oraz strategię sprzedaży swoich produktów bądź usług. Warsztaty na temat prawnych aspektów prowadzenia firmy poprowadziła radca prawny Iwona Kusio-Szalak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!