Close
Dzień dziecka

Dzień dziecka

Jak co roku, zachęcamy Was do rodzinnego świętowania Dnia Dziecka i sprawdzamy, co na tę okazję przygotowały warszawskie instytucje kultury. Tym razem będzie to świętowanie inne niż zazwyczaj, bo w cieniu pandemii i kwarantanny – ze względu na sytuację w kraju zrezygnowano z dużych imprez plenerowych i większość wydarzeń oferowanych tego dnia najmłodszym została przeniesiona do sieci.

Nie namawiamy Was do spędzania całego dnia przed komputerem, ale podrzucamy kilka propozycji na fajne rodzinne aktywności online (i nie tylko :-), znalezionych w ofercie instytucji kultury. Bez obaw, to nie będzie tylko zwykłe klikanie w sieci, ale raczej zachęta do kreatywnych zabaw edukacyjnych, artystycznych i ruchowych 🙂

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W niedzielę 31 maja o godzinie 11.00 POLIN otwiera bramy do wirtualnej Niezwykłej Krainy Króla Maciusia. W programie: 

*11:00 rozpoczęcie rodzinnego turnieju rycerskiego w Niezwykłej Krainie Króla Maciusia na stronie www.dziendziecka.polin.pl

Rycerze i rycerki wyruszają w podróż po krainie Maciusia i wykonują zadania związane z jedną z czterech specjalizacji – majsterkują i tworzą, robią eksperymenty i biorą udział w quizach i grach, podróżują także do Muzeum POLIN. Dzięki nim dowiedzą się, co to oznacza być najlepszym rycerzem króla. Wykonując zadania gracze otrzymują nagrody, odznaki oraz fragmenty do ozdoby zamku, który będą mogli wznieść dla swojego bohatera pod koniec gry.

*11:00 rozpoczęcie królewskich, kulinarnych warsztatów  rodzinnych dla Głuchych. Zapisy na maila: muzeumdostepne@polin.pl. Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy.

*14:00 Radio POLIN – głośne czytanie „Jak ciężko być królem” przez znane osoby http://s3.slotex.pl:7204/stream/1/

*15:00 spektakl Nowego Teatru „Piotruś Pan” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Dostępny na stronie polin.pl i FB naszej grupy.

– 16:00 Radio POLIN – Po co dzieciom książki? (dla rodziców i opiekunów) http://s3.slotex.pl:7204/stream/1/

– 18:00 Radio POLIN – Koncert króla Maciusia http://s3.slotex.pl:7204/stream/1/

– 20:00 Radio POLIN Maria Ciesielska „Obywatelskość – jak ją rozwijać? Z doświadczeń wychowawczych Janusza Korczaka” http://s3.slotex.pl:7204/stream/1/

Więcej info: www.dziendziecka.polin.pl, www.polin.pl

Muzeum Łazienki Królewskie

Jedyna w tym zestawieniu opcja niewirtualna, czyli zaproszenie do udziału w rodzinnej grze terenowej “Wytrop Kropki!” w Łazienkach Królewskich (oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa). Wystarczy wydrukować instrukcję dostępną na stronie Łazienek i ruszać do parku na poszukiwanie dziesięciu niebieskich kropek i kryjących się wokół nich obiektów i opowieści. “Kropki w parku się ukryły, kilka tropów zostawiły. Czy są nisko czy wysoko? Wytężajcie Wasze oko!”. Jest to niezła gratka dla wszystkich poszukiwaczy tajemnic i “skarbów”, a także dla miłośników szarad i zagadek. Gra „Wytrop kropki!” zainspirowana  została interaktywną wersją książki „Muzeum zachwytów. Malarski przewodnik po Łazienkach Królewskich”.

Kiedy? 29 maja – 1 czerwca, godz.10.00-18.00. 

Więcej info: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/edukacja/rodziny-i-dzieci/dzialania-stacjonarne/dzialania-stacjonarne-wytrop-kropki

Mazowiecki Instytut Kultury

“W czas lockdownu dzieci się nudzą. To ogólnie znana rzecz. Nuda nigdy nie przebiega bezobjawowo, a najlepszym na nią lekarstwem jest dobra zabawa i żaden wirus nam w tym nie przeszkodzi” – czytamy na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury, który zaprasza do do wspólnej zabawy kulturą. W programie:

30 maja, sobota  18.00 – „Kotostrofy”, czyli o kotach strofy – spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek, jej zwierzętami i książkami.

31 maja, niedziela, godz. 10.00 – Koncert rodziny Jakowiczów i Tabęckich „W krainie zwierząt”

1 czerwca, poniedziałek, godz. 10.00 – Warsztaty ilustracji online z Magdaleną Car. Czy z klocków lego można rysować? Godz. 18.00 – Wieczorynka „Opowieści na dobrą noc”. 

Więcej info: www.mik.waw.pl , facebook.com/mazowieckiinstytutkultury

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Zachęta przygotowała warsztaty rodzinne online wokół wystawy „Co dwie sztuki to nie jedna”:

29 maja – Artyści aktywiści! Artystki aktywistki! Czy można zmienić bieg rzeki? Jak zachować rezerwat przyrody? Czy można zrobić to za pomocą sztuki? Cecylia Malik od lat pokazuje światu, jak walczyć o przyrodę, która jest jej wyjątkowo bliska. Jej akcje przyciągają tysiące ludzi, którzy przebierają się za duchy rzek, chodzą po mieście w tekturowych skrzydłach motyla, spływają Wisłą na barce. Nauczymy się, jak możemy wypowiadać się, aby zmieniać to, co nas boli; jak sprawić, żeby nasz głos został usłyszany. Pięknie usłyszany. Na warsztatach wspólnie ustalimy temat, który jest ważny dla uczestników. Poszukamy formy na happening, który pozwoli nam zabrać głos i zaistnieć w sposób budujący i pozytywny. Nauczymy się, jak stosować sztukę jako narzędzie wypowiedzi, działania i zmiany. Zajęcia będą też okazją do wspólnego obejrzenia wystawy w formie wirtualnej.

30 maja – Morskie potwory na czas izolacji. Warsztaty inspirowane są pracą Moniki Drożyńskiej i jej syna Tymona Słapaka prezentowaną na wystawie dla dzieci Co dwie sztuki to nie jedna. Kiedy Tymon był chory i spędzał długie godziny w domu, zaczął z mamą rysować Stworzenia świata. Znajdując się w podobnej sytuacji, wykorzystamy pomysł artystki oraz jej syna i narysujemy fantastyczny, alternatywny świat, gdzie będzie miejsce zarówno na dobrze znane zwierzęta, jak i bestie czy potwory z naszej wyobraźni. Podobnie jak Tymon skorzystamy z dawnych ilustracji zwierząt, bestiariuszy czy zielników. Zajęcia będą też okazją do wspólnego obejrzenia wystawy w formie wirtualnej.

31 maja – Papierowy park rzeźby. Rzeźby od wieków wykonywane są z różnych materiałów: z drewna, metalu, gliny, kamienia. Do ich tworzenia potrzeba jednak profesjonalnych narzędzi i ogromnej pracowni. My, w oparciu o fantastyczne formy rzeźbiarskie Kingi Nowak i Tytusa, wykonamy nasze wymarzone kształty z papieru i stworzymy z nich niesamowity park rzeźby! Spróbujemy też wyobrazić sobie, jak mogłyby działać w wymyślonej przez nas przestrzeni. Zajęcia będą również okazją do wspólnego obejrzenia wystawy w formie wirtualnej.

Więcej info: www.zacheta.art.pl

Teatr Syrena

Syrena zaprasza na Dziecięcy Weekend z Teatrem SyrenaCzy wiersze i piosenki dla dzieci są nudne? Ależ nie. Podczas “Dziecięcego Weekendu” z Teatrem Syrena dowiemy się, co robi leń i dlaczego ciele ogonem miele, nauczymy się też piec “najłatwiejsze ciasto na świecie”. Zapraszamy na nietypowe premiery w kanałach społecznościowych Teatru Syrena:

  • 30 maja – teledysk do wiersza „Leń” Jana Brzechwy (rapuje Albert Osik)
  • 31 maja – teledysk do wiersza „Dlaczego ciele ogonem miele” Wandy Chotomskiej (animacje i interpretacja Agnieszka Rosik)
  • 1 czerwca, godz. 10.00 – teledysk do piosenki „Ciasto” z przedstawienia Dzieci z Bullerbyn.

Służewski Dom Kultury

1 czerwca SDK zaprasza na Dzień Dziecka online!

godz. 17.00 – „Podróże z pluszakami” – dla maluchów w wieku 2-3 lata oraz ich rodzeństwa i wszystkich “krewnych i znajomych królika”. Będzie to specjalna świąteczna edycja z licznymi niespodziankami. (prowadzenie Kamila Celińska) /online/

godz. 18.15 – „Masza i Niedźwiedź” – czytanie bajki na żywo przez aktorów. Bajka opowiada o losach małej dziewczynki Maszy oraz dawnego zasłużonego niedźwiedzia cyrkowego, którzy wspólnie przeżywają niesamowite przygody. Wiek: od 3 – 7 lat. Po bajce rozmowa z aktorami. Konkurs dla dzieci z nagrodami. /online/

godz. 19.15 – „1, 2, 3… przygoda życia!” – rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego – Konkurs Kolektywu „Będzie Dobrze” /online/

U-jazdowski

Podczas warsztatów upcyklingowych online “Sztuka? Naturalnie!” podjęty zostanie temat ekologii. Poznamy artystów i aktywistów, dla których temat ten jest ważny. Będziemy przyglądać się ich artystycznym praktykom. Będziemy także przyglądać się śmieciom i odpadom oraz zastanowimy się, co można z nich zrobić. Powstaną niezwykłe upcyklingowe obiekty. 

Przygotowanie i prowadzenie: Ola Rajska, Zespół EDU

Kiedy: 30.05.2020

Więcej info: https://u-jazdowski.pl

Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy z okazji Dnia Dziecka uruchamia program Edukacji obywatelskiej, aby podarować dzieciom poczucie sprawczości i wiedzę, na co mają wpływ i w jaki sposób.

Więcej info: https://muzeumwarszawy.pl/edukacja-online/edukacja-obywatelska/

Teatr Baj

Teatr Baj zaprasza na spektakl „Ja, Maluch i morze” w reż. Marka Zákostelecký’ego, który możecie obejrzeć w swoich domach w najbliższy weekend i oczywiście w Dzień Dziecka. Jeśli tęsknicie za latem, podróżami i wakacyjnymi przygodami, koniecznie musicie zobaczyć bajowe przedstawienie.  

Przedstawienie będzie dostępne dla widzów bezpłatnie na stronie internetowej Teatru Baj w trzech terminach:

30 maja w godzinach 10:00-12:00,

31 maja w godzinach 10:00-12:00,

1 czerwca w godzinach 10:00-12:00.

Bezpośredni link do spektaklu: https://bit.ly/baj-maluch-online

Nowy Teatr

Nowy Teatr zaprasza wszystkie dzieci na wydarzenia online: dwa dziecięce spektakle – Indianie w reż. Justyny Sobczak i „Piotruś Pan” w reż. Łukasza Kosa (we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN). Odbędą się również warsztaty plakatowe z Małgorzatą Wrzosek, a Andrzej Chyra przeczyta „Marvina” Marty Guśniowskiej.

Więcej info: https://www.facebook.com/events/982326088831927/

Żelazowa Wola

Muzeum w Żelazowej Woli oferuje na Dzień Dziecka szereg atrakcji online, m.in.: koncerty edukacyjne dedykowane dzieciom z wybranymi miniaturami tanecznymi Chopina i komentarzem do utworów,  czytanie fragmentów najnowszej publikacji NIFC dla dzieci poświęconej Fryderykowi w Żelazowej Woli, spacer wirtualny po parku śladem rzeźb, pomników i najstarszych drzew. Filmy i materiały edukacyjne będą udostępniane w niedzielę 31 maja 2020 r. na kanale YouTube oraz Facebooku Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. 

Więcej info: https://muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/aktualnosci/1268

Joanna Barczuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!