Close
„Daleko” – intymny dziennik z czasów zarazy

„Daleko” – intymny dziennik z czasów zarazy

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym projektem Fundacji Artystycznej MŁYN. Opowiadanie „DALEKO” Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej to literacka próba spojrzenia na sytuację trwającej epidemii z perspektywy kobiety – matki, żony, kochanki, osoby spełniającej się zawodowo i próbującej zarazem zapanować nad codziennością swojej rodziny. 

W najbliższy czwartek, 11 czerwca, o godz. 21:00, na fanpage’u FB i kanale Youtube Teatru MŁYN odbędzie się czytanie ostatniego już, czwartego odcinka opowiadania. Link do tansmisji:https://bit.ly/2AZxz1y

Wcześniejsze odcinki są dostępne na stronie http://mlyn.org/portfolio/daleko/

To kolejny projekt z cyklu MŁYN W DOMU dla dorosłych.

Narratorka z opowiadania „Daleko” za wszelką cenę stara się utrzymać kontrolę nad swoim życiem i pozornie jej się to udaje. Przynosząca sukcesy praca, dom, mąż, dwójka dzieci. Przy bliższym spojrzeniu dostrzeżemy pęknięcia: kryzys w małżeństwie i potajemne spotkania z kochankiem, trudności wychowawcze, coraz mniejsza satysfakcja z życia zawodowego. Gdy wybucha epidemia, rodzina postanawia wyjechać do domku na wsi. Izolacja, strach, niepewność, konieczność ciągłego przebywania ze swoją rodziną – to wszystko sprawia, że bohaterka zaczyna przyglądać się bliżej swojemu życiu, relacjom, wyborom. 

Tak o swojej prozie pisze Natalia Fijewska-Zdanowska: „Daleko” to osobisty dziennik kobiety, która zmaga się ze swoim życiem w obliczu epidemii. Ale epidemia to tylko tło wydarzeń dużo bardziej bolesnych, ważnych, podstawowych. Bohaterka „Daleko” to postać fikcyjna, ale skonstruowana na podstawie moich własnych przeżyć, oraz przeżyć bliskich mi osób w pierwszych dniach epidemii. To bunt przeciwko udawaniu, że świetnie sobie radzimy, a naszym największym problemem są wybory prezydenckie i niemożność pójścia do lasu. To opowieść o zmianie, która sięga dużo głębiej i doświadcza nas w sposób, w jaki nic jeszcze w naszym życiu nas nie doświadczyło. Co zrobił maleńki wirus z Wuhan z naszymi rodzinami, dziećmi, związkami, relacjami? Z naszym życiem zawodowym i życiem seksualnym? Z naszym poczuciem własnej wartości i naszą tożsamością?

To opowieść dla wszystkich, którzy mają wrażenie, że ich życie wywróciło się do góry nogami. Dla wszystkich, którzy zmagają się z bliskimi relacjami. Dla wszystkich, którzy się boją. Dla wszystkich, którzy potrzebują porozmawiać o tym, co się nam przydarza. Ale porozmawiać naprawdę – a nie tylko popatrzeć na lukrowane zdjęcia z filtrem. Dla wszystkich, którzy mają ochotę pochylić się nad obecną sytuacją i obdarzyć ją nie tylko komentarzem, ale także refleksją.

Dodamy od siebie, że w historii tej – częściowo przynajmniej –  odnajdą się kobiety, które, podobnie jak bohaterka „Daleko”, dzierżą rodzinne stery w próbach zapanowania nad życiem rodzinnym i zawodowym w czasach zarazy. 

Po wysłuchaniu trzech części opowiadania (w świetnej interpretacji Zuzanny Fijewskiej-Maleszy!), czekamy z niepokojem na to, jak ta historia się zakończy. Czy nastąpi jakieś przesilenie oczyszczające relacje w tej rodzinie? Czy wszyscy jej członkowie wyjdą z tego cało? Czy wywołany przez pandemię strach oraz niepewność o przyszłość zmienią coś w ich wzajemnym nastawieniu do siebie? A może nie uda im się wyrwać z utartych schematów?

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania opowiadania, a także do śledzenia innych artystycznych projektów Fundacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!