Close
Wsparcie, czyli to, czego przedsiębiorcza mama potrzebuje najbardziej

Wsparcie, czyli to, czego przedsiębiorcza mama potrzebuje najbardziej

Jestem mamą, a jaka jest Twoja supermoc? – to zdanie mogłaby sobie powtarzać każda mama każdego dnia i nie byłoby to nadużycie. Codzienne zmagania z łączeniem opieki nad dzieckiem z pracą, domem, rodziną i wszystkimi innymi aktywnościami, wymaga nie lada umiejętności. My wiemy, że kobiety radzą sobie z tym świetnie. Ale wiemy też, że robią to ogromnym kosztem, kosztem siebie. To dlatego część mam po urodzeniu dziecka zaczyna się zastanawiać „co dalej?”

Każda mama wie, że życie po urodzeniu dziecka już nigdy nie będzie takie, jak kiedyś. Świat staje na głowie, zmieniają się priorytety, przewartościowuje życie. Ta mała istotka staje się centrum całego świata. Powrót do pracy etatowej, kiedy traci się z oczu dziecko na 8 godzin (a często i więcej), jest dla wielu mam nie do przyjęcia. Jest to tym trudniejsze, że pracodawcy nie wspierają kobiet w powrocie do pracy i łączeniu jej z życiem rodzinnym.


Ponad połowa mam deklaruje, że nie mam możliwości decydowania o czasie rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy*.


Możliwość pracy zdalnej jest również niedostępna dla większości rodziców. Według raportu „Rodzice w pracy. Życie na pełen etat.” najbardziej pożądane przez rodziców benefity, które ułatwiłyby im łączenie życia zawodowego z rodzinnym, są zapewniane przez co najwyżej 20% firm zatrudniających ojców i matki**. To sprawia, że kobiety coraz częściej nie chcą wracać na etat po urodzeniu dziecka. Mnie chcę zaprzepaścić tego, na co dzień w dzień pracowały, nie chcą stracić z dzieckiem kontaktu na 8 godzin dziennie.

Jednak kobiety nie chcą także całkowicie rezygnować z rozwoju zawodowego. Mają ambicje, mają marzenia, mają plany. Chcą w końcu wprowadzić w życie to, o czym zawsze marzyły. Chcą pracować na własnych zasadach. Wtedy pojawia się pomysł „otworzę własną firmę”. Zakładają więc swoje biznesy w nadziei, że to złoty środek na pogodzenie opieki nad dzieckiem i rozwoju zawodowego. Z optymizmem patrzą w życie i wierzą, że im się uda.

Niestety zamiast wsparcia często słyszą od innych „Nie da się pogodzić macierzyństwa z rozkręcaniem własnego interesu”, “etat to przecież pewna przyszłość, po co z niego rezygnować”, “nie znasz się na prowadzeniu biznesu, jak chcesz się wybić?”

Z pomocą przychodzi Klub Przedsiębiorczych Mam. To społeczność kobiet, które chcą założyć swój biznes, już go prowadzą lub chcą pracować na własnych warunkach po to, aby skutecznie łączyć pracę z rolą zaangażowanego rodzica. Opiera się na spotkaniach – na żywo oraz online – podczas których kobiety przede wszystkim wspierają się wzajemnie. Mogą porozmawiać o tym, co je trapi, co sprawia im trudność, o codziennych wyzwaniach związanych z rozwijaniem swojej firmy przy jednoczesnej opiece nad dzieckiem. Wsparcie to podstawowa wartość, jaką daje Klub Przedsiębiorczych Mam. Nikt bowiem tak dobrze nie zrozumie przedsiębiorczej mamy jak druga przedsiębiorcza mama.

Nikt już chyba nie ma wątpliwości co do tego, że łączenie opieki nad dzieckiem z życiem zawodowym jest trudne. Jednak można to robić na własnych zasadach.

Mamy to superbohaterki. A przedsiębiorcze mamy to superbohaterki do kwadratu!


* Badanie GUS „Praca a obowiązki rodzinne w II kwartale 2018 r.” wykonane  (na podstawie wstępnych wyników badania modułowego BAEL)

** Raport Pracuj.pl, „Rodzice w pracy. Życie na pełen etat” Badanie zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia


Klub Przedsiębiorczych Mam powstał po to, aby wspierać kobiety, które chcą rozwijać się zawodowo, jednocześnie nie rezygnując z bycia zaangażowanym rodzicem. Do tej pory spotkania odbywały się na żywo, teraz przeniosły się do sieci. Dzięki temu ich zasięg jest dużo większy i każda mama, bez względu na sytuację czy miejsce zamieszkania, może wziąć w nich udział. K

Klub Przedsiębiorczych Mam jest projektem fundacji Rodzic w mieście.

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!