Close
Własna firma i dziecko – czy to się w ogóle da połączyć?

Własna firma i dziecko – czy to się w ogóle da połączyć?

Urodzenie dziecka to niezwykle ważny moment w życiu każdej kobiety. Zmienia się całe dotychczasowe życie, przestawiają priorytety. Ta mała istota staje się centrum świata. Jednak po jakimś czasie kobietom przestaje wystarczać bycie wyłącznie mamą. Chciałyby spełniać się również zawodowo. Rodzi się pytanie, jak pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem, żeby nie zaniedbywać ani swoich potrzeb, ani macierzyństwa?

Czy własna firma to przepis na sukces?

Wiele kobiet zaczyna zastanawiać się nad założeniem działalności gospodarczej. Są przekonane, że to pozwoli im pracować w swoim tempie, wtedy kiedy chcą, bez konieczności pozostawania bez kontaktu z dzieckiem przez wiele godzin dziennie. Praca na etat, choć często  daje poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego, nie pozwala kobiecie na bycie zaangażowanym rodzicem. To między innymi dlatego kobiety zakładają własne firmy. Według raportu Pracuj.pl „Rodzice w pracy. Życie na pełen etat”, w 2018 roku 5% kobiet zdecydowało się na otworzenie swojej działalności gospodarczej po urodzeniu dziecka*. Wydaje się to niewiele, jednak  jest to aż 19 000 nowych firm zarejestrowanych przez mamy**!

Otworzenie własnej firmy to nie jednak „bułka z masłem”. Firma sama się nie rozkręci, trzeba włożyć wiele wysiłku w to, aby zdobyć klientów, dotrzeć z informacją o swoich produktach bądź usługach do zainteresowanych, wypromować się i przede wszystkim stworzyć to, co chce się innym zaoferować. Jak znaleźć w tym wszystkim czas dla dziecka i jednocześnie nie pracować po nocach?

Podczas spotkania Klubu Przedsiębiorczych Mam Online, które odbyło się 20 maja 2020 roku, na zaproszenie Agnieszki Jeżewskiej, liderki KPM Piaseczno, Magda Bagnicka-Wojno współzałożycielka Centrum Nowoczesnej Edukacji i opieki domowej Mali Konstruktorzy, opowiedziała o tym, jak łączy życie zawodowe z opieką nad dzieckiem. Przeczytajcie jej wskazówki.

Planuj, planuj i jeszcze raz planuj

Ustal sobie w ciągu dnia ile czasu chcesz poświęcić na pracę. Nie musi to być 8 godzin, czase 2-3 godziny wystarczą, aby zrobić coś, z czego będziesz zadowolona. Łatwo mówić, trudniej wykonać. Dzieci są bowiem nieprzewidywalne i nawet, jeśli sobie coś zaplanujemy, to nie zawsze (a raczej prawie nigdy) udaje nam się to osiągnąć. Tu z pomocą przychodzi drugi punkt.

Bądź elastyczna i wybaczaj sobie

Nie udało Ci się popracować podczas drzemki dziecka? Zrób to kiedy Twój mąż/partner/ojciec dziecka wróci do domu z pracy i przejmie malucha. Nie dasz rady danego dnia popracować w ogóle? Nie rób sobie wyrzutów. Każdemu zdarzają się gorsze dni, ale to nie znaczy, że nie dasz rady. Wybaczaj sobie potknięcia i pomyśl o tym, że kolejny dzień będzie lepszy.

Rozmawiaj szczerze z ludźmi wokół Ciebie

Porozmawiaj ze swoim partnerem o swoich marzeniach i planach. Ustalcie w jakim stopniu jest w stanie pomóc Ci w ich realizacji. Ustalcie grafik opieki nad dzieckiem, według niego będziesz w stanie lepiej zaplanować sobie czas na pracę.

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem

Jeśli masz już starsze, kilkuletnie dziecko, wyjaśnij mu co robisz, czym się zajmujesz zawodowo i dlaczego to dla Ciebie ważne. Może od razu nie będzie zadowolone, że zamiast się z nim bawić, siadasz czasem do pracy. Jednak z czasem zobaczy, że daje Ci to dużo radości i łatwiej będzie mu to przyjąć.

Proś o pomoc

Nie musisz robić wszystkiego sama. Skorzystaj z pomocy rodziny czy przyjaciół w ogarnianiu codziennych zadań. Zobaczysz, że wokół Ciebie jest wiele osób chętnych do pomocy, wystarczy im tylko powiedzieć, że jej potrzebujesz.

Nie zapominaj o sobie!

Potraktuj siebie i swoje potrzeby jako ważne. Przeznacz każdego dnia choć 15 minut tylko dla siebie. Zapisz to w kalendarzu jako zadanie do wykonania i potraktuj z równą powagą, jak obowiązki domowe czy zawodowe. Pamiętaj, że tylko wtedy, kiedy zadbasz o siebie, będziesz mogła zadbać o innych.

Cytat pochodzi ze spotkania Klubu Przedsiębiorczych Mam Online, które odbyło się 25 czerwca. Gościem Agnieszki Gasparskiej, liderki KPM Warszawa, była Joanna Michalak-Szubarga, akredytowana mentorka i coach kryzysowy, twórczyni idei Szczęśliwy Koniec Świata.

* Dane GUS „Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w 2018 r.”

** Raport Pracuj.pl, „Rodzice w pracy. Życie na pełen etat” Badanie zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia


Klub Przedsiębiorczych Mam powstał po to, aby wspierać kobiety, które chcą rozwijać się zawodowo, jednocześnie nie rezygnując z bycia zaangażowanym rodzicem. Do tej pory spotkania odbywały się na żywo, teraz przeniosły się do sieci. Dzięki temu ich zasięg jest dużo większy i każda mama, bez względu na sytuację czy miejsce zamieszkania, może wziąć w nich udział.

Klub Przedsiębiorczych Mam jest projektem fundacji Rodzic w mieście.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!