Close
Rok z życia przedsiębiorczych mam

Rok z życia przedsiębiorczych mam

Kiedy w zespole Klubu rozmawiałyśmy na początku roku 2020 o tym, jak wyobrażamy sobie projekt za rok, żadna z nas nie powiedziałaby, że będziemy w tym miejscu, którym jesteśmy. Żadna z nas też nie przypuszczałaby, że spotkamy się z takimi trudnościami, z jakimi przyszło nam się mierzyć. Nikt nie ma bowiem wątpliwości, że rok 2020 był nieprzewidywalny i pełen niespodzianek, nie zawsze tych przyjemnych. Z jakim efektem Klub Przedsiębiorczych Mam kończy ten rok? Przeczytajcie koniecznie.

Tworzymy sieć Klubów w całej Polsce

Klub Przedsiębiorczych Mam istnieje od dawna. Jednak działał on głównie w Warszawie. Wierzymy w jego ideę i moc, jaką niesie przedsiębiorczym mamom, dlatego zamarzyłyśmy o tym, aby Kluby istniały w całej Polsce. Dlatego postanowiłyśy stworzyć sieć Klubów, aby każda mama z niemal każego zakątka kraju, mogła znaleźć spotkania blisko siebie.

Na ten pomysł wpadłyśmy we wrześniu 2019 roku. Wtedy to zaczęłyśmy szukać mam, kobiet pełnych energii i zapału do działania, które będą chciały stworzyć Klub Przedsiębiorczych Mam w swoim mieście. I tak po kolei dołączały do nas liderki z Gdańska, Wrocławia, Torunia, Lesznowoli oraz Gdyni. Z liczbą 6 klubów zakończyłyśmy rok 2019. Miałyśmy
oczywiście ochotę na więcej. Z pomocą przyszedł nam Narodowy Instytut Wolności, który uwierzył w nas projekt i zdecydował się go sfinansować. I tak, dzięki naszemu ogromnemu zapałowi i intensywnym działaniom wspieranym przez NIW, sieć Klubów powiększyła się do 25!

Dzisiaj Kluby Przedsiębiorczych Mam działają na tereniu 25 miast w Polsce, w każdym województwie znajduje się co namniej jeden Klub. Na mapie zobaczycie, gdzie można nas znaleźć. Jeśli chcecie lepiej poznać nasze liderki, zapraszamy do odwiedzenia naszej STRONY WWW KPM.

Jak spotykać się, kiedy wprowadzono zakaz spotkań?

Rok 2020 zaczęłyśmy z ogromnym entuzjazmem. Co chwilę zgłaszały się do nas mamy chętne do tego, aby poprowadzić Klub w swoim mieście. Jednak nagle, z zaskoczenia, przyszła do nas pandemia i marcowy lockdown. Z dnia na dzień okazało się, że spotkania na żywo, istota naszego Klubu, są niemożliwe do zorganizowania.

Czy poddałyśmy się? Nie! Szybko przeniosłyśmy nasze spotkania do sieci. Okazało się, że w sferze wirtualnej również można nawiązywać relacje, wymieniać doświadczenia, uczyć się, wspierać i motywować do działania. Spotkania online ruszyły pełną parą. To, co było dla nas nowe i zagadkowe, okazało się strzałem w dziesiątkę – dzięki spotkaniom online mogłyśmy dotrzeć do mam w CAŁEJ Polsce.

Halina Bernatt, liderka KPM Wałbrzych, prowadzi spotkanie onlinez Sylwią Petryną

Nasze liderki, choć dla wielu prowadzenie spotkań online było nowością, wykazały się nie lada odwagą, pokonały własne lęki.

W czerwcu nasza radość wróciła, kiedy zdjęto zakaz spotykania się i otwarto miejsca kultury i rozrywki. Dzięki temu w kilku miejscach zorganizowałyśmy spotkania na żywo. To było niesamowite doświadczenie, ponieważ mamy były ogromnie stęsknione za spotkaniami w realu, dlatego z jeszcze większym entuzajzmem niż zwykle dołączały do nas.

Nasza radość nie trwała jednak długo – jesienią zakaz organizowania spotkań wrócił. Jednak tym razem byłyśmy na to przygotowane i bez większych przeszkód kontynuowałyśmy spotkania online.

Jaki jest tego efekt? W ciągu całego roku 2020 zorganizowałyśmy:

 • 20 spotkań KPM na żywo
 • 26 spotkań KPM online
 • 10 spotkań KPM przy kawie

Już teraz wiemy, że bez względu na sytuację epidemiczną, spotkania online zostaną z nami na zawsze 🙂 Jednak tęsknimy za spotkaniami na żywo i mocno liczmy na to, że już wkrótce znów będą możliwe.

Konferencja z zaskakującym happy endem

Konferencja Przedsiębiorczej Mamy to było nasze marzenie. Podczas jednej z zespołowych rozmów padło zdanie “nie myślmy tylko o tym, ale wprowadźmy to w życie – zróbmy konferencję dla mam”! Jednak w najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewałyśmy się, że będziemy mogły zrealizować to marzenie tak szybko i z takim rozmachem. Po raz kolejny okazało się, że dla mam nie ma rzeczy niemożliwych i postanowiłyśmy to marzenie wcielić w życie.

Zaczęłyśmy przygotowania, szukanie sali, zapraszanie prelegentów – wszystko szło zaskakująco gładko. Do czasu…. Na miesiąc przed datą konferencji okazało się, że zorganizowanie jej na żywo nie będzie możliwe. Czy to nas zniechęciło i zmusiło do wycofania się z pomysłu? Nie! Szybka burza mózgów i plan konferencji został ekspresowo zmodyfikowany. W końcu przedsiębiorcze mamy są mistrzyniami dostosowywania się i zarządzania kryzysowego 😉 Przesniosłyśmy konferencję do sieci. I to był strzał w dziesiątkę! Choć uwielbiamy spotkania na żywo i tę energię, która się wtedy tworzy, to w ten sposób mogłyśmy dotrzeć do znacznie większej liczby mam. O szczegółach przygotowywania konferencji i zakulisowych ciekawostkach możecie poczytać TUTAJ.

I tak oto, 26 listopada odbyła się Konferencja Przedsiębiorczej Mamy Online. Pełne nerwów, ale i ekscytacji, zaczęłyśmy to wydarzenie.

Podczas 4 godzin na scenie wystąpiłó 16 prelegentek – kobiet, mam, przedsiębiorczyń i działaczek, które opowiadały o swoich doświadczeniach, łączeniu pracy z opieką nad dziećmi, wyzwaniach oraz trudnych decyzjach, które musiały podjąć. Ale także o sukcesach, radościach i wspaniałych efektach, jakie może przynieść łączenie opieki nad dzieckiem i prowadzenie własnego biznesu.

Wśród wspomnianych wcześniej prelegentek znalazły się:

 • Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet,
 • Zuzanna Rudzińska-Bluszcz kandydatka na Rzeczniczkę Praw Obywatelskich,
 • Katarzyna Łodygowska matkaprawnik.pl, prawniczka, przedsiębiorczymi i blogerka.
 • Magda Macyszyn, coach, współzałożycielka Klubu Przedsiębiorczych Mam,
 • lokalne liderki klubów KPM: Anna Chomiak , Anna Rykała, , Agnieszka Kowalczyk, Halina Bernatt, Lucyna Seretny, Olga Kilian-Winnicka,
  Paulian Wronecka oraz Sylwia Tazbir.
 • przedsiębiorcze mamy z sukcesem prowadzące swoje firmy: Katarzyna Łodygowska Matka Prawnik, Katarzyna Płaza-Piekarzewska (Zapytaj Położną), Aleksandra Piotrowska (Karmiuszka), Ewa Harassek (Boomy), Dominika Wójcicka (Baby Muka) oraz Agnieszka Oleszczuk (24hugs).

W całym przedsięwzięciu mieliśmy wsparcie oraz możliwość współpracy z niesamowitymi partnerami.

Sponsorami konferencji byli: Hebe – sponsor strategiczny, Akademia.pl – sponsor strategiczny, Mubi.pl – sponsor główny.

Konferencja odbywała się pod patronatem: Prezydenta m.st Warszawy Rafała Trzaskowskiego, portalu ngo.pl oraz Centrum Kreatywności Targowa.

Efekt Konferencji zaskoczył nas wszystkie.

 • Konferencję obejrzało ponad 1360 osób
 • Na link z nagraniem konferencji zapisało się ponad 500 osób
 • Wydarzenie na Facebooku dotarło do 14 834 osób
 • 7220 wysłanych wiadomość maili z informacją o Konferencji

Dostałyśmy od uczestniczek mnóstwo ciepłych słów oraz entuzjastycznych recenzji. To było dla nas ogromne podziękowanie oraz potwierdzenie, że to, co robimy, jest ważne, i realnie wpływa na życie wielu kobiet.

Notatki wizualne wykonała dla nas Iwona Molęda Sketchnoting

Najlepszym wsparciem dla kobiety jest druga kobieta

Powyższe zdanie to idea naszych wszelkich działań. Organizując Konferencję chciałyśmy pokazać, że tak właśnie jest. Dla nas ten dzień to także niezwykłe wydarzenie w historii klubu. Ambasadorkami Klubu Przedsiębiorczych Mam zostały niezwykłe kobiety. Będą nas wspierały w działaniach Klubu tak abyśmy mogły dotrzeć do kolejnych przedsiębiorczych mam.

Ambasadorki KPM
Dominika Wójcicka (Baby Muka), Katarzyna Łodygowska Matka Prawnik, Katarzyna Płaza-Piekarzewska (Zapytaj Położną), Ewa Harassek (Boomy) oraz Agnieszka Oleszczuk (24hugs). 

Sukces ma wiele matek

Kiedy z całym zespołem Klubu Przedsiębiorczych Mam podjęłyśmy decyzję o stworzeniu ogólnopolskiej sieci klubów, nie spodziewałyśmy się takich efektów. Publikując po raz pierwszy informację o poszukiwaniu lokalnych liderek nie liczyłyśmy na tak ogromny odzew. Dzisiaj, po roku intensywnej pracy, możemy powiedzieć – zrobiłyśmy to! Przedsiębiorcze Mamy opanowały Polskę.

W Twoim mieście nie ma Klubu Przedsiębiorczych Mam? Chciałabyś inspirować inne mamy do działania? Zgłoś się i zostań lokalną liderką KPM. Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ


Klub Przedsiębiorczych Mam powstał po to, aby wspierać kobiety, które chcą rozwijać się zawodowo, jednocześnie nie rezygnując z bycia zaangażowanym rodzicem. Do tej pory spotkania odbywały się na żywo, teraz przeniosły się do sieci. Dzięki temu ich zasięg jest dużo większy i każda mama, bez względu na sytuację czy miejsce zamieszkania, może wziąć w nich udział.

Klub Przedsiębiorczych Mam jest projektem fundacji Rodzic w mieście.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

 • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
 • jak ciekawie spędzić weekend;
 • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
 • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
 • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!