Close

Poprawki do projektu ustawy o dyrektywie work-life balance. Czy chcemy w Polsce równego podziału obowiązków?

Czy chcemy, żeby oboje rodzice tak samo się angażowali w opiekę nad dziećmi? Czy chcemy, żeby i mężczyźni i kobiety korzystali z urlopów rodzicielskich po narodzinach dziecka? Tak, chcemy i walczymy o te zmiany od 2021 roku! Ale rząd nie chce. I nie nie interesują go poprawki do projektu ustawy o dyrektywie work-life balance.

Wczoraj na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odrzucono proponowane przez organizacje pozarządowe zmiany:

  • o wyższym zasiłku za urlop rodzicielski dla ojców!
  • dotyczącą rodziców, których nie zdążyły objąć nowe przepisy!
  • dotyczącą samodzielnych matek, które nie mogą przekazać części urlopu ojcu.

Tak wczorajszą decyzję Komisji komentuje nasza prezeska, Agnieszka Krzyżak-Pitura:

„Wczoraj podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, na którym odbyło się drugie czytanie ustawy wdrażającej dyrektywę work-life balance, zarówno posłowie rządzącej prawicy, jak i przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nie przychylili się do postulatów organizacji społecznych przedstawionych przez posłanki klubu Lewica. Postulaty te dotyczyły zwiększenia wynagrodzenia dla ojców na urlopie rodzicielskich.

Minister Stanisław Szwed, który reprezentował resort na tym spotkaniu, wskazywał, że kwestia pieniędzy nie gra tutaj roli i ojcowie nie chcą brać dni opieki na swoje dzieci, co widać po statystykach dotyczących urlopów ojcowskich. Tutaj Ministerstwo posłużyło się danymi, wg których jedynie 29% ojców korzysta z urlopu ojcowskiego, co nie pokrywa się z danymi raportowanymi przez ZUS.

Dodatkowo ani do Ministerstwa, ani do posłów prawicy nie przemówiły argumenty, że dodatkowe 9 tygodni urlopu to rozwiązanie tylko dla części rodziców, tych, którzy nie są zdecydowani, żeby oddać dziecko do placówki opiekuńczej po roku, bądź dla takich, którzy czekają na nową rekrutację w tych placówkach. W ten sposób rodzice dzieci, którzy muszą poczekać 2-3 miesiące na wrzesień i adaptację w żłóbku najczęściej wybierają zaległe urlopy wypoczynkowe bądź bezpłatne dni urlopowe. Albo matki przechodzą na kilka miesięcy na urlop wychowawczy.

Dlatego jedynie zachęta finansowa, a tak naprawdę niestawianie rodziny przed sytuacją, w której tracą 30% dochodu, może doprowadzić do tego, że to ojcowie zajmą się wtedy opieką nad dziećmi. Propozycja, aby uprościć kwestie zasiłków na urlopach związanych z opieką nad dziećmi, która wyszła od Rzecznika Praw Obywatelskich, również została zignorowana. RPO zaproponował, żeby nieprzenoszalna część urlopu rodzicielskiego była płatna 100%. W ten sposób zarówno część urlopu rodzicielskiego, która należy się tylko matce, jak i ta część, która należy się tylko ojcu, byłaby płatna 100%. Nie byłoby wtedy mowy o dyskryminacji kogokolwiek ani też o uśrednianiu zasiłków, o czym mówi Ministerstwo.

Jesteśmy rozczarowane tą postawą, mamy poczucie, że rodzina i kwestie demograficzne nie są faktycznym priorytetem dla rządu i że rządzący nie widzą różnicy między literą prawa a rzeczywistością. Ciągłe podpieranie się tym, że mamy dobre prawo, które jest dobrze skonstruowane, nie powoduje jednak, że jest ono respektowane. Matki są dyskryminowane na rynku pracy, ojcowie nie korzystają z przysługujących im urlopów na opiekę nad dzieckiem. I dzieje się to dlatego, że nie ma wystarczających zachęt, nie ma wystarczającej edukacji i nie ma ogólnego klimatu społecznego, który wspiera rodziców. Dlatego proponowane przez Ministerstwo zapisy wdrażające dyrektywę work-life balance są bardzo zachowawcze i są straconą szansą na wprowadzenie odpowiadających rzeczywistości XXI wieku rozwiązań, jakich oczekują rodzice”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!