Close

Sejm przegłosował ustawę o dyrektywie work-life balance. Dlaczego nie jest to dobra wiadomość?

8 lutego 2023 roku Sejm przegłosował ustawę o dyrektywie work-life balance, która zmieni przepisy Kodeksu Pracy. Niestety podczas głosowania odrzucono wszystkie poprawki, które mogłyby zagwarantować wprowadzenie rzeczywistej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pracowników. Nasze zaangażowanie w to, żeby przepisy naprawdę wspierały pracujących rodziców, a przy okazji zmieniły sytuację kobiet na rynku pracy, opisywałyśmy już wcześniej. Dzisiaj chcemy podsumować ostatni, bardzo pracowity tydzień Fundacji Rodzic w mieście.

Od dawna zajmujemy się sytuacją kobiet na rynku pracy.

Spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Sytuacji Kobiet na Rynku Pracy

W poniedziałek 6 lutego wzięłyśmy udział w spotkaniu zespołu, które zorganizowały (po raz kolejny) przedstawicielki klubu parlamentarnego Lewica — Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Katarzyna Ueberhan i Magdalena Biejat.

Spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Sytuacji Kobiet na Rynku Pracy

Podczas spotkania Zespołu omawiałyśmy propozycje poprawek do projektu ustawy o dyrektywie work-life balance. Trzy najważniejsze z punktu widzenia pracujących rodziców zapisy, których zabrakło w ustawie to:

  • Podwyższenie wysokości zasiłku za urlop rodzicielski da ojców. Proponowane przez rząd 70% nie zachęci rodzin do podzielenia się urlopem, a ojców do zostania w domu z dzieckiem i rezygnacji z 30% wynagrodzenia. 
  • Objęcie nowymi przepisami i dłuższym urlopem rodziców, którzy czekali na wprowadzenie zmian w Kodeksie Pracy w wyznaczonym przez UE terminie 2 sierpnia 2022 roku. Rodzice dzieci urodzonych po tej dacie stracili możliwość skorzystania z nowych przepisów z powodu opieszałości rządu.
  • Przekazanie „nieprzenoszalnego” urlopu dla drugiego rodzica samodzielnym matkom, które nie mogą przekazać części urlopu ojcu.

Podsumowanie posiedzenia można obejrzeć na naszym facebookowym profilu.

Konferencja prasowa przed posiedzeniem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny

O godzinie 16:00 zorganizowałyśmy przed budynkiem Sejmu konferencję prasową, na której przedstawiłyśmy nasze postulaty i  propozycje poprawek. Mówiłyśmy też o petycji „Chcemy równego wynagrodzenia za urlop rodzicielski dla matek i ojców”, pod którą zbierałyśmy podpisy wspólnie z Akcja Demokracja.

Posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny

O godzinie 17:00 rozpoczęło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i drugie czytanie projektu ustawy o dyrektywie work-life balance. 

Posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny

Posłowie rządzącej prawicy i przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej odrzucili poprawki organizacji społecznych przedstawione przez posłanki opozycji. Co więcej, Minister Stanisław Szwed, który reprezentował resort na tym spotkaniu, mówił, że kwestia pieniędzy nie gra tutaj roli i ojcowie nie chcą brać dni opieki na swoje dzieci, co widać po statystykach dotyczących urlopów ojcowskich. Zdaniem Pana Ministra zwiększenie wynagrodzenia dla ojców na urlopie rodzicielskich nic w tej sytuacji nie zmieni.

Posiedzenie Komisji skomentowała nasza prezeska, Agnieszka Krzyżak-Pitura.

Głosowanie nad ustawą o dyrektywie work-life balance

8 lutego Sejm przegłosował ustawę o dyrektywie work-life balance. Dlaczego nie mamy się z czego cieszyć? Przecież nowelizacja Kodeksu Pracy oznacza wprowadzenie (w końcu) 9 tygodni nieprzenoszalnego urlopu dla drugiego rodzica!

Tak, ale wszystkie poprawki do ustawy zostały odrzucone. Niestety, rząd nie skorzystał z okazji, aby realnie wpłynąć na zmiany społeczne w Polsce. Podwyższenie wysokości zasiłku mogło zachęcić ojców do częstszego korzystania z urlopów rodzicielskich. Mieliśmy zatem szansę na wprowadzenie przepisów, które zachęcają do równego (a przynajmniej równiejszego) dzielenia się opieką nad dzieckiem przez rodziców. Do pokazania, że dziecko pojawia się w rodzinie, a nie „przytrafia matce”, a w związku z tym oboje rodzice angażują się w opiekę nad nim i potrzebują przerwy w pracy, kiedy zostają rodzicami.

Czy to koniec naszego zaangażowania we wdrożenie dyrektywy w Polsce? Nie! Ustawa trafi teraz do Senatu (i niewykluczone, że wróci do Sejmu), potem musi ją podpisać prezydent. Do tego czasu jest jeszcze szansa na zmiany i wprowadzenie w Polsce przepisów, które nie dyskryminują ojców i wspierają pracujących rodziców.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!