Close
Petycja do ZUS o godne traktowanie matek!

Petycja do ZUS o godne traktowanie matek!

Wstrzymywanie świadczeń kobietom w ciąży jest nieludzkie i łamie prawa konstytucyjne!

 

Dlaczego się tym zajmujemy?

 

 • ZUS od lat nieludzko traktuje przyszłe matki wstrzymując wypłatę zasiłków. Proceder nasila się w ostatnich latach, a czynności wyjaśniające zakładu potrafią trwać długie miesiące. W 2021 r. ZUS 

 • Wstrzymywanie zasiłków łamie podstawowe prawa i zostawia kobiety w ciąży bez środków do życia. Dzisiaj sprawa dotyczy naszej fundacyjnej koleżanki. Ale wiemy, że jej sytuacja nie jest jednostkowa. Kobiet pokrzywdzonych przez ZUS są tysiące!

 • Państwo powinno otaczać matki i przyszłe matki szczególną opieką. Oczekiwanie na dziecko powinno być czasem spokoju, a nie dodatkowego stresu wywoływanego przez instytucję państwową. Art. 71 ust. 1 Konstytucji RP stanowi bezpośredni wyraz zasady opieki i ochrony państwa nad rodziną. Art. 71 ust. 2 Konstytucji RP jest uszczegółowieniem ustrojowej zasady ochrony macierzyństwa: „Matka przed i po urodzeniu dziecka ma prawo do szczególnej pomocy władz publicznych, której zakres określa ustawa„. Przepis ten łączy się bezpośrednio z zasadą ochrony macierzyństwa.

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
ul. Szamocka 3, 5
01-748 Warszawa

Apelujemy o natychmiastowe zaprzestanie procederu wstrzymywania wypłaty zasiłków chorobowych wynikających ze złożenia zaświadczenia o niezdolności pracy w czasie ciąży, a także po urodzeniu dziecka, wynikającego z przebywania na urlopie macierzyńskim. 

Czas ciąży i urlopu macierzyńskiego powinien być czasem spokoju, a nie dodatkowego stresu wynikającego z kontroli urzędu. Wstrzymywanie wypłaty należnych świadczeń na czas kontroli ich podstawy jest nieludzkim traktowaniem matek, które pozbawia je środków do życia i narusza podstawowe prawa konstytucyjne. 

  Historia Karoliny. 

   

  Karolina od lat działa na rzecz praw kobiet w Polsce. Od 15 lat jest aktywna zawodowo. Jest częścią naszego zespołu. 

  Karolina ma dwoje dzieci, 7 letnią córkę i 5,5 letniego syna. Za miesiąc na świat przyjdzie najmłodsza córeczka. 

  Karolina od 3 miesięcy nie ma środków do życia! Powód? Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza jej podstawę do wypłacenia zasiłku chorobowego. Mimo wieloletniej historii zatrudnienia i prawidłowo odprowadzonych składek. 

  Jak możecie się domyślić, skończyły jej się oszczędności. Jej dzieci nie pojechały w tym roku na wakacje. Najgorsze jest to, że sytuacja Karoliny nie jest jednostkowa. Takich kobiet są w Polsce tysiące. 

  Nie ma na to naszej zgody! Kontrole instytucji państwowej nie powinny nikogo pozbawiać środków do życia, a przyszłe matki powinny mieć zagwarantowane świadczenie bez względu na ich sytuację zawodową. 

  Wstrzymywanie świadczeń kobietom w ciąży jest nieludzkie i łamie prawa konstytucyjne!  Co zrobimy z petycją?

  Po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów petycję złożymy w oficjalnym trybie do ZUS, czekając na ustosunkowanie się do niej.

  Ale to nie wszystko!

  O wsparcie naszych działań będziemy prosić Rzecznika Praw Obywatelskich, o ustosunkowanie się do procederów ZUS poprosimy też nadzorujące go Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Naszym celem jest systemowa zmiana dająca wszystkim kobietom w ciąży gwarancję otrzymywania świadczenia, bez względu na status aktywności zawodowej. 

  Masz podobne doświadczenia?

  Podziel się nimi z nami! Napisz na kontakt@rodzicwmiescie.pl. Nie będziemy publikować twoich danych. Zbieramy doświadczenia kobiet, aby przedstawiać je w rozmowach z decydentami. 

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

   

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

  To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

  ZAPISZ SIE!