Close
Majówka z kulturą

Majówka z kulturą

Palec pod budkę, kto spędza majówkę w Warszawie? To niekoniecznie musi być najgorsza opcja. Komu by się chciało stać w wielogodzinnych korkach na wyjazdówkach i słono przepłacić za noclegi poza miastem? Lepiej skorzystać z uroków wyludnionej stolicy, a nasza propozycja na przyjemne i rodzinne spędzanie czasu w  te wiosenne dni to przede wszystkim duża dawka kultury. Co się będzie działo?

Dzień Flagi i Święto Konstytucji

W Łazienkach Królewskich majówka potrwa cały tydzień i będzie naszpikowana atrakcjami. 1 maja odbędzie się Piknik Europejski współorganizowany z Ambasadą Bułgarii z okazji 14. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz bułgarskiej prezydencji w Radzie UE. 2 maja odbędą się uroczyste obchody Święta Flagi, zaś 3 maja  – Święta Konstytucji. Od 1 do 6 maja w Łazienkach Królewskich odbywać się będą V Warszawskie Dni Kawaleryjskie. Podczas majówki w Łazienkach Królewskich bezpłatnie będzie można zwiedzać Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię,  Pałac Myślewicki oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. W czasie majówki w Pałacu na Wyspie bezpłatnie obejrzeć można będzie dwie wystawy czasowe: pokaz trackiego złota ze zbiorów Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii oraz prezentację kopii Konstytucji 3 maja z 1791 r., wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Z okazji Święta Flagi Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na  IX Festiwal Chorągwi (2 maja). Podczas imprezy będzie można zobaczyć żonglerkę flagami, pobawić się wraz z dworskimi kuglarzami i wziąć udział w warsztatach tańca dawnego. 3 maja w wyjątkowych wnętrzach Pałacu odbędą się warsztaty pt. „Co się wydarzyło 3 maja 1791 r.?” (wstęp: 10 pln). Dodatkową atrakcją dla uczestników zajęć  będzie możliwość wytłoczenia na prasie drukarskiej karty z jednym z artykułów Ustawy Rządowej z 1791 r. Tego dnia będzie można również wziąć udział w warsztatach kaligraficznych, podczas których uczestnicy będą przepisywać tekst konstytucji wzorem pisma polskiego, opracowanym przez Onufrego Kopczyńskiego i podanym w Nauce od dobrem piśmie z roku 1807.

2 maja Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje warsztaty plastyczne z okazji Dnia Flagi pod hasłem “Biało-Czerwona na sercach”. Na zajęciach przeznaczonych dla dzieci w wieku 5-10 lat będzie można wykonać biało czerwone przypinki w kształcie serca. Wstęp na warsztaty w cenie biletu do muzeum.

Nie tylko imprezy okolicznościowe

28 kwietnia o godz. 12 Teatr Wielki Opera Narodowa zaprasza na „Rodzinne zabawy w Wielkim”. To kolejne w sezonie spotkanie warsztatowego cyklu, którego celem jest rozwijanie wyobraźni muzycznej, tanecznej i plastycznej dzieci przez wspólną zabawę z opiekunami. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-7 lat.

W wolne majowe dni warto nadrobić zaległości muzealne. W Warszawie możemy obecnie oglądać kilka bardzo ciekawych ekspozycji dla dzieci. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na interaktywną wystawę “Wszystko wizę jako sztukę”, która jest próba oswojenia małego widza ze sztuką współczesną (szerzej o tej wystawie pisaliśmy TUTAJ).  W Muzeum Warszawskiej Pragi można zobaczyć wystawę zorganizowaną z okazji 90. Urodzin warszawskiego ZOO. Przewodnikami po niej są zwierzęta, będące jednocześnie głównymi bohaterami ekspozycji. Zwiedzający poznają historię przedwojennych słoni, wielbłądów podarowanych przez Związek Radziecki i słynnych misiów z Trasy W-Z. Na “Zabawy z kulturą” warto wybrać się do Muzeum Azji i Pacyfiku  – jest to bardzo ciekawa wystawa, poświęcona tradycyjnym zabawom i grom azjatyckim, stanowiącym bogatą spuściznę dziedzictwa kulturowego Azji. Uwaga, na tej wystawie naprawdę można się pobawić!

Joanna Barczuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!