Close
(Ty)Dzień dziecka – świętujcie z kulturą!

(Ty)Dzień dziecka – świętujcie z kulturą!

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. A raczej Dni Dziecka, gdyż atrakcyjne i wartościowe wydarzenia dla rodzin odbywają się już w najbliższy weekend, a także w pierwszych weekendach czerwca. Wiele warszawskich muzeów, teatrów, galerii i domów kultury wspólnie promuje wydarzenia kulturalne z okazji Dnia Dziecka pod hasłem „Tydzień Dziecka”. Ta inicjatywa instytucji kultury należących do sieci ADESTE odbywa się już po raz trzeci.  “Więcej kultury w Warszawie to więcej okazji do świętowania” – przekonują organizatorzy. Trudno się z tym nie zgodzić!

Przedstawiamy najciekawsze, w naszej ocenie, wydarzenia kulturalne dla dzieci, organizowane w ramach “Tygodnia Dziecka” i nie tylko.

26.05 (sobota)

FILMOTEKA NARODOWA– INSTYTUT AUDIOWIZUALNY, ul. Wałbrzyska ⅗

Kosmiczny Dzień Dziecka, od godz. 11:00, wstęp wolny (zapisy). Warsztat malowania taśmy filmowej, premiera filmowej wersji popularnej „Basi”, eksperymenty wykorzystujące maszynki optyczne z XIX wieku, prezentacja najnowszych aplikacji rzeczywistości wirtualnej oraz familijny pokaz kosmicznych filmów to tylko niektóre z propozycji jakie czekają na Was w ramach Kosmicznego Dnia Dziecka w FINA.

TEATR OCHOTY i KLUBOKAWIARNIA KRÓLESTWO WWA, M. Reja 9

Głośne czytanie dla dzieci (i rodziców!), godz. 15:00, wstęp wolny. Będzie można posłuchać najpiękniejszych bajek z całego świata, wydanych przez Wydawnictwo Dwie Siostry w serii „Polecone z Zagranicy”. Poznamy maleńkiego króla, pewnego zarozumiałego wilka oraz pięciu bardzo dziwnych przyjaciół – ich historie głośno przeczyta aktorka, Monika Pikuła Dzieci będą mogły wziąć też udział w warsztatach plastycznych do książki „Maleńki król”, poprowadzonych przez animatorkę z wydawnictwa Dwie Siostry.

27.05 (niedziela)

TEATR NOWY, ul. Madalińskiego 10/16

Dzień Dziecka w Nowym Teatrze, od godz. 10:00, wstęp wolny (bilety na MaMoMi: 20 zł). Jak co roku przez cały dzień na placu będą się odbywały rozmaite gry, zabawy podwórkowe i warsztaty. W programie:

 • Zajęcia – Ceramika Jedz Pij Lep
 • Wspólne tworzenie muralu na dziedzińcu
 • Gry podwórkowe z SowaLiską, tłumaczone angielski i ukraiński
 • Spektakl-instalacja “MaMoMi” dla dzieci w wieku 0,5-2 lata
 • Koncert zespołu MONT

MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ w WARSZAWIE, Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22

“Oświecony król” – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-7 lat, godz. 12:00, wstęp wolny (zapisy). Co to oznacza, że król jest oświecony? Czym różni się od innych władców? Czy oświecony król spędza czas ze zwykłymi ludźmi, dbając o los swoich poddanych? A może spełnia swoje ambicje artystyczne? Jak oświecony król dba o swój wizerunek? W ramach dzieci odbędą podróż do przeszłości, by poznać lepiej epokę Oświecenia.

30.05 (środa)

DOM KULTURY “REMBERTÓW”, al. Komandosów 8

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka, godz. 17:00-19:00, wstęp wolny. W programie: gry i zabawy prowadzone przez animatorów, malowanie twarzy, zajęcia plastyczne.

MUZEUM AZJI I PACYFIKU, ul. Solec 24

Otwarcie mini wystawy  „Przez pustynie i przez lasy. Zabawki z Indii w zbiorach Muzeum Azji i Pacyfiku”, wstęp wolny. Z okazji Dnia Dziecka zaprezentowana zostanie część muzealnej kolekcji zabawek z Indii. Jest to wyjątkowa okazja, by obejrzeć z bliska te niezwykłe lalki i figurki, które ze względów konserwatorskich mogą być wystawiane tylko przez tydzień w ciągu roku. Będzie można zobaczyć drewniane figurki z Orisy i Bengalu Zachodniego, zabawki z papier-mâché pochodzące z Waranasi oraz maskotki z Radźasthanu. Wystawie towarzyszyć będą więc również historie z najodleglejszych zakątków Indii. Wystawa będzie otwarta od 30 maja do 13 czerwca.

01.06 (piątek)

ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE, Pl. Zamkowy 4

Z okazji Tygodnia Dziecka, przez cały weekend, od 1.06 do 3.06 wszystkie dzieci mogą bezpłatnie zwiedzać Zamek Królewski. Można  będzie również skorzystać z darmowych audioprzewodników dla dzieci.

TEATR LALEK “GULIWER”, ul. Różana 16

Dzień dziecka w Guliwerze, czyli dzieci przejmują stery, godz. 11:00, wstęp wolny (zapisy). W Dzień Dziecka w  Teatrze Guliwer po raz pierwszy gospodarzami będą dzieci.

TR WARSZAWA, ul. Marszałkowska 8

Warsztaty “Wyobraź sobie teatr”, godz. 11:00, wstęp płatny 10 zł. Podczas rodzinnych zajęć zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka uruchomimy teatralną wyobraźnię, rozbudzimy kreatywność i spróbujemy stworzyć własne spektakle ze scenografią, kostiumami i dźwiękiem. Inspiracją do działań będzie pełna tajemnic przestrzeń teatru. Którą poznamy, zaglądając za kulisy, do garderób i innych niezwykłych teatralnych zakątków. Zajęcia prowadzone są metodą pedagogiki teatru, która opiera się na uwalnianiu kreatywności i twórczego działania w przestrzeni teatru.

BIELAŃSKI OŚRODEK KULTURY, ul. Estrady 112

Warsztaty “Raz, dwa, trzy, TworzyMY”, godz. 18:00, wstęp wolny. Rodzinne warsztaty budowania obiektów wizualnych w ogrodzie z Kolor Kolektyw.

DOM KULTURY DOROŻKARNIA, ul. Sierakowska 28

Spektakl taneczny “Podróże Alicji”, godz. 20:00, wstęp wolny. Spektakl taneczny, stylizowany na „Co Alicja zobaczyła po drugiej stronie lustra” L. Carrolla. Występują: Teatr Tańca Test, Teatr Tańca Jazz oraz Studio Tańca Jazz.

02.06 (sobota)

MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN, ul. Anielewicza 6

Dzień dziecka “Ala ma kota”, godz. 11:00-16:00, wstęp wolny.

Cyrkowo-literowy piknik rodzinny na Skwerze Willy’ego Brandta (park na tyłach muzeum). Wśród gąszczu liter i znaków dzieci poszukają słynnej Ali z Elementarza, sprawdzą, jak brzmi pierwsze zdanie, którego uczą się dzieci w najdalszych zakątkach świata i jak wyglądają litery w różnych językach. „Połamią” sobie język z beatboxerem, a na jodzie po hebrajsku zbadają granice możliwości naszych ciał. Główną atrakcją tegorocznego pikniku będą zabawy cyrkowe – akrobatyka powietrzna, liczne pokazy i warsztaty zręcznościowe przygotowane m.in. przez Warszawski Cyrk Magii i Ściemy. Na małych majsterkowiczów czekać będą warsztaty twórcze, na których powstaną designerskie projekty inspirowane liternictwem polskim i hebrajskim – barwne kalejdoskopy i liczne pamiątki. Nie zabraknie także smacznych i zdrowych przekąsek i wielu innych niespodzianek. Dzień zakończy się  plenerowym koncertem zespołu Budyń Julka Tuwima.

MUZEUM WARSZAWY, Rynek Starego Miasta 28-42

Warsztaty “Miasto – jak to działa?”, godz. 11:00, wstęp wolny (zapisy). Dzieci dowiedzą się, jak powstawały pierwsze miasta. Poprzez dyskusję i zabawę dowiedzą się, z jakich części składało się średniowieczne miasto, a za pomocą muzealnych eksponatów odkryją, czym zajmowali się pierwsi warszawscy mieszczanie.

ORKIESTRA SINFONIA VARSOVIA, ul. Grochowska 272

Koncerty pt. “Dzień dziecka na Grochowskiej”, godz. 11:00, wstęp wolny. Tegoroczny Dzień Dziecka na Grochowskiej świętujemy w towarzystwie …zwierząt! Już od godziny 11:00 na najmłodszych będzie czekało wiele atrakcji: koncerty edukacyjne, interaktywna baśń muzyczna, spektakle Małego Teatru Ilustracji, fotobudka i malowanie twarzy, a także żywe alpaki.

MUZEUM DLA DZIECI, ul. Kredytowa 1

Dzień Dziecka w Muzeum dla Dzieci, godz. 11:00-17:00, wstęp wolny. Bogaty program aktywności dla całej rodziny. Muzyka, opowieści, warsztaty artystyczne oraz konkursy z nagrodami – to tylko część atrakcji przygotowanych w duchu wielokulturowości.

MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI, ul. Targowa 50/52

 • Muzeum dla maluchów. Warsztaty “W krainie zwierząt”, godz. 11:30-12:30, wstęp 10 zł. Zwiedzanie wystawy czasowej z okazji 90. Urodzin warszawskiego ZOO, która będzie punktem odniesienia do wykonania własnych zwierząt z ZOO do zabawy w domu.
 • Mała Akademia Praska. Warsztaty “Jestem generałem”, godz. 10:30 oraz 14:30, wstęp 10 zł.

SŁUŻEWSKI DOM KULTURY, ul. Bacha 15

Spektakl muzyczny Smurfowisko, czyli Gargamel złapany, godz. 12:00, wstęp wolny. Sceniczna wersja opowieści o Smurfach to rozśpiewane i roztańczone widowisko, pełne zaskakujących sytuacji, akrobatycznych ewolucji tanecznych, z dużą dawką humoru i zabawnych zdarzeń, którego dodatkowym atutem jest świetna muzyka Ryszarda Poznakowskiego i Wojciecha Trzcińskiego.

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI, ul. Jazdów 2

Inauguracja festiwalu “Weekend dziecka w U-jazdowskim”, Ekozabawa ze sztuką, godz. 10:00, wstęp wolny (zapisy). Warsztaty botaniczno-filmowe dla dzieci 8–10 lat pt. „Ekosmyki filmowe” w Ogrodzie Miejskim Jazdów, otwarte prezentacje spektakli Małej Filmówki, pokaz dokumentalnego filmu przygotowanego przez dzieci pod kierunkiem filmowca i botanika, spacer z psami. (Wydarzenie odbędzie się również 03.06).

BIAŁOŁĘCKI OŚRODEK KULTURY, ul. Van Gogha 1

 • Spektakl “Jak wróbelek nie mógł zdążyć na wesele”, godz. 12:00, wstęp wolny. Teatr Orety, Park Magiczna
 • Przestrzeń artystyczna rozwijająca kreatywność, godz. 13:00, wstęp wolny (zapisy). W programie m.in.: graffiti na folii, czyli wspólne tworzenie malowidła w niestandardowym formacie, tworzenie ramek do zdjęć i zakładek do książek,które ozdobione według własnego pomysłu każdy uczestnik może zabrać do domu, malowanie witraży za pomocą specjalnych farb rysunek dziecka stanie się kolorowym witrażem okiennym, malowanie twarzy, kolorowanki, zabawy z animatorami.

CENTRUM ŁOWICKA, ul. Łowicka 21

MeloKoncert dla niemowląt i małych dzieci koncert dla dzieci 0-3 lata  wraz z opiekunami, godz. 10:00, wstęp 20 zł/os. MeloKoncert to muzyczne spotkanie z muzyką na żywo, wspólnym śpiewaniem, tańcem, recytowaniem prostych wierszyków, grą na instrumentach i słuchaniem muzyki.

03.06 (niedziela)

NARODOWY INSTYTUT FRYDERYKA CHOPINA. DOM URODZENIA FRYDERYKA CHOPINA I PARK W ŻELAZOWEJ WOLI, Żelazowa Wola 15

X Dzień Dziecka w Żelazowej Woli – Muzyczna mapa Europy, godz. 10:00-17:00. Tematem przewodnim kolejnej odsłony artystycznego święta dla rodzin będzie sztuka nasycona pierwiastkami narodowymi. W programie recitale, koncerty edukacyjne, warsztaty plastyczne, czytanie literatury dziecięcej w interpretacji aktorskiej oraz gra terenową w parku.

ZACHĘTA NARODOWA GALERIA SZTUKI, pl. Małachowskiego 3

Finisażowe warsztaty rodzinne na wystawie „Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla Dzieci”. Godz. 12:30 (dzieci w wieku 4-6 lat),  godz. 15:00 (dzieci w wieku 7 – 10 lat), wstęp płatny: bilet rodzinny w cenie 18 zł (2 osoby dorosłe + 2 dzieci); obowiązują zapisy. Więcej o wystawie pisaliśmy TU.

BIAŁOŁĘCKI OŚRODEK KULTURY, ul. Van Gogha 1

Spektakl “Love Las”, godz. 12:00, wstęp wolny. Nietypowy spektakl familijny, w którym – oprócz zawodowych aktorów – grają pracownicy Białołęckiego Ośrodka Kultury. Ogród przed budynkiem Ośrodka stanie się bajkową przestrzenią lasu, a pracownicy oderwą się od swoich biurek i komputerów, by stać się jego nietuzinkowymi mieszkańcami. Tekst sztuki napisał Piotr Rowicki.

CENTRUM ŁOWICKA, ul. Łowicka 21

Warsztaty rodzinne “Każdy inny, wszyscy tacy sami”, godz. 11:00 oraz 13:00, wstęp wolny (zapisy). Niezwykła podróż dookoła świata! Poznamy elementy strojów, charakterystyczne dla różnych regionów. Odkryjemy nowe litery i słowa. Odegramy sceny pokazujące ciekawe zwyczaje. Stworzymy wielką mapę świata i krótki film o przyjaźni dzieci na całym świecie.

FILHARMONIA NARODOWA, ul. Jasna 5

Koncerty dla dzieci w wieku 3-6 lat (godz. 11:00) oraz 7-12 lat (godz. 14:00), wstęp 23 zł.

MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE, Al. Jerozolimskie 3

Warsztaty “O dawnej modzie i urodzie”, godz. 12:00, wstęp 15 zł. Jak dawniej ubierały się piękne damy i eleganccy kawalerowie? Możemy się tego dowiedzieć dzięki artystom, którzy uwieczniali na swoich obrazach wytworne stroje, wymyślne fryzury, wspaniałe klejnoty i paradne mundury. Zastanowimy się, co w ubiorze było wygodne i funkcjonalne, a co dziś wydaje się dziwaczne, czy wręcz śmieszne.

DOM KULTURY WŁOCHY, ul. Chrobrego  27

Piknik Rodzinny “Podróże małe i duże” w Parku im. Marka Kotańskiego, godz. 13:00, wstęp wolny. Dzieci wraz z rodzicami wezmą udział w turniejach sportowych, zagrają na bębnach, namalują portret rodzinny.

STUDIO TEATRGALERIA, PKiN, pl. Defilad 1

Warsztaty rodzinne, zabawy teatralne, godz. 11:00, wstęp wolny (zapisy). Podczas warsztatów pozwolimy sobie puścić wodze fantazji i poznać magię teatralnych przestrzeni. Pokażemy, że Studio to nie tylko scena, ale również świetne miejsce do gier i zabaw. Odkryjemy w sobie nowe pokłady twórczości i będziemy uczyć się zespołowego działania. Aktywne włączenie rodziców w działania warsztatowe będzie świetną okazją do urozmaicenia planu niedzielnych rozrywek dla całej rodziny i inspiracją do tworzenia własnych teatralnych zabaw w domowym zaciszu.

04.06 (poniedziałek)

TEATR DRAMATYCZNY M.ST. WARSZAWY, pl. Defilad 1

Lekcja teatralna – warsztaty, godz. 11:00 oraz 14:00, zapisy, wstęp 1zł dla dzieci poniżej 12. r.ż. i osób posiadających bilet na spektakl TD;  10 zł dla osób powyżej 12. r.ż. Spacer zaczniemy od najbardziej oczywistych przestrzeni jak hol kasowy, foyer i widownia, przez korytarze, zakamarki, kulisy, garderoby, pracownie. Będzie dużo nowych pojęć, sporo chodzenia i jeszcze więcej do zobaczenia.

10.06 (niedziela)

MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE, Al. Jerozolimskie 3

Warsztaty “Muzeum z widokiem na las”, godz. 12:00, wstęp 15 zł.

Pejzaże to obrazy przedstawiające krajobrazy, widoki natury lub miasta. Czy dziś bardziej podobają się nam wierne kopie przedstawianych miejsc, czy może widoki z fantastycznymi elementami zaczerpniętymi z bujnej wyobraźni artysty? Śladami słynnych pejzaży wyruszymy w artystyczną podróż po odległych miastach, morzach i kniejach.

WAWERSKIE CENTRUM KULTURY, ul. Żegańska 1a

Piknik rodzinny “Wawerskie powitanie lata”, godz. 12:00, wstęp wolny. W programie: warsztaty rodzinne, występy dziecięce, koncert Matteo Mazzucca.

OŚRODEK KULTURY OCHOTY, ul. Grójecka 75

Wydarzenie plenerowe w Parku Szczęśliwickim “Tworzę z Ochotą”, godz. 11:00, wstęp wolny. Wydarzenie, które łączy w sobie działania z różnych dziedzin twórczości. Zobaczymy artystów amatorów związanych z OKO. Będzie to też okazja do podsumowań i świętowania 50-lecia Ośrodka Kultury Ochoty.

CENTRUM ŁOWICKA, ul. Łowicka 21

Koncert na Dzień Dziecka, godz. 11:00, wstęp: 20 zł/opiekun z dzieckiem i 30 zł/rodzina 3 i więcej osobowa. Zagadki i zabawy muzyczne, wspólne śpiewanie i granie, no i oczywiście najpiękniejsza muzyka klasyczna! Wystąpią: Orkiestra Warsaw Camerata, Paweł Kos-Nowicki – animator i dyrygent.

16.06 (sobota)

ARTANIMACJE, SOHO FACTORY, hala 19, ul. Mińska 25

“Psoty w lesie” – akcja teatralna dla dzieci w każdym wieku, godz. 11:00-18:00, wstęp 15 zł.

PSOTY to całodniowa interaktywna akcja performatywna z udziałem aktorów warszawskich scen teatralnych adresowana do dzieci w każdym wieku. Na jeden dzień przestrzeń ogromnej hali targowej  zamieni się w zielony, przepastny, wspaniały las, po którym zwiedzających oprowadzą leśni przewodnicy. I jak to na prawdziwej wyprawie bywa dzieci przeżyją różne przygody. Będą poznawać gatunki drzew, rozpoznawać tropy zwierząt, bawić się w podchody i poznają rozmaitych mieszkańców lasu.

 

* * * * *

Jeśli chcecie sprawdzić dostępność tych miejsc dla rodzin z dziećmi, część z nich znajdziecie na stronie zmaluchem.pl

Joanna Barczuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

 • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
 • jak ciekawie spędzić weekend;
 • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
 • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
 • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!