Close
#muzealniaki – muzeum nie tylko dla dużych! Międzynarodowa Konferencja Wyszehradzka we Wrocławiu.

#muzealniaki – muzeum nie tylko dla dużych! Międzynarodowa Konferencja Wyszehradzka we Wrocławiu.

W dniach 27-29 września 2018 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu odbędzie się międzynarodowa konferencja pod hasłem #muzealniaki – muzeum nie tylko dla dużych. To efekt projektu finansowanego z Funduszu Wyszehradzkiego. Konferencja będzie okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji w pracy z nieoczywistym gościem muzeum czy galerii sztuki – dzieckiem w wieku do 3 lat oraz jego rodzicem. Fundacja “Rodzic w mieście” patronuje temu wydarzeniu.

fot. Lukasz Giza

Konferencja jest kontynuacją akcji #muzealniaki, zainicjowanej i koordynowanej przez pracowników Muzeum Pana Tadeusza od czerwca 2017 r. Akcja ta ma na celu zachęcanie rodziców z małymi dziećmi do odwiedzania instytucji kultury, łamanie stereotypów krążących wokół obecności małych dzieci w muzeum czy galerii oraz promowanie placówek otwartych i dostępnych dla widzów w różnym wieku. #muzealniaki przekonują, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. Instytucja kultury często okazuje się miejscem pozytywnie wpływającym na percepcję i rozwój dzieci, ale jest też wciąż – z jednej strony dla osób, które tworzą program instytucji, a z drugiej dla rodziców – miejscem do tego celu nieoczywistym. Poruszaliśmy ten temat również na naszym fundacyjnym blogu [KLIK].

fot. Lukasz Giza

Ambicją organizatorów #muzealniaków jest, aby akcja wyszła poza granice regionu i objęła swym zasięgiem instytucje w całej Polsce, jak również w krajach sąsiednich. Przyczynkiem do tego ma stać się właśnie konferencja, na której gościć będą muzealnicy z Polski i pozostałych krajów grupy V4 (Czechy, Słowacja, Węgry). Celem spotkania będzie wspólna analiza oferty kulturalnej dostępnej dla najmłodszych i ich rodziców w każdym z krajów oraz debata, jak w tym kontekście zlikwidować bariery i wzajemną nieufność, które są zarówno po stronie widza, jak i muzealnika.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje i program dostępne są na  stronie Muzeum Pana Tadeusza.

 

partnerzy:

Regionální muzeum a galerie v Jičíně (Czechy),

Múzeum v Kežmarku (Słowacja), Petőfi Irodalmi Múzeum

(Węgry)

Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!