Close
Warszawa stawia na zieleń – więcej roślin i miejsc do wypoczynku

Warszawa stawia na zieleń – więcej roślin i miejsc do wypoczynku

Niedawno w Warszawie sensację wzbudziły niespotykane słupy – zamiast reklam pojawiły się w nich żywe rośliny! Nietypowa konstrukcja niesie jednak ze sobą głębsze przesłanie dla kształtowania miejskiej przestrzeni.


Kampania realizowana jest na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Zielone słupy pojawiły się w trzech lokalizacjach: na ul. Marszałkowskiej przy metrze Świętokrzyska, w okolicy TR Warszawa oraz na Placu Trzech Krzyży przy Ministerstwie Gospodarki. Niestety rośliny zamknięte w szklanych słojach nie przyczynią się do poprawy warszawskiego powietrza, ale mają przypominać nam, jak ważną rolę w przestrzeni miejskiej pełnią tereny zieleni. Zachęcają tym samym mieszkańców do zamiany szarego otoczenia w postaci betonowych przestrzeni czy mało atrakcyjnych reklam na miłe dla oka ogrody pełne barwnych roślin (więcej).

zielone słupy
fot. Zarząd Zieleni Warszawa

Przemieszczając codziennie po mieście warto zwrócić uwagę na otaczającą nas zieleń…lub jej brak. Betonowanie każdej wolnej przestrzeni negatywnie wpłynie na jakość życia, a jest to niestety dość częsty trend w polskich miastach. Gdyby wokół zabrakło roślin, nie byłoby wspólnych spacerów po parku, rodzinnego pikniku czy zabaw na świeżym powietrzu. Im więcej zielonej przestrzeni w mieście, tym czystsze powietrze i skuteczniejsza walka ze smogiem, który ma szczególnie negatywny wpływ na zdrowie dzieci (o smogu więcej piszemy TU). Jeżeli istnieje taka możliwość, warto pomyśleć o stworzeniu małego ogródka społecznościowego w najbliższym otoczeniu. Taki ogródek to nie tylko uatrakcyjnienie otaczającego krajobrazu, ale także dodatkowy pretekst do wspólnego spędzania wolnego czasu i integracji miejskich rodziców.

mama w parku
Zielone słupy reklamowe to nie jedyna inicjatywa Zarządu Zieleni, mająca na celu poprawę i zwiększenie atrakcyjności przestrzeni miejskiej. Obecnie trwa projekt dotyczący identyfikacji terenów zdegradowanych (często poprzemysłowych lub aktualnie stanowiących nielegalne wysypiska śmieci), które mogłyby w przyszłości pełnić rolę publicznych terenów zieleni. Właśnie prowadzone są szczegółowe badania tych obszarów, które pozwolą na zachowanie ich jak najbardziej naturalnego charakteru przy jednoczesnym pełnieniu nowej funkcji zgodnej z oczekiwaniami lokalnych społeczności.

My już nie możemy doczekać się efektów projektów, ponieważ oznacza to więcej terenów do rekreacji i wypoczynku dla miejskich rodziców. Mamy nadzieję, że zachęcą one do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz pozytywnie wpłyną na zacieśnianie więzi sąsiedzkich.

Na stronie Zarządu Zieleni dostępny jest także raport z konsultacji społecznych projektu „Zazieleńmy ulice” (klik).

Tekst:
Gabriela Kuc


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!