Close
Co w teatrach piszczy dla najmłodszych? – przegląd warszawskich scen z repertuarem dla dzieci

Co w teatrach piszczy dla najmłodszych? – przegląd warszawskich scen z repertuarem dla dzieci

Co w teatrach piszczy dla najmłodszych?

Warszawskie teatry rozpieszczają najmłodszych widzów i prześcigają się w coraz ciekawszych spektaklach, bo – jak wiadomo- dzieci są najbardziej wymagającą z publiczności. Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie oferty stołecznych scen zachęci Was do  spędzenia miłego rodzinnego przedpołudnia lub popołudnia w teatrze.

Teatr Małego Widza

Tutaj dominują spektakle dla najnajów, czyli dla tych najmłodszych, nawet już rocznych dzieci. Prawdziwym hitem jest Sensoryczny Labirynt Muzyczny (dzieci w w wieku 1-99 ), na który trzeba kupować bilety jak tylko pojawią się w sprzedaży, bo bardzo szybko znikają. To widowisko zmysłowe, gdzie dzieci doświadczają dźwięków i dotyku orazwidzą świat pełen kolorów i przeróżnych faktur. Dla niemowlaków (0,8-1,5 roku) i ich rodziców, teatr przygotował Ocean snów –  budzący ciekawość, okraszony przyjemną delikatną muzyką spektakl, zachęcający rodziców i ich pociechy do wspólnej zabawy.

W repertuarze Teatru znajduje się kilka przedstawień, dostosowanych tematyką, czasem trwania i sposobem prezentowania do nawet bardzo małych dzieci, które nie będą mogły usiedzieć w jednym miejscu dłużej niż kilka minut. Ich najnowszy to Ćmy i motyle (dzieci 1-5 lat) – traktuje o różnicy między dniem a nocą. Przyjemna muzyka, grana na żywo, towarzyszy cały czas widzom. Z kolei AHOJ (dzieci 1-5 lat) i Cztery Pory Roku (dzieci 1-5 lat) zapraszają maluchy do podróży w nieznane i do tego co znane i lubiane, determinowane przez zmieniający się czas. A KUKU – tę zabawę lubi chyba każdy malec. Polubi też na pewno spektakl o takim samym tytule (dzieci 1-4 lata). Za sprawą Bossej Nogi (1-99 lat) można się przenieść do ulubionej pory roku, czyli do lata. Natomiast spektakl Ogród (1-4 lata) ma dużo barw i zapachów i odpowiada na trudne i ważne pytania małych odkrywców.

Teatr organizuje również warsztaty i koncerty, takie, jak Warsztat „W rok dookoła świata” (1-3 lata). To podróż z porami roku, ze zmieniającym się światem.

Ul. Jezuicka 4, https://teatrmalegowidza.pl/

Teatr Niewielki

Teatr ten, podobnie jak Teatr Małego Widza, stawia na maluchy. Na spektaklach dominują doznania sensoryczne i panuje przyjemna atmosfera. Nie ma też standardowej sceny, która sztywno oddzielałabyaktorów od publiczności.

PUF! (1-6 lat) to spektakl pełen szelestów, chlupotów, hałasów, muzyki i tańca. Dziwaki (3-6 lat) uczą natomiast akceptacji różnic oraz  tego, że różnorodność czyni nasz świat ciekawszym. HU HU HA (2-7 lat) wprowadza małego widza w  w świat muzyki poważnej.   Z kolei przedstawienie Dobranoc, Jaśku (1-5 lat) porusza znany niejednemu brzdącowi problem trudności z zasypianiem. Tu pewnie niejeden maluch przyśnie podczas tego spektaklu, tulony uspokajającą muzyką i kojącymi widokami.

Ul. Mińska 25,  https://www.teatrniewielki.pl/

Teatr Maskarada

Teatr ten w swoim repertuarze posiada wiele spektakli dla dzieci w wieku 1-12 lat. Organizuje przedstawienia dla grup oraz warsztaty dla maluchów.

Złota Rybka (1,5-8 lat) to klasyczna adaptacja powieści Aleksandra Puszkina, któremu towarzyszą odgłosy szumu morza i śpiew ptaków. Inną klasyczną propozycją  jest bajka Calineczka (1,5-10 lat), którą każde dziecko zna i lubi.  Tupu Tup (1,5-6 lat) to sensoryczny spektakl o zwierzętach, o odgłosach jakie wydają, o śladach, jakie zostawiają na piasku. Dla nieco starszych dzieci (4,5-12 lat) powstało przedstawienie  Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu o przygodach niesfornych bliźniaków. W związku ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem, teatr przygotował dwa spektakle świąteczne: Elfy i fabryka prezentów (2-99 lat) i Śnieżny Show (1—99 lat).

Oferta Teatru została wzbogacona o warsztaty. Młodzi ludzie mogą rozwijać swoją wyobraźnię, ucząc się pantomimy, teatru cieni i bawiąc się kukiełkami na warsztatach teatralno-tanecznych. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 3 roku życia. Szczególnie polecane są dla grup zorganizowanych (szkół i przedszkoli).

Ul. Nowy Świat 63, https://maskarada.waw.pl/t/

 

fot. Teatr Maskarada

 

fot. Teatr Maskarada

Teatr Guliwer

Spektakle tego Teatru dedykowane są dla dzieci od 3 roku życia. Jako miejsce, które wspiera aktywność kulturalną osób niepełnosprawnych, posiada pewne udogodnienia. Dla osób słabosłyszących jest dostępna pętla indukcyjna na widowni w II strefie biletowej. Ponadto na spektakle można wejść wraz z towarzyszącym psem asystentem.

Różowy gość (od 5 roku życia) to historia ukazująca ludzkie słabości, wady, okraszona muzyką na żywo i teatrem cieni. Z kolei Przyjaciel Automateusza (od 6 roku życia) to znana fanom Stanisława Lema historia robota, który chce ruszyć w świat. Mądra, dowcipna, skłaniająca do dyskusji rodziców z dziećmi po spektaklu. Który maluch nie zna takiej sytuacji, w której gubi ulubioną zabawkę? Nie może jej nigdzie znaleźć, szuka, tęskni i rozpacza. O tym jest właśnie przedstawienie Miłoś, czyli nie bój się łosiu (od 4 roku życia). Ciekawą propozycją jest spektakl w żywym planie z użyciem oryginalnych lalek, zatytułowany O mniejszych braciszkach Św. Franciszka (od 4 roku życia). Są też dwie adaptacje klasycznych bajek, czyli Calineczka (od 5 roku życia) i Brzydkie Kaczątko (od 3 roku życia). Interesującym spektaklem jest Jak działa odkurzacz? (od 4 roku życia), połączony z warsztatem, na którym dzieci poznają teatr cieni i są jego współuczestnikami. Co więcej, dzieci są zachęcane do pracy z  ciałem, do pobudzania własnej kreatywności.

Ul. Różana 16, http://www.teatrguliwer.waw.pl

Teatr Baj

Ten teatr proponuje repertuar dla bardzo różnorodnej wiekowo publiczności. Nawet nastolatki znajdą tu coś dla siebie.

Kuchnia pełna niespodzianek (do lat 3) to dosypywanie, mieszanie, nalewanie, przelewanie, czyli coś co każdy maluch uwielbia. Pomaganie rodzicom w kuchni to przecież najlepsza zabawa pod słońcem. Z kolei Książeczka (do lat 3) zachęca dzieci (ale też rodziców) do czytania już od najmłodszych lat. Początkowo taka książeczka nie ma liter, dziecko poprzez obraz poznaje świat. Spektakl ten dostał wiele nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach. Śpij (do lat 3) to interaktywny, bardzo przytulny spektakl, gdzie widzowie są w równej mierze uczestnikami. Niejednemu malcowi może się udzielić atmosfera przedstawienia i… może zasnąć. Spektakl Nie ma…nie ma…jest (do lat 3) odbywa się w podobnym klimacie, co Śpij. Nawiązuje do znanej każdemu zabawy z chowaniem się i pokazywaniem.

Szałaputki (od 3 roku życia) to teatr w teatrze. Aktorzy improwizują lalkowe przedstawienie o dwóch kurczątkach, ich mamie, Myszce i chytrym Lisie. Dzieci są zaangażowane w spektakl, co dodatkowo potęguje dobrą zabawę.

Maleńkie królestwo królewny Aurelki (od lat 5) traktuje o marzeniu prawie każdej dziewczynki o byciu księżniczką. Jednak gdy to marzenie się spełnia, nie wszystko jest takie bajkowe… Inny spektakl dla trochę starszych dzieci, Bajka o szczęściu (od 5 lat) ma formę moralitetu. Czy szczęście można kupić? – to główne pytanie tego spektaklu. Występują tu zarówno aktorzy, jak i lalki. Z kolei na spektaklu Emil z Lonnenbergi (od 5 lat) można śledzić przygody ciekawskiego i  pomysłowego chłopca. Niekiedy jednak pomysły chłopca w praktyce są, hmm, bardzo kłopotliwe dla wszystkich wokół. Przedstawienie powstało na podstawie prozy Astrid Lindgren. Teatr Baj wystawia też klasyki, takie, jak Szkoła Marzeń, czyli Akademia Pana Kleksa (od lat 7).

Minutka to spektakl o samotności istarości. Ma skłaniać do refleksji, dawać do myślenia o losie ludzi starszych, takich jak nasi dziadkowie. Przedstawienie skierowane jest dla dzieci starszych (od 10 roku życia). Plus piękne lalki, wykonane przez aktorów. Całość robi duże wrażenie.

Ul. Głębocka 64, ul. Jagiellońska 54, ul. Wysockiego 11,  https://teatrbaj.pl/

Teatr Syrena

Teatr Syrena, choć nie jest z założenia teatrem dla dzieci, to nie pomija tej grupy wiekowej w swoim programie. Wręcz przeciwnie, oprócz tradycyjnych spekatkli dedykowanych najmłodszym, ma bogatą ofertę warsztatów.

Teatr Syrena obecnie na afiszu ma dla dzieci spektakle na podstawie klasycznych bajek, takie jak Kot w butach (dla dzieci od 5 roku życia), Królowa Śniegu (od 5 roku życia) i Dzieci z Bullerbyn (od lat 5). Warto dodać, że Teatr Syrena jest teatrem bez barier, tzn. spektakle są dostosowane do osób słabowidzących i słabosłyszących. Zupełnie za darmo! Wystarczy tylko zgłosić taką potrzebę telefonicznie, mailowo lub osobiście w kasie teatru.

fot. K. Bieliński
fot. K. Bieliński

Ponadto teatr posiada bogatą ofertę warsztatów dla najmłodszych, która realizowana jest na kilku poziomach zaawansowania. „Uczymy się teatru” to oferta warsztatowa, skierowana do dzieci w wieku 5-7 lat. Dla nieco starszych- 8-10 lat- przeznaczone są warsztaty „Tworzymy teatr”. Z kolei najstarsze dzieci -7-12 lat- zaproszone są do udziały w „ Jesteśmy teatrem”. Oczywiście wszystko ma formę zabawy, ale przy okazji rozwija u dzici twórcze myślenie i wyobraźnię.

Inną formą poznania teatru przez dzieci są Lekcje teatralne, czyli 120-minutowe spacery tematyczne po różnych zakątkach teatru, połączone z dyskusją. Przykładowe tematy spacerow to: Lalka w teatrze, Kultura żywego słowa, Taniec w teatrze czy Kostium i postać. Lekcje skierowane są do uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych. Bardzo dobrą propozycją jest również zwiedzanie teatru w cenie biletu. Jeśli nam lub naszym pociechom marzy się zajrzenie do garderoby aktorów albo wejście na scenę teatralną, to nic prostszego! Należy jedynie poprosić o taką możliwość, a pracownicy teatru na pewno pomogą. Warto wiedzieć, że zwiedzenie teatru może się odbyć kilka godzin przed albo kilka godzin po spekatklu, aby nie utrudniać aktorom i obsłudze spektaklu przygotowań do występu.

Teatr Syrena proponuje rodzicom dzieci 4-10 lat świetne rozwiązania problemu: chcemy iść do teatru, ale co zrobić z dziećmi? Projekt Niania w Teatrze umożliwia zostawienie dziecka pod opieką animatora na czas trwania spektaklu. Wysoko wykfalifikowane osoby świetnie zorganizują czas nawet najbardziej wymagającym maluchom. Pisaliśmy o tym projekcie TUTAJ.

Ul. Litewska 3, http://www.teatrsyrena.pl/

fot. A. Kot
fot. Teatr Syrena

Teatr Capitol

Teatr Capitol nie ogranicza się do widzów dorosłych – posiada także ciekawy repertuar dla dzieci. Najmłodsi mogą śledzić przygody niezbyt odważnego pirata Buciora i jego bardzo gadatliwej Papugi w spektaklu „O piracie Buciorze, który zgubił skarb a zyskał przyjaciela”. Oprócz świetnej zabawy, można podziwiać też różnokolowe stroje głównych bohaterów. „Cudownej lampy Alladyna” (od lat 5) chyba nikomu reklamować nie trzeba, a po spektaklu organizowane warsztaty w cenie biletu! Zajęciami dla maluchów kończy się również inny spektakl, „Jaś i Małgosia” (od lat 3), w którym muzyka i barwna scenografia są dodatkowymi walorami dla odbiorcy. Dla nieco starszych dzieci powstał spektakl „Wanna Archimedesa” (6-12 lat). Widzowie są wprowadzani w magiczny świat największych wynalazków ludzkości. Przewodnikiem po nich jest Profesor Rozumny. Inne przedstawienie dla tej samej grupy wiekowej to adaptacja powieści Hugh Loftinga „ Doktor Dolittle i jego zwierzęta” (po tym sektaklu dzieci również są zapraszane na warsztaty w cenie biletu.

Ul. Marszałkowska 115, https://teatrcapitol.pl/

Teatr Rampa

Ten „dorosły” teatr jest też otwarty na dzieci. Ma w swym repertuarze adaptacje bajek dla dzieci od lat 6: Kot w butach, Awantura o Basię, Pinokio, O dwóch takich co ukradli księżyc, Tajemniczy ogród i Oto Oliver Twist. Ale jest też piękny spektakl Babcia mówi pa, pa, wyróżniony nagrodami w konkursach i na przeglądach teatralnych. Traktuje o przemijaniu i zmianach, jakie następują w życiu. Stawia wiele pytań i pomaga znaleźć na nie odpowiedzi.

Ul. Kołowa 20, http://teatr-rampa.pl/

Teatr Lalka

Teatr Lalka to teatr kukiełkowy. Wystawia głównie adaptacje znanych i lubianych bajek. Aktualnie na afiszu są Alicja w krainie czarów (od 8 roku życia), Opowieść wigilijna (od 7 roku życia) i Szopka krakowska (od 4 roku życia), która nawiązuje do zwyczaju „chodzenia” po kolędzie. Barwne lalki i kolorowa scenografia z pewnością zafascynują każdego małego widza. Od stycznia powraca zbierający świetne recenzje spektakl Król Maciuś I (od 7 roku życia) i coś dla najnajów czyli dla maluszków w wieku 1-3 lata – Tygryski na podstawie wiersza Joanna Papuzińskiej.

Lalka organizuje również warsztaty dla dzieci. Czy 5-latki są gotowe na filozofowanie? Oczywiście! Dzieci mają własne przemyślenia na temat otaczającego nas świata oraz tego, co widzą i czują. Potrzebne jest tylko wsparcie i odpowiednio zadawane pytania. Takie właśnie są warsztaty Odważni filozofują! Inna propozycja to Ele-mele-dudki teatrzyk malutki, czyli warsztaty lalkarskie dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Do teatru zapraszane są całe klasy dzieci powyżej 7 roku życia, gdzie na warsztatach Parlament króla Maciusia najmłodsi mogą poczuć, że mają wpływ na otaczającą rzeczywistość. Mogą dyskutować o swoich prawach i obowiązkach oraz dowiedzieć się jak można uzyskać pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Plac Defilad 1, https://teatrlalka.pl/pl

Teatr Młyn/Młynek – Miejsce Kombinacji Twórczych

Teatr Młyn to autorska, niezależna scena warszawska, realizująca kameralne spektakle autorskie, poddające artystycznej analizie współczesną rzeczywistość. Wystawiane są tu przedstawienia przede wszystkim dla dorosłych widzów. Jednakże, w ramach jednego z najnowszych spektakli „Seks, rosół i pieluchy”, adresowanego do zmęczonych rodziców, teatr przygotował dla nich dodatkową propozycję w postaci warsztatów dla dzieci, które odbywają się równolegle ze spektaklem dla dorosłych. Dorośli nie muszą martwić się o zorganizowanie opieki nad dziećmi na czas spektaklu, a maluchy bawią się równie dobrze, co ich rodzice.

Fundacja Artystyczna Młyn prowadzi również projekt Młynek – Miejsce Kombinacji Twórczych,  realizujący projekty artystyczno-edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ich głównym celem jest wykorzystanie niesamowitej wyobraźni dziecka, jego naturalnej energii i ciekawości do działań twórczych.

ul. Jezuicka 4, http://www.scena.fundacjamlyn.pl/

 

 

tekst: Dorota Belina

* * * * *

W ramach projektu Zmaluchem.pl promujemy miejsca przyjazne rodzinom z małymi dziećmi. Wszystkie pozycje, które znajdują się na naszej stronie, sprawdziłyśmy osobiście, sprawiedliwie oceniłyśmy pod katem dostępności, udogodnień i oferty dostosowanej dla rodziców z dziećmi. Obecnie działamy w Warszawie, ale docelowo planujemy zrecenzować pod tym kątem całą Polskę. Szukasz knajpki, restauracji, kina, basenu, które możesz bez skrepowania odwiedzić ze swoim dzieckiem? Zajrzyj na stronę www.zmaluchem.pl

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!