Close
Jak przekuć marzenia w cele i konkretny plan działania?

Jak przekuć marzenia w cele i konkretny plan działania?

Pamiętasz ten moment, jak do głowy wpadł Ci pomysł “założę własną firmę”? Miałaś marzenia, wizję, motywację i mnóstwo chęci, aby wprowadzić to w życie. Jednak w momencie, kiedy chciałaś podjąć kroki, które miały Cię zbliżyć do wymarzonego celu, okazało się, że nie wiedziałaś, od czego zacząć, gubiłaś się, poświęcałaś czas na mało istotne kwestie. Nie wszystko szło tak, jak sobie wyobrażałaś. Zanim zaczęłaś na dobre rozkręcać swój biznes, już byłaś sfrustrowana i miałaś ochotę rzucić to wszystko… Znasz tę sytuację? My też tam byłyśmy! Podpowiemy Ci, co zrobić, aby marzenia przekuć na konkretne cele, a cele na działania i krok po kroku ruszyć w drogę po sukces.

Cele, ktore nie są zapisane, są tylko życzeniami

Pierwsza i najważniejsza rzecz, od której powinnaś zacząć, to zapisanie sobie swoich marzeń. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko masz przemyślane, to spisanie wszystkiego pozwoli Ci holistycznie się temu przyjrzeć. Będziesz mogła zastanowić się, czy nie chcesz za dużo wziąć na swoje barki. Może też okazać się, że Twoje plany i marzenia wzajemnie się wykluczają. 

Dlaczego warto zapisywać swoje cele? Oto 4 powody:

  1. Wzrasta Twoja motywacja. Widząc, że zapisałaś sobie coś do zrealizowania, wzrasta Twoje poczucie odpowiedzialności wobec siebie. Działa to trochę, jak wydanie sobie polecenia służbowego 😉
  2. Nie zapominasz o swoim celu. Zapisany nie zginie wśród codziennych obowiązków, nie wyleci z pamięci pod naporem wielości codziennych zadań.
  3. Koncentrujesz swoje wysiłki. Zapisany cel nie miesza się z innymi zadaniami, marzeniami czy życzeniami. Jest konkretny, a Ty skupiasz na nim uwagę.
  4. Możesz z łatwością wrócić do niego po jakimś czasie, ocenić, na jakiem jesteś etapie jego realizacji.

Niech Twój cel będzie mądry!

Halina Bernatt Planistka Biznesu, liderka KPM Wałbrzych, podpowiada, aby do oceny tego, czy Twoje cele są możliwe do zrealizowania, posłużyć się metodą SMARTER. Co kryje się pod tą nazwą? Chodzi o to, aby Twój cel był:

S – specyficzny, określony, konkretny 

M – mierzalny – czy i jak będziesz mogła zmierzyć stopień zrealizowania celu? Mierzalność można wyrazić w różny sposób, np. liczbą followersów na instagramie, liczbą sprzedanych produktów, liczbą napisanych przez siebie artykułów.

A – ambitny, ale realny do osiągnięcia – zbyt trudne, tak jak i zbyt proste zadania, odbierają motywację do ich realizacji

R – możliwy do zrealizowania – czyli taki, który jesteś w stanie zrealizować biorąc pod uwagę Twoją aktualną sytuację życiową i zawodową, Twoje umiejętności i zasoby.

T – określony w czasie – wyznacz konkretną datę realizacji Twojego celu.

E – ekscytujący – jeśli na myśl o zrealizowaniu Twojego celu masz ciarki i czujesz podekscytowanie, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze. Jeśli czujesz opór, warto zastanowić się, czy cel, który sobie stawiasz, jest na pewno dla Ciebie. 

R – fizycznie zapisany – tak, to bardzo ważna rzecz! Trzeba go spisać, bo dzięki temu nabierze on realnego charakteru.

Photo by Tatiana Syrikova from Pexels

Do dużego celu zmierzaj małymi krokami

Kiedy uznasz, że cel, który sobie wymarzyłaś, spełnia powyższe wymagania, możesz przejść do następnego kroku. Podziel swój cel na mniejsze części. Duże, wymagające i skomplikowane zadanie, jaką jest np. założenie własnej firmy, może wydawać się przytłaczające jeśli patrzymy na nie całościowo. Jeśli podzielisz je na mniejsze części, łatwiej będzie Ci zabrać się do ich realizacji. Podziel je na możliwie najmniejsze zadania, rozkładaj je na czynniki pierwsze dopóty, dopóki już bardziej się nie da. To pozwoli Ci realizować cel, nawet jeśli danego dnia będziesz mogła poświęcić na niego maksymalnie 15 minut. Odhaczanie nawet tak drobnych rzeczy sprawia ogromną przyjemność i daje poczucie, że posuwasz się naprzód.

Ustal konkretną datę realizacji celu

Kolejny krok to ustalenie konkretnych dat realizacji mniejszych celów. Pamiętaj o tym, żeby wziąć pod uwagę nie tylko własne chęci, ale przede wszystkim możliwości. Jeśli zakładasz firmę i jednocześnie opiekujesz się dzieckiem (lub dziećmi) w domu, więcej czasu zajmą Ci niektóre sprawy niż w sytuacji, kiedy Twoje dzieci są w przedszkolu czy szkole. Myśl więc realnie, a nie życzeniowo, dzięki temu ominie Cię frustracja.

CEL TO MARZENIE Z TERMINEM REALIZACJI

Napoleon Hill

Wpisz do kalendarza poszczególne zadania

Ostatnim krokiem, który warto podjąć, to wpisać w kalendarz konkretne działania na konkretne dni. Zaplanuj swój dzień tak, żeby uwzględnić w nim wszystkie swoje aktywności – pranie, prasowanie, gotowanie, opiekę nad dzieckiem, działania związane z realizacją celów zawodowych i ODPOCZYNEK!. To bardzo ważny punkt, nie zapominać o tym. Bez odpoczynku nie wystarczy Ci energii na realizację swoich marzeń. Jeśli szukasz podpowiedzi, jak łączyć życie zawodowe z rodzinnym, zerknij TUTAJ, znajdziesz tutaj kilka przydatnych wskazówek.

Jeśli nadal nie wiesz, jak zabrać się za realizację swojego celu, możesz skorzystać z porady profesjonalisty. Halina Bernatt Planistka Biznesu, właścicielka firmy Active Time Wałbrzych i jednocześnie liderka Klubu Przedsiębiorczych Mam Wałbrzych, udziela wsparcia kobietom takim jak Ty.

Halina Bernatt Planistka Biznesu

Klub Przedsiębiorczych Mam powstał po to, aby wspierać kobiety, które chcą rozwijać się zawodowo, jednocześnie nie rezygnując z bycia zaangażowanym rodzicem. Do tej pory spotkania odbywały się na żywo, teraz przeniosły się do sieci. Dzięki temu ich zasięg jest dużo większy i każda mama, bez względu na sytuację czy miejsce zamieszkania, może wziąć w nich udział.

Klub Przedsiębiorczych Mam jest projektem fundacji Rodzic w mieście.

Zdjęcie główne by Bich Tran from Pexels


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!