Close
Spotkanie dla Partnerów i Przyjaciół Fundacji Rodzic w mieście — 20 marca 2023

Spotkanie dla Partnerów i Przyjaciół Fundacji Rodzic w mieście — 20 marca 2023

20 marca spotkałyśmy się w Warszawie z Partnerami i Przyjaciółmi fundacji Rodzic w mieście w Centrum Przedsiębiorczości Smolna.

Pierwsza część spotkania poświęcona była firmom, które współpracują z nami w ramach Sieci Firm Pracuję i Wychowuję. Warsztaty dla firm, które dołączyły do naszej Sieci, poprowadziła Joanna Gospodarczyk, specjalistka od HR i doradczyni zawodowa, ekspertka w Projekcie Pracuję i Wychowuję

Drugą część spotkania poświęciłyśmy na przedstawienie naszych działań w zakresie sytuacji kobiet na rynku pracy. Zaprosiłyśmy gości i gościnie — z mediów i biznesu — aby mogli lepiej zrozumieć, czym się zajmujemy i w jaki sposób staramy się poprawić sytuację rodziców na rynku pracy.

Spotkanie dla Partnerów — Sieć Firm Pracuję i Wychowuję

Z firmami, które dołączyły do Sieci Firm, spotykamy się regularnie online. Rozmawiamy o tym, jakie wyzwania stoją przed pracodawcami, którzy zatrudniają rodziców. Jakie dobre praktyki warto wdrożyć w firmie, żeby rodzice czuli wsparcie pracodawcy w łączeniu obowiązków rodzicielskich i pracowniczych. Dbamy o to, żeby członkowie Sieci Firm Pracuję i Wychowuję czuli, że mogą z nami o tych wyzwaniach i możliwych rozwiązaniach porozmawiać.

Ale jednak spotkanie twarzą w twarz ma inną dynamikę, a poznanie się i rozmowa na żywo to zupełnie co innego niż połączenie się online. Dlatego zorganizowałyśmy dla naszych partnerów z Sieci — firm Sodexo, Dr. Max, Lafarge, Anixe i Kaufland — to wydarzenie. 

Podczas spotkania Sieci Firm Joanna Gospodarczyk, ekspertka w projekcie Pracuję i Wychowuję, specjalistka HR i doradczyni zawodowa, przeprowadziła dla naszych partnerów warsztaty. Rozmawiałyśmy też o tym, jak wspierać pracowników, którzy są rodzicami i jakie dobre praktyki warto wdrożyć w firmie, żeby mama i tata mieli poczucie, że pracodawca rozumie, z jakimi trudnościami się mierzą.

Spotkanie dla Partnerów i Przyjaciół — działania fundacji i networking

Po spotkaniu dla Sieci Firm Pracuję i Wychowuję dołączyli do nas kolejni goście. Zaprosiłyśmy przedstawicielki i przedstawicieli mediów i biznesu, żeby przedstawić działania naszej fundacji w zakresie wspierania rodziców na rynku pracy. Ostatnią część wydarzenia przeznaczyłyśmy na rozmowy i networking.

Niestety, na spotkaniu nie mogła z nami być Karolina Bury, nasza wiceprezeska. Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezeska fundacji Rodzic w mieście opowiedziała o fundacji i pokazała, jak złożone są problemy, z którymi mierzą się pracownicy, kiedy zostają rodzicami. 

W prezentacji przedstawiłyśmy wyniki badań i statystyki, które pozwalają zrozumieć, jak trudna jest sytuacja mam na rynku pracy, ale też narzędzia, które mogą je w powrocie do pracy wspierać. Przypomniałyśmy, że od ponad 2 lat aktywnie działamy na rzecz wdrożenia w Polsce dyrektywy work-life balance, czyli między innymi wprowadzenia nieprzenoszalnych urlopów dla ojców. Agnieszka przypomniała też jakie działania rzecznicze w tej sprawie podjęłyśmy, m.in. podczas spotkań w ramach Inicjatywy Nasz Rzecznik i Parlamentarnego zespołu ds. Sytuacji Kobiet na Rynku Pracy.

W kolejnej części spotkania Joanna Gospodarczyk omówiła pokrótce, jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców w związku z nowymi przepisami dotyczącymi pracy zdalnej i wdrożeniem w Polsce dyrektywy work-life balance. Elastyczny czas pracy, urlopy dla ojców, nowe formy brania opieki na dzieci i członków rodziny — to wszystko i wiele więcej zmian omówiła dla nas Asia Gospodarczyk.

Zresztą, jak zawsze, nie zostawiamy pracodawców samych z informacją, że Kodeks Pracy się zmienia. Mamy dla firm ofertę szkolenia, które pozwoli oswoić organizację z nowymi przepisami i powoli wprowadzać je w firmie.

I na koniec networking, czyli rozmowy, wymiana spostrzeżeń i wizytówek. A można było nawiązać kontakt m.in. z przedstawicielkami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Uniwersytetu SWPS czy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym gościniom i gościowi za przybycie. I obiecujemy, że będziemy organizować takie spotkania cyklicznie, koniecznie na żywo, a nie online. Rozmowy, energia i wymiana myśli, na jakie pozwalają stacjonarne spotkania to kompletnie inne wydarzenie niż nawet najlepiej przygotowana konferencja zdalna. Zatem, do zobaczenia następnym razem, Partnerzy i Przyjaciele fundacji Rodzic w mieście!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!