Close
Posiedzenie Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy z Ministrą Agnieszką Dziemianowicz-Bąk
Posiedzenie Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy z Ministrą Agnieszką Dziemianowicz-Bąk. Zdjęcie ze strony MRPiPS.

Rada ds. Kobiet na Rynku Pracy — nasze działania przekładają się na realne zmiany

Zastanawiacie się czasem, czy warto wspierać fundację Rodzic w mieście? Tym tekstem chcemy Wam pokazać, że lata naszej pracy rzeczniczej przekładają się (w końcu!) na konkretne zmiany. Zmiany, które wspierają rodziców w łączeniu pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci. 

Od początku działania fundacji zajmujemy się sytuacją mam na rynku pracy. Walczymy o prawa kobiet, które decydują się na działalność gospodarczą. Prowadzimy bezpłatną poradnię prawną dla pracujących rodziców. Działałyśmy także na rzecz równości rodzicielskiej podczas wprowadzania w Polsce dyrektywy work-life balance

Zbierałyśmy podpisy pod petycją o równe wynagrodzenie za urlop rodzicielski dla matki i ojca i zorganizowałyśmy akcję pod Sejmem, na której przedstawiłyśmy nasze postulaty i propozycje poprawek do ustawy. Współpracowałyśmy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, żeby przekonać rządzących do wprowadzenia tych poprawek. To m.in. te działania zaprowadziły nas do Parlamentu. W lutym 2023 roku zostałyśmy zaproszone na posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kobiet na Rynku Pracy.

Spotkania tego zespołu jasno pokazały, jak trudna jest sytuacja kobiet na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że po objęciu teki Ministry Rodziny i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powołała przy Ministerstwie Radę ds. Kobiet Na Rynku Pracy. I doceniając naszą dotychczasową pracę i zaangażowanie w walkę o równość płci na rynku pracy, zaprosiła do Rady prezeskę i wiceprezeską fundacji Rodzic w mieście, Agnieszkę Krzyżak-Piturę i Karolinę Bury

Pierwsze posiedzenie Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy

Pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Rady odbyło się 9 marca 2024 roku. Jak czytamy na stronie Ministerstwa:

„Powołana przez ministrę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk Rada ma za zadanie inicjować i wspierać działania na rzecz poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy oraz zapewniać równość kobiet i mężczyzn w sferze publicznej, zawodowej i prywatnej. Do jej zadań należy także opracowanie kierunków działań, których celem będzie zapewnienie równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy, a także przedstawianie Ministrowi propozycji rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy.

Rada, jako organ konsultacyjno-doradczy ministry, będzie opiniować działania podejmowane w zakresie aktywizacji zawodowej kobiet i ich powrotu na rynek pracy, inicjować debaty i kampanie społeczne przeciwdziałające stereotypowemu postrzeganiu ról społecznych kobiet i mężczyzn, a także inicjować działania promujące równowagę między życiem rodzinnym i zawodowym, w tym zachęcać ojców do korzystania z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem”.

Na kolejnych posiedzeniach Rady przeszłyśmy już do konkretów — tematy, które były omawiane to zagadnienia, którymi od wielu już lat zajmujemy się w fundacji na co dzień. Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania, możesz to zrobić, wpłacając darowiznę.

Luka płacowa — dyskusja na drugim posiedzeniu Rady ds. Kobiet na rynku Pracy

Na drugim posiedzeniu Rady, 18 kwietnia 2024 roku, omawiana była luka płacowa. Problem dysproporcji w pensjach, jakie otrzymują mężczyźni i kobiety na tych samych stanowiskach, to także kwestia związana z rodzicielstwem.

Luka płacowa ze względu na płeć dotyczy nie tylko polskiego rynku pracy. Dlatego możemy tutaj sprawdzać i rekomendować rozwiązania, które sprawdziły się w innych krajach. Liczymy też na to, że dyrektywa unijna dotycząca jawności wynagrodzeń, która zacznie w Polsce obowiązywać w 2026 roku, dużo zmieni. A wymaganie podawania widełek wynagrodzeń przez pracodawcę oraz większej transparentności systemu płac w firmach pomoże wyrównać lukę płacową między kobietami a mężczyznami. Ogromnie ważne jest też uwzględnienie macierzyństwa w temacie likwidowania luki płacowej. Posiadanie dziecka bowiem to główna przyczyna jej powstawania.

Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej drugie spotkanie Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy podsumowano tak:

„Po ciekawej dyskusji następnym etapem prac będzie wypracowanie przez Radę rekomendacji w zakresie niwelowania luki płacowej. Wykrywanie przypadków ewentualnej dyskryminacji płacowej ze względu na płeć ma ułatwić zwiększenie przejrzystości wynagrodzeń”.

Rodzicielstwo i opieka — trzecie posiedzenie Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy

Na trzecim spotkaniu Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy głos zabrała Karolina Bury. Jako ekspertka ds. kobiet na rynku pracy, Karolina przybliżyła Radzie temat powrotu do pracy po urodzeniu dziecka. Mówiła o wyzwaniach i trudnościach, z jakimi trzeba się mierzyć podczas łączenia macierzyństwa z pracą oraz o dyskryminacji mam na rynku pracy.

Pozostałe ekspertki — Ewa Kowalska z Fundacji Dzieci z Księżyca oraz Karolina Andrian z Fundacji Share The Care — mówiły o matkach dzieci z niepełnosprawnościami i ich sytuacji na rynku pracy oraz o sytuacji pracujących ojców.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nareszcie chce wysłuchać matek, co niezmiernie nas cieszy. Dzięki wiceprezesce naszej fundacji Karolinie i pozostałym ekspertkom problemy matek na rynku pracy nie tylko zostały zaznaczone, dostrzeżone, ale także uznane. Jeszcze bardziej cieszy nas szukanie rozwiązań problemów, z którymi przychodzimy na posiedzenia Rady. Nasze działania przy Ministerstwie mogą się przekładać na realne zmiany w przepisach i na rzeczywiste wsparcie pracujących rodziców — matek i ojców. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tych działaniach, możesz to zrobić, wpłacając darowiznę.

Powstanie Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy (a wcześniej Parlamentarnego Zespołu zajmującego się tym tematem) to po pierwsze efekt naszych intensywnych, żmudnych i pracochłonnych działań rzeczniczych przez ostatnie lata. Ciągłego zwracania uwagi posłanek i posłów na sytuację pracujących rodziców, a w szczególności na wyzwania, z którymi muszą się mierzyć pracujące mamy.

A po drugie, teraz kiedy jesteśmy członkiniami Rady, widzimy nasz realny wpływ na sytuację matek w Polsce. Działając w Radzie, bezpośrednio przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pokazujemy gdzie leżą największe problemy, sugerujemy rozwiązania oraz mamy wpływ na kształt aktów prawnych, które zmieniają sytuację rodziców w Polsce. 

Nie ustajemy w naszych działaniach. Przed nami kolejne spotkania Rady i kolejne tematy, które będziemy poruszać. Wesprzyj nas w tych działaniach i wpłać darowiznę!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.