Close
#muzealniaki – muzeum nie tylko dla dużych! Wydarzenia dla rodzin z dziećmi od 0 do 3 lat w ramach Międzynarodowej Konferencji Wyszehradzkiej

#muzealniaki – muzeum nie tylko dla dużych! Wydarzenia dla rodzin z dziećmi od 0 do 3 lat w ramach Międzynarodowej Konferencji Wyszehradzkiej

Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowa Konferencja Wyszehradzka, organizowana przez Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Wydarzenie zgromadzi muzealników i edukatorów oraz rodziców i będzie okazją do wymiany doświadczeń, wzajemnego zrozumienia się i wypracowania  dobrych praktyk w zakresie odwiedzania placówek kulturalnych przez rodziny z małymi dziećmi.

O akcji #muzealniaki, oraz o Międzynarodowej Konferencji Wyszehradzkiej pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu. Fundacja jest partnerem akcji i patronem medialnym spotkania muzealników i rodziców.

Podczas dwóch pierwszych dni konferencji (27 i 28 września) w Muzeum Pana Tadeusza spotkają się eksperci i przedstawiciele międzynarodowych instytucji muzealnych, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach i ofercie dla najmłodszych widzów oraz wystąpią w dyskusjach panelowych z udziałem rodziców. W trzecim dniu konferencji, otwartym dla wszystkich chętnych, (29 września) zaplanowano wydarzenia towarzyszące dla rodziców z dziećmi, które odbywać się będą ze studyjnym udziałem muzealników. Wszystkie warsztaty i zajęcia są bezpłatne.

Szczegółowe informacje na temat sobotnich wydarzeń znaleźć będzie można na stronie internetowej Muzeum Pana Tadeusza oraz na stronach poszczególnych instytucji (Centrum Sztuki WRO, Centrum Poznawcze Hali Stulecia, Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Fundacja Art. Transparent, Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Współczesne Wrocław). Wszystkie wydarzenia odbywają się bezpłatnie, na część spotkań i warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy, które prowadzone będą od 3 września 2018.

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń towarzyszących (poniżej).

Do zobaczenia we Wrocławiu!

fot. Lukasz Giza

__________________________________________________

PROGRAM

10.00 | „Brzdąc w refektarzu” – zajęcia dla najmłodszych dzieci z elementami sensoplastyki
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37

 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl (od 3 września 2018)

Zapraszamy na wizytę w dawnym klasztornym refektarzu, który dzisiaj jest jedną z reprezentacyjnych sal Ossolineum i na którego sklepieniu można podziwiać malowidła zachowane z czasów klasztornych. W czasie spotkania rodzice dowiedzą się nieco więcej o tym niezwykłym miejscu, a dzieci będą mogły się ubrudzić, bawiąc w młodych malarzy fresków.

10.00 | „Kołysanie i tuptanie” – rodzinny spacer szlakiem tajemnic Hali Stulecia
Centrum Poznawcze Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1

 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz rezerwacji na stronie centrumpoznawcze.pl, zakładka „PROJEKTY I EDUKACJA” (od 3 września 2018)

Hala Stulecia ma swoją niezwykłą historię i mnóstwo zakamarków, do których poznania zapraszamy specjalnym szlakiem, przygotowanym dla najmłodszych: niesionych, wiezionych lub tuptających za rękę z mamą czy tatą. Spacer zawiera elementy dedykowane dla najmłodszych odbiorców, którzy będą mogli poznać Halę Stulecia na własny sposób.

11.00 | „Pan Tadeusz” bez dolnej granicy wieku – interaktywne spotkanie z poematem Adama Mickiewicza
Rynek 6, przed wejściem do Muzeum Pana Tadeusza

 • wstęp wolny

Muzealny próg bywa barierą (nie tylko fizyczną) dla rodziców z malutkimi dziećmi. Podczas wydarzenia zwrócimy uwagę spacerujących po wrocławskim Rynku na muzeum w Kamienicy pod Złotym Słońcem.
Przeczytamy dzieciom fragmenty „Pana Tadeusza”, obejrzymy ilustracje do epopei powstałe na przestrzeni wieków i sprawdzimy, czy utwór nadaje się już „od kołyski”.

11.30 | „Brzdąc w muzeum” – zajęcia dla niemowląt w przestrzeni muzealnej
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl(od 3 września 2018)

Niemowlę wśród wielkiej sztuki, dziecko raczkujące po muzealnym parkiecie albo śpiące w otoczeniu pięknych obrazów. „Brzdąc w muzeum” to zajęcia, które pozwalają doświadczać kultury wspólnie – rodzicom i ich bardzo malutkim dzieciom.

12.00 | „Kreatywne mamy, kreatywne babcie!” – zajęcia dla rodziców i opiekunów, podczas których dzieci spędzają czas na muzealnym placu zabaw
Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ul. Zygmunta Krasińskiego 1

 • obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 713436765 (od 3 września 2018)

Lubicie haftować, szydełkować lub tworzyć ekologiczne gadżety? Chcielibyście spędzić kreatywnie czas w muzeum z małym dzieckiem? Zapraszamy na wyjątkowe międzypokoleniowe warsztaty artystyczne, prowadzone przez kreatywne seniorki. Będziemy szyć, malować i tworzyć artystyczne kompozycje decoupage. W tym czasie dzieci będą spędzać wesoło czas na muzealnym placu zabaw.

12.00 | „Chustospotkanie” – praktyczne zajęcia na temat noszenia dzieci także w muzeum
Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184

 • wstęp wolny

Spotkanie przyszłych i obecnych rodziców, luźne chustopogadanki na temat bezpiecznego noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, pomoc doradcy przy wiązaniach, pokaz klasycznego wiązania dla dzieci od urodzenia.

12.00 | Baby Art Walk! z Fundacją Art Transparent – spotkanie ze sztuką dla rodziców i dzieci –oprowadzanie kuratorskie po wystawie TIFF Festival we współpracy z Muzeum Współczesnym
Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a

 • wstęp wolny

„BAW! Baby Art Walk” to wspólne spacery i odwiedziny we wrocławskich instytucjach kultury, galeriach, muzeach oraz spotkania z artystami lub oprowadzania kuratorskie po aktualnych wystawach. Fundacja Art Transparent zaprasza wszystkich rodziców na spotkania ze sztuką, wspólne zwiedzanie wystaw, dyskusje o współczesnych problemach, a czasem po prostu na kawę i rozmowy o wesołym losie rodzica.

12.30 | Cyjanospacer – rodzinny spacer po mieście: z Centrum Sztuki WRO do instalacji Cyjanometr
Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7

 • wstęp wolny

Myślicie czasem o niebieskich migdałach? Dołączcie koniecznie do rodzinnego spaceru, podczas którego będziemy tropić niebieskości na trasie z WRO do Cyjanometru – instalacji w przestrzeni publicznej Wrocławia, inspirowanej XVIII–wiecznym przyrządem do pomiaru odcieni nieba. Dowiemy się kilku ciekawostek o barwie niebieskiej, a także tego, jak działa ta miejska instalacja.

12.30 | Muzealne poruszenie – sztuka dotyku – zajęcia ruchowe dla rodziców i dzieci
Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej. Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1

 • obowiązują zapisy: +48 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl (od 3 września 2018)

Ruch i taniec wspierają bliskość rodzica i dziecka, wspólne podziwianie dzieł sztuki także. Natchnieniem do poszukiwania gestu i budowania relacji w ruchu będą rzeźby, ich forma, wielkość, tworzywo. Taniec w muzealnych salach w otoczeniu sztuki współczesnej to prawdziwe „muzealne poruszenie”.

* * * * *

Szczegółowe informacje na temat sobotnich wydarzeń znaleźć będzie można na stronie internetowej Muzeum Pana Tadeusza oraz na stronach poszczególnych instytucji (Centrum Sztuki WRO, Centrum Poznawcze Hali Stulecia, Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Fundacja Art. Transparent, Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Współczesne Wrocław). Wszystkie wydarzenia odbywają się bezpłatnie, na część spotkań i warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy, które prowadzone będą od 3 września 2018.

Projekt “#muzealniaki/musekids: Visegrad Conference. Museum not only for adults!” jest finansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego / #muzealniaki/musekids: Visegrad Conference. Museum not only for adults!” project is financed by the Visegrad Fund.
__________________________________________________

Program konferencji dostępny na stronie internetowej muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/program-edukacyjny/muzealniaki-miedzynarodowa-konferencja-wyszehradzka

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

 • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
 • jak ciekawie spędzić weekend;
 • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
 • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
 • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!