Close
#bestnine roku 2020

#bestnine roku 2020

Chwalimy się tym, z czego jesteśmy dumne. Mimo trudności nie dość, że przetrwałyśmy, to jeszcze urosłyśmy w siłę. Zobacz co udało nam się zrobić i kto za tym stoi!

Pandemia a prawa rodziców

Pandemia COVID-19 zmieniła życie chyba każdego człowieka na świecie. Ale rodziców dotknęła w sposób szczególny. Zamknięte przedszkola i szkoły, niepewność związana z zasiłkiem opiekuńczy, później budzące niepokój procedury w przedszkolach. Przygotowałyśmy „Wyprawkę Rodzica”, aby podpowiedzieć Wam jakie macie prawa w kontakcie z przedszkolem i żłobkiem swojego dziecka. Apelowałyśmy w ich sprawie do  dyrekcji placówek, aby uszanowano prawa i potrzeb rodziców oraz dzieci do spokojnego przekazania opieki . Dołączyłyśmy do apelu wielu organizacji o uszanowanie prawa rodziców do przebywania z dziećmi w szpitalach oraz o przywrócenie rodzinnych porodów.  Pisałyśmy o trudnej sytuacji rodziców i dzieci podczas zdalnego nauczania. Mówiłyśmy o tym jak łamane były prawa rodziców w czasie pandemii (przeczytaj)

Nad tymi zagadnieniami pracowały:

Karolina Bury

Karolina Bury, wiceprezeska zarządu, koordynatorka komunikacji zewnętrznej.Z wykształcenia socjolożka z zamiłowaniem do języka polskiego. Prywatnie mama 2 dzieci.


Agnieszka Krzyżak-Pitura, fundatorka, założycielka, prezeska zarządu
Z wykształcenia politolożka z zamiłowania socjolożka. Prywatnie mama 3 dzieci.

Klub Przedsiębiorczych Mam

Rozpoczynając 2020 r. miałyśmy za cel stworzenie sieci Klubów, tak aby każda mama z niemal każdego zakątka kraju, mogła znaleźć spotkania blisko siebie. Pandemia chciała mocno pokrzyżować nasze plany, ale nie poddałyśmy się, szybko adoptując się do nowej rzeczywistości.
💎 zorganizowałyśmy 20 spotkań KPM na żywo,
💎 odbyło się 26 spotkań KPM online,
💎 10 razy spotkałyśmy się podczas KPM przy kawie,
💎 stworzyłyśmy sieć KPM w całej Polsce, która liczy 25 aktywnych klubów.

26 listopada 2020 r. – dla nas ten dzień to niezwykłe wydarzenie w historii klubu. Odbyła się Konferencja Klubu Przedsiębiorczych Mam Online
💎Podczas 4 godzin na scenie wystąpiło 16 prelegentek – kobiet, mam, przedsiębiorczyń i działaczek 👩‍💼Utworzyłyśmy też program Ambasadorek Klubu Przedsiębiorczych Mam. Pierwszymi Ambasadorkami zostały niezwykłe kobiety: 
💎 Katarzyna Łodygowska Matka Prawnik
💎 Katarzyna Płaza-Piekarzewska (Zapytaj Położną), 
💎 Aleksandra Piotrowska (Karmiuszka), 
💎Ewa Harassek (Boomy), 
💎Dominika Wójcicka (Baby Muka), 
💎 Agnieszka Oleszczuk (24hugs)🤩. 

Hasło, które nam przyświeca to „Mamo wspieraj Mamę„. Chcesz także zostać naszą Ambasadorką?  Pragniesz solidaryzować się z innymi mamami będąc dla nich wsparciem? Kliknij tutaj 💎. Czekamy a Ciebie!❤️

W prace nad Klubem Przedsiębiorczych Mam zaangażowany jest nasz cały zespół, ale pieczę nad całością sprawują:

Dorota Belina, koordynatorka projektu Klub Przedsiębiorczych Mam. Politolożka i socjolożka, niespełniona autorka książek dla dzieci. Mama 3,5 rocznego szkraba.

Karolina Bury

Karolina Bury, wiceprezeska zarządu, koordynatorka komunikacji zewnętrznej.


Agnieszka Mlącka-Kaczmarek, opiekuje się Ambasadorkami Klubu Przedsiębiorczych Mam. Przez lata swojej kariery zawodowej związana z marketingiem oraz zarządzaniem projektami. Prywatnie mama 2 dzieci.

Zmaluchem.pl

Projekt Zmaluchem.pl – choć jest internetową wyszukiwarką miejsc przyjaznych rodzinom  – został również mocno dotknięty ograniczeniami w tym roku. Jednak to nas nie zniechęcało i przez te wszystkie trudne miesiące pozostawaliśmy w stałym kontakcie z rodzinnymi miejscami, zwłaszcza tymi, którym groziło natychmiastowe zamknięcie. Wielu z nich nie udało się przetrwać…  😟

Tworzyliśmy listy miejsc zagrożonych (z apelem o pomoc) oraz listy miejsc, z którymi z wielkim żalem żegnaliśmy się. Były też pozytywne akcenty 💥 – udawało się dodać pojedyncze, nowo otwarte miejsca, a ich determinacja budowała pozytywnego ducha, że w końcu będzie dobrze. 👩‍💻
Nadal w to wierzymy i nie ustajemy w działaniach. Dlatego rozwijamy z Zmaluchem.pl na całego. Nasz projekt bierze udział w warsztatach i szkoleniach w ramach funduszu Sektora 3.0. To dla nas ogromne wyróżnienie i naprawdę duże przedsięwzięcie. Obecnie testujemy powstały pierwszy prototyp nowej odsłony projektu!🙌

Koordynatorką tego projektu jest Ada Rejch, mama 4 dzieci, wolontariuszka Fundacji Rodzic w Mieście od 2018 roku. 


Kultura od Kołyski

Jak wiecie z dostępnością instytucji kultury różnie bywa. Dlatego w tym roku powołałyśmy do życia projekt Kultura od kołyski 🎨🎼🎬. 
Jest to platforma wymiany myśli, inspiracji i wyników działań w dziedzinie dostępności kultury dla całej rodziny. Opublikowaliśmy też I część raportu z badania rodziców! (zobacz).

Bez względu na wiek dzieci, rodzice mogą być uczestnikami kultury, jednak pracownicy Instytucji kierując swoją ofertę do rodzin, powinny wziąć pod uwagę kilka aspektów. Fundacja Rodzic w mieście podjęła się zebrania treści oraz badań wpływających na jakość i dostępność zasobów kulturowych dla rodziny jako całości💎 📊. 

Koordynatorką projektu jest Olga Hilger, wcześniej aktywistka edukacji domowej i kulturalnej, copywriter i creative w agencjach reklamowych. Prywatnie mama 3 dzieci. 🤩 .


Pracuję i Wychowuję

Jesienią 2020 uruchomiłyśmy program Pracuję i wychowuję,poruszający tematykę work – life balance, a może raczej work- family balance.Cel programu? Ambitny! Chcemy żeby rodzicom w Polsce lepiej i łatwiej się pracowało, żeby mamy i ojcowie nie musieli stawać przed wyborem zaopiekowane dziecko czy praca. 👩‍💼🧑‍💼 Wiemy, że bardzo wiele zależy od uwarunkowań systemowych. Ale wierzymy też w działania oddolne, w tym przypadku, w działania poprawiające układ pracodawca – pracownik. 
W naszym badaniu dotyczącym zależności pomiędzy macierzyństwem a aktywnością zawodową wzięło udział ponad 1200 kobiet. Raport z badania ukaże się na początku przyszłego roku. 
Równolegle uruchomiłyśmy platformę Pracuję i wychowuję, na której chcemy:
a) dostarczać rzetelne analizy i inspirujące treści,
b) pokazywać organizacje, w których rodzice lubią pracować,
c) promować rozwiązania, które ułatwiają godzenie ról,
d) mówić o rodzicach, którzy z powodzeniem pracują i wychowują,
e) inicjować debatę publiczną i zachęcać firmy do zmiany.

Koordynatorką projektu jest Magdalena Mochoń, przez lata swojej kariery zawodowej związana z tematyką społecznej odpowiedzialności biznesu. Prywatnie mama 4 synów i JEDNEJ córki  👧. 


PODOBAJĄ CI SIĘ NASZE DZIAŁANIA? WSPIERAJ JE

Pomaganie ma magiczną moc! Twórz tę moc razem z nami!  Twoja darowizna pozwala nam dbać o prawa Twoje i innych rodziców. Wierzymy, że życie z dziećmi w mieście może być łatwe! Naszymi działaniami udowadniamy to każdego dnia! 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!