Close
Czym zajmowała się w marcu Fundacja Rodzic w mieście? Podsumowanie ostatniego miesiąca

Czym zajmowała się w marcu Fundacja Rodzic w mieście? Podsumowanie ostatniego miesiąca

Początek kwietnia to dobry czas na podsumowanie miesiąca. Co działo się w marcu w Fundacji Rodzic w mieście? Całkiem sporo! Ale na pewno najważniejszym wydarzeniem było spotkanie dla Partnerów i Przyjaciół fundacji, które zorganizowałyśmy w Warszawie 20 marca. 

Oprócz tego, jak zawsze, działałyśmy w naszych trzech obszarach — miasto, praca, kultura. Zapraszamy na podsumowanie ostatniego miesiąca.

Fundacja Rodzic w mieście — działania miejskie w marcu 

Przygotowania do majowej akcji #StreetsForKids

7 marca zaprosiłyśmy na pierwszy z serii webinarów, przygotowujących do organizacji akcji #StreetsForKids. W tym roku akcja, organizowana we współpracy z Clean Cities Campaign, odbędzie się 12 maja. Jest więc jeszcze trochę czasu, żeby się do niej przygotować. Na czym polega ta akcja?

Organizując #UliceDlaDzieci chcemy pokazać, że problem zanieczyszczenia powietrza spalinami wpływa na każdy aspekt życia dzieci. Dlatego wraz z tysiącami dzieci, rodziców, nauczycieli i lokalnych społeczności w całej Europie będziemy upominać się o tworzenie ulic bezpiecznych dla najmłodszych!

Jak może wyglądać akcja #Ulice DlaDzieci? Niektóre szkoły decydują się na czasowe zamknięcie ulicy, co pokazuje rodzicom i uczniom, jaką różnicę robi brak samochodów przed szkołą. Inną propozycją jest piknik szkolny albo święto szkolnej ulicy — malowanie chodnika, wywieszenie plakatów czy transparentów na szkole. Nauczyciele, rodzice i dzieci mogą też zorganizować przejazd rowerowy przez miasto lub ulice w pobliżu szkoły albo przygotować warsztat, lekcje lub spotkanie w innej formie, na którym porozmawiają o szkolnych ulicach.

Chcecie się zgłosić i zorganizować taką akcję w Waszym mieście? Wypełnijcie formularz na www.ulicedladzieci.org. Zostały jeszcze dwa terminy webinarów — 18 kwietnia i 9 maja. 

Akcja poparcia Strefy Czystego Transportu w Warszawie

Pierwszego dnia wiosny, 21 marca, odwiedziłyśmy (wraz z kilkoma innymi organizacjami) prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Po co? Chcemy pokazać, że można (i trzeba) odważniej myśleć o wprowadzaniu Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Dlaczego? Bo konsekwentne i obejmujące całą stolicę ograniczenie ruchu samochodowego realnie wpłynie na zmianę jakości powietrza, którym oddychają warszawiacy — dzieci, ich rodzice i dziadkowie. Wszystkie nasze postulaty przedstawiłyśmy w osobnym wpisie na temat tego spotkania.

Stanowisko BKDS w sprawie Loterii „Płać PIT w Warszawie”

Fundacja Rodzic w mieście jest jedną z organizacji zrzeszonych w Branżowej Komisji Dialogu Społecznego m.st. Warszawy ds. Mobilności. 29 marca przedstawiliśmy jako Komisja nasze stanowisko w sprawie loterii dla warszawskich podatników, w której nagrodą główną jest samochód. Taka promocja miasta kłóci się z przyjętą przez Warszawę Strategią #Warszawa2030, wdrażaniem w stolicy zrównoważonej mobilności oraz z innymi projektami prowadzonymi przez miasto.

Dlatego jako członkinie BKDS ds. Mobilności zawnioskowałyśmy, żeby władze stolicy proponowały w przyszłości nagrody lepiej pokazujące to, że Warszawa chce być miastem nowoczesnym i dbającym o zrównoważoną mobilność. Postulujemy też, żeby agencje marketingowe obsługujące miasto zapoznawały się ze Strategią #Warszawa2030 i prowadziły działania reklamowe, które będą z nią zgodne. Wszystkie te postulaty znalazły się w naszym piśmie do Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

Nasza #NowaSzkolnaUlica w raporcie „Szkolne ulice w Polsce”

W marcu powstał też raport Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Mazowiecki, w którym nasze zeszłoroczne projekty, czyli #NowaSzkolnaUlica oraz akcja #StreetsForKids (piszemy o niej wyżej), zostały przedstawione jako przykłady dobrych praktyk.

Co ciekawe, raport pokazuje, że szkolne ulice, których wprowadzanie spotyka się dzisiaj z oporem i postrzegane jest jako fanaberia przeciwników samochodów, nie są wcale rozwiązaniem nowym. Starsze polskie osiedla projektowane były tak, żeby droga dzieci do szkoły ograniczała się do małych, osiedlowych uliczek, gdzie nie ma ruchu samochodowego lub jest on mocno ograniczony. Ta sama zasada przyświeca obecnie europejskim działaniom na rzecz tworzenia bezpiecznych ulic dla dzieci. Wracamy więc do tego, co znają z dzieciństwa mieszkańcy dobrze zaprojektowanych polskich osiedli.

Praca fundacji Rodzic w mieście w marcu — projekt #pracujęiwychowuję

Spotkanie dla Partnerów i Przyjaciół fundacji Rodzic w mieście

20 marca zaprosiłyśmy do Warszawy nasze firmy partnerskie, które współpracują z nami w ramach Sieci Firm Pracuję i Wychowuję. Spotkanie dla naszych partnerów miało formę warsztatów, które przeprowadziła Joanna Gospodarczyk, ekspertka merytoryczna w projekcie Pracuję i Wychowuję. Termin spotkania idealnie zbiegł się w czasie ze zmianami w Kodeksie Pracy — rozmawiałyśmy więc o nowych przepisach regulujących pracę zdalną oraz zmianach, które wprowadzi na rynku pracy wdrożenie dyrektywy work-life balance.

Drugą część spotkania, na której dołączyli do nas przedstawiciele biznesu i mediów, poświęciłyśmy rodzicielstwu. Na przykładzie naszych doświadczeń i dotychczasowej pracy, pokazałyśmy, jak bycie rodzicem wpływa na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie. Jakie potrzeby ma pracownik, który jest mamą albo tatą oraz jak wyjść naprzeciw tym potrzebom.

Relację z tego spotkania przeczytacie tutaj.

„Babciowe”, czyli pomysł na wsparcie mam wracających do pracy

24 marca Donald Tusk przedstawił pomysł na nowe świadczenie, nazwane przez niego „babciowym”. 1500 zł wypłacane rodzinie, w założeniu Platformy Obywatelskiej, miałoby wspierać matki w powrocie na rynek pracy. Nasze stanowisko i argumenty, dlaczego nie powinniśmy jako kraj iść w kierunku kolejnych zasiłków, tylko stawiać na systemowe rozwiązania, przedstawiłyśmy na blogu.

Dla OKO.Press skomentowała „babciowe” nasza wiceprezeska, Karolina Bury. A obszerniejsza analiza tego rozwiązania, także autorstwa Karoliny, została opublikowana na portalu ngo.pl

Nasze fundacyjne stanowisko na temat wspierania mam przy pomocy kolejnego zasiłku, zamiast dostępnych żłobków i równego podziału urlopów opiekuńczych, przeczytacie też na stronie infor.pl.

Fundacja Rodzic w mieście — kulturalne wydarzenia w marcu

Premiera książki pod naszym patronatem

22 marca wydawnictwo Kropka pokazało światu książkę „Nie tylko place zabaw”. Co to jest za książka! Znajdziecie w niej przewodnik po 23 placach zabaw na całym świecie, a do tego zadania, które po przeczytaniu historii każdego placu zabaw, mogą wykonać Wasze dzieci. Nikt, ani rodzice, ani dzieci, nie będzie się nudził przy tej lekturze!

Autorzy książki — Joanna Guszta i ilustrator Przemek Liput — zadbali o to, żeby zarówno czytanie, jak i oglądanie „Nie tylko plac zabaw” było dla czytelników rozrywką. Zajrzyjcie na stronę wydawnictwa i koniecznie sprawdźcie tę książkę!

Ale, ale! To nie pierwszy raz, kiedy wydawnictwo Kropka ma dla dzieciaków i ich rodziców książkę, którą warto przeglądać razem. W listopadzie 2022 rozmawiałyśmy z Aleksandrą Artymowską, autorką fantastycznej książki „Zagadkowe muzea w Warszawie”, również wydanej przez Kropkę. Okazało się, że Aleksandra jest mamą, która bardzo lubi zwiedzać muzea z dziećmi. A ponieważ mieszkała za granicą, opowiedziała nam też, jak podchodzi się do dzieci w przestrzeni publicznej w różnych krajach. Serdecznie zapraszamy do odsłuchania tej rozmowy

I to tyle jeśli chodzi o naszą pracę w marcu. Za chwilę krótka wielkanocna przerwa i zabieramy się za kwietniowe działania! Jeśli chcecie być na bieżąco z tym, co robimy i aktualnymi wydarzeniami, zaobserwujcie nasze profile na swoich ulubionych mediach społecznościowych — do wyboru macie Facebook, Twitter, Instagram albo LinkedIn. Lub zaglądajcie regularnie tutaj, na bloga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!