Close
Praga sensorycznie

Praga sensorycznie

Lato w warszawskich instytucjach kultury zapowiada się niezwykle ciekawie. Zaledwie tydzień temu namawialiśmy Was do odwiedzenia wystawy Dotknij sztuki w CSW, a już na horyzoncie pojawił się kolejny godny polecenia projekt dla dzieci, tym razem w Muzeum Warszawskiej Pragi. Od 8 czerwca można tu zwiedzać, a raczej doświadczać wystawy „Praga Sensorycznie”.

Przed wejściem do sal ekspozycyjnych zostaniemy poproszeni o zdjęcie butów i wyostrzenie wszystkich zmysłów. Odważniejsi mogą przewiązać oczy opaską dostępną u opiekunów wystawy. Teraz możemy ruszać w miasto: dotknąć praskich kamienic, ćwiczyć równowagę na torach kolejowych przy dawnym Dworcu Petersburskim, wsłuchać się w odgłosy Parku Skaryszewskiego, bosą stopą przejść po różnych rodzajach podłoża. Szukamy ukrytych w piasku nadwiślańskich skarbów, budujemy miasto z drewnianych klocków, wąchamy zapachy unoszące się wokół Fabryki Wedla, a na koniec nurkujemy w pudełku Ptasiego Mleczka.

Wystawa nie jest dużych rozmiarów, ale gwarantuje sporą dawkę świetnej zabawy. Przestrzeń przywodzi na myśl sensoryczny plac zabaw, wpisany jednak w kontekst Pragi: kolejne stanowiska ekspozycyjne nawiązują bezpośrednio do historii i najbardziej charakterystycznych miejsc prawobrzeżnej Warszawy z okresu XIX i XX wieku. Całość została zaprojektowana ze smakiem i dbałością o każdy szczegół. Kluczem odbioru wystawy są zasady integracji sensorycznej. Instalacja ma uruchomić wszystkie zmysły: wzrok, słuch, węch, równowagę, dotyk. Ilość bodźców jest odpowiednio rozplanowana, znajdziemy tu miejsca do szalonej eksploracji i zabawy, jak również do odpoczynku i wyciszenia. Wystawa jest zrobiona z myślą o przedszkolakach, ale świetnie odnajdą się na niej również najnaje oraz starsze dzieci. Hitem ekspozycji z pewnością zostanie Ptasie Mleczko: już podczas wernisażu było to najbardziej oblegane stanowisko i miejsce radosnych harców dla dorosłych i dzieci.

Świetnie zaprojektowany jest folder promujący wystawę – rodzice i opiekunowie mogą czerpać z niego inspirację do wspólnych działań i rozmów z dziećmi. Znajdziemy tu wiele ciekawych podpowiedzi i wskazówek, jak korzystać z poszczególnych stanowisk i którym zmysłom zaufać. Ulotka podpowiada nam, by to dzieciom pozwolić prowadzić się po ekspozycji i próbować, za ich przykładem, doświadczać jej wszystkimi zmysłami.

Tłem wystawy jest warszawska Praga. Poznajemy ciekawie opowiedzianą historię poszczególnych miejsc i obiektów, wszystkie opisy skierowane są jednak do osób dorosłych. Zabrakło mi tutaj bezpośredniej komunikacji do dziecka, posłużenia się prostszym językiem i zwrócenia uwagi na atrakcyjne dla najmłodszych szczegóły i ciekawostki. Dobrze by było, aby maluchy wyniosły z tej wystawy ciut więcej niż tylko sensoryczne doznania. To właściwie jedyny minus ekspozycji, całość jest bowiem świetnie przemyślana, estetycznie wykonana i stanowi znakomitą alternatywę dla innych, komercyjnych atrakcji stolicy.

Cieszę się ze wszystkich tego rodzaju inicjatyw, dzięki którym najmłodsi mogą oswajać muzealną przestrzeń, budować pozytywne skojarzenia wokół pierwszych doświadczeń ze sztuką oraz nabierać ochoty do częstszych wizyt w instytucjach kultury. Przy okazji zwiedzania wystawy Praga Sensorycznie warto zobaczyć z dziećmi pozostałe ekspozycje w Muzeum Warszawskiej Pragi. O ofercie i dostępności tej placówki pisałam TUTAJ.

Na szczególną uwagę zasługuje oferta edukacyjna towarzysząca wystawie, skierowana do dzieci i dorosłych. W programie m.in. rodzinne spacery sensoryczne po Warszawie, relaksacje multisensoryczne dla dorosłych, spotkania rodzinne pod hasłem Zmysły w mieście oraz spotkania z kuratorką, Karoliną Jusińską. Szczegóły: https://muzeumwarszawy.pl/program-edukacyjny-dla-dzieci-mlodziezy-doroslych-praga-sensorycznie/

PRAGA SENSORYCZNIE

Kuratorka: Karolina Jusińska

Projekt wystawy: Kosmos Projekt

Identyfikacja graficzna: Joanna Bębenek

Kiedy: 8 czerwca – 29 grudnia 2019

Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

Opis Muzeum Warszawskiej Pragi  i innych placówek kulturalnych oraz ocenę ich przystosowania do potrzeb dzieci znajdziesz na stronie www.zmaluchem.pl

Joanna Barczuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Co każdy rodzic powinien wiedzieć?

 

  • jak bezpiecznie i przyjemnie dojechać tam gdzie chce;
  • jak ciekawie spędzić weekend;
  • gdzie zjeść rodzinny obiad lub wypić kawę;
  • do jakiego muzeum można wjechać wózkiem
  • który pracodawca pozwoli przyjść z dzieckiem do pracy.

To i wiele więcej wprost na Twoją skrzynkę!

ZAPISZ SIE!